| Wyświetleń:7137

Jak zabezpieczyć drzwi przed uszkodzeniami?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W wielu poradnikach dotyczących wyboru drzwi nie ma żadnych informacji, lub jest ich jak na lekarstwo, dotyczących zabezpieczenia drzwi przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku zdarzeń losowych, jak np. silny podmuch wiatru, przeciąg czy nieuwaga użytkownika. Swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w tej kwestii podzielił się z nami Pan Sławomir Gliński. 

Pozwolę sobie przedłożyć istniejący problem, który dotknął mnie osobiście. Dotyczy on użytkowania drzwi i ich zabezpieczenia. Problem jest zapewne dobrze znany firmom i monterom, którzy mają bezpośrednią styczność z tym tematem. Z przeprowadzonej analizy sprzedaży drzwi przez firmy/sklepy wynika, że większość firm/sklepów nie informuje klientów o występującym ryzyku uszkodzenia drzwi w wyniku zdarzeń losowych, a tym samym wynikających konsekwencji z tego tytułu w przypadku nie zabezpieczenia skrzydła drzwiowego poprzez montaż ogranicznika, kontrolującego jego odchylenie. Takim najprostszym ogranicznikiem jest odbojnik gumowy, który nie stanowi zbyt wielkiego wydatku finansowego (od 6 do 15 zł), a zapewnia zabezpieczenie skrzydła drzwi przed uderzeniami w futrynę lub obrzeże muru. Zamontowanie takiegoż zabezpieczenia zapewne jest korzystne również dla firm/sklepów sprzedających drzwi pod kątem uniknięcia problemów związanych z „zobowiązaniem” gwarancyjnym. 

Użytkownicy drzwi, którzy mając świadomość, co do celowości zabezpieczenia drzwi przed uszkodzeniami, stanowią orientacyjnie od 3% do 6% ogółu. Potwierdzają to także sprzedawcy drzwi i monterzy. Ci, którzy zabezpieczyli drzwi w jakikolwiek sposób, to przeważnie osoby, które przekonały się o konsekwencjach jego nie posiadania i związanymi z tym kosztami napraw, a czasami nawet koniecznością kupna nowych drzwi, których w żaden sposób nie da się już naprawić – np. ze względu na oberwane zawiasy. Tego ostatniego doświadczyłem osobiście.

W wyniku takowych zdarzeń, często zdarza się, że winą za powstałe „straty finansowe” użytkownicy drzwi obarczają producenta, wysuwając tezę o wykonaniu drzwi słabej konstrukcji. Skutkuje to tym, że dany klient nie dość, że sam nie zakupi już więcej drzwi danej marki, to najpewniej będzie przestrzegać przed tym innych. Niestety taki stan rzeczy wynika z braku świadomości klientów w temacie zabezpieczeń drzwi, co poniekąd wynika nie tylko z nieinformowania o tym przez sprzedawców/monterów drzwi, ale także z braku informacji w powszechnie dostępnych źródłach.   

Dokonując analizy pod kątem dostępnych odbojników i zastosowanych w nich rozwiązań, należy uwzględnić istniejący problem, polegający na tym, że styk odbojnika ze skrzydłem drzwiowym lub innym, mającym dużą prędkość, jest gwałtowny (w szczególności w przypadku skrzydeł o dużym ciężarze), w wyniku czego powstaje siła wzajemnego oddziaływania wywołująca intensywną falę naprężeń. Rozprzestrzenia się ona po całej objętości drzwi, powodując powstanie odkształceń lokalnych, które niekorzystnie działają na konstrukcje skrzydła w miejscach połączeń jego elementów, w szczególności na górny zawias, w wyniku czego następuje systematyczne nadrywanie zawiasów lub nagłe naderwanie, co skutkuje opadnięciem i haczeniem skrzydła w czasie zamykania. Kolejnym, występującym problemem, jest wytwarzanie się niekorzystnej siły „przeciwwagi” w przypadku montowanych (powszechnie dostępnych  odbojników) w odległości (od zawiasów) mniejszej niż połowa szerokości drzwi, czego efektem, w przypadku nagłego styku skrzydła z odbojnikiem (sztywnym), jest systematyczne nadrywanie lub nagłe naderwanie zawiasów. 

Bez wątpienia więc zatrzymanie skrzydła drzwiowego w sposób gwałtowny nie służy konstrukcji drzwi. Sugeruję zainteresować się odbojami z amortyzatorem, które nie tylko ograniczają odchylenie skrzydła drzwiowego lub innego (np. furtki czy bramy), ale przedłużają żywotność siłowników w przypadku ich zastosowania, a także umożliwiają zamortyzowanie jego styku przy otwieraniu. Należy także dodać, że zabezpieczenie przed uszkodzeniami stanowi także ochronę klamki czy obrzeża ściany, co pozwala uniknąć niemałych kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.

Dobrym przykładem odbojnika z amortyzatorem jest ten oferowany przez firmę ESCO Polska (nr katalogowy esco 44-165158). Koszt zakupu nie jest mały, lecz – biorąc pod uwagę „żywotność” drzwi – te koszty są niewielkie w porównaniu do wydatkowania związanego z naprawą lub kupnem nowych drzwi – zwłaszcza w przypadku inwestycji w drzwi z „wyższej półki”. Kolejnym, dobrym rozwiązaniem pod kątem amortyzacji jest odbojnik, w którym uzyskano skok amortyzacji 20 mm (o 11 mm większy od wcześniej proponowanego). Skok amortyzacji jest bardzo istotną kwestią, albowiem im lepsza amortyzacja, tym lepsza ochrona drzwi. Dodatkową zaletą tego odbojnika jest konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej. Jego montaż przebiega w łatwy sposób (tylko na jedną śrubę) – istnieje też opcja montażu do ściany, co eliminuje możliwość potykania się w przypadku jego zamontowania w miejscu często uczęszczanym. Nabyć wspomniany odbojnik, za przystępną cenę, można w hurtowniach warszawskich: akpen.com.pl, tiptop.pl oraz w Łodzi: salon.makra-met.com.pl.

Przedłożone powyżej informacje zostały sformułowane na podstawie własnego doświadczenia oraz na bazie informacji pozyskanych od monterów drzwi potwierdzających moje spostrzeżenia. 

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!KAEMDE dołącza do inicjatywy G-U

KAEMDE dołącza do inicjatywy G-U

Czym wyróżniają się tarasowe drzwi HST z aluminium? O...

Donimet dołącza do Assa Abloy

Donimet dołącza do Assa Abloy

Spółka DONIMET oficjalnie dołączyła do...

Promocja światła i cieni(pł)a

Promocja światła i cieni(pł)a

Plastixal właśnie uruchomił nową, atrakcyjną ofertę...

Minimalistyczny design – nowy model balustrad MORAD AB-R-SLIM

Minimalistyczny design – nowy model balustrad MORAD AB-R-SLIM

Najnowszy system balustrad słupkowych MORAD AB-R-SLIM...

HS LiftUnit i GU-Thermostep standardem w ofercie KRISPOL

HS LiftUnit i GU-Thermostep standardem w ofercie KRISPOL

KRISPOL, znany producent na rynku stolarki otworowej,...» Więcej na subportalu drzwi