| Wyświetleń:1829

Drzwi inteligentne – przyszłość branży czy gadżet?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Czesław Suski, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży

fot. Zakładu Stolarki Budowlanej CAL

Czesław Suski, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży


„Domy inteligentne” to w Polsce nadal nowość, choć trend zauważalnie nadciąga do naszego kraju z Zachodu. Czy inteligentne rozwiązania w stolarce mają szanse na dobre zagościć w naszej branży? Zapytaliśmy o to Pana Czesława Suskiego, Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży w Zakładzie Stolarki Budowlanej CAL.

Panie Czesławie, tzw. „domy inteligentne” zyskują powoli na popularności, a co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na inteligentne drzwi. Czy odczuwa Pan wzrost popularności takich produktów? 

Polski rynek rozwiązań inteligentnych dla stolarki drzwiowej jest rynkiem dość młodym. Będzie rozwijał się wraz z rosnącą popularnością smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Od naszych pierwszych działań w kierunku wprowadzenia do oferty rozwiązań mobilnych minęło już trochę czasu. Na przestrzeni lat zauważamy, że rośnie świadomość Polaków dotycząca nowoczesnych zabezpieczeń do drzwi zewnętrznych oraz notujemy wzrost zainteresowania inwestorów tego typu rozwiązaniami.

Zamki elektryczne w połączeniu z czytnikami biometrycznymi wydają się optymalnym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo. Czy faktycznie są bardziej skuteczne od standardowych, mechanicznych zabezpieczeń na klucz?

Układ linii papilarnych jest kodem unikatowym, co wiadomo nie od dziś. Ich wykorzystanie w technologiach zabezpieczających pozwala precyzyjnie i bez pomyłek identyfikować osoby. Sprawdzają się doskonale w przypadku zamków nie tylko ze względu na bliskie zeru ryzyko sforsowania zabezpieczenia. W przeciwieństwie do kluczy, nawet tych najlepszych, nie można ich zgubić i niezwykle trudno je ukraść. Nie należy jednak zapominać, że za wysoką skutecznością zabezpieczeń w naszych drzwiach stoi nie tylko sam czytnik linii papilarnych, ale i nowoczesna technologia okuć firmy Winkhaus. System, który zastosowaliśmy w naszych drzwiach inteligentnych, wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki okuciowej – zamek autoLock AV3 jest rozwiązaniem pionierskim na polskim rynku.

„Drzwi inteligentne” można otworzyć również zdalnie – czy odnotowano już próby włamania poprzez zdalny atak na system odpowiadający za kontrolę domu? Wydaje się to być idealnym sposobem na tzw. „białe włamanie”, czyli niepozostawiające żadnych śladów. 

W naszej ofercie wykorzystujemy rozwiązania dostarczane przez firmę iComfort. To sprawdzony producent nowoczesnych technologii kontroli dostępu. Specjaliści iComfort dbają o zabezpieczenie systemu informatycznego, który zarządza aplikacją na smartfony. Proces integracji drzwi z urządzeniem mobilnym przebiega w kilku etapach, co daje pewność, że niepożądane osoby nie będą mogły otrzymać dostępu do naszych drzwi na swoim telefonie.

Klienci, słysząc o elektrycznych zamkach często obawiają się, że taki rozwiązanie będzie awaryjne, problematyczne i kłopotliwe w przypadku zaniku napięcia. Jak Pan odpowiada na takie obawy?

System zabezpieczający nasze drzwi zewnętrzne został zaprojektowany tak, aby zaniki napięcia nie stanowiły problemu przy wejściu lub wyjściu z domu. To podstawowy problem, z którym musi się zmierzyć każdy producent zamków zasilanych elektrycznie. Zamek, dla bezpieczeństwa domowników na wypadek braku zasilania elektrycznego, posiada możliwość awaryjnego otwarcia tradycyjnym kluczem.

Jeśli ktoś interesuje się automatyzacją drzwi zewnętrznych, najpewniej chciałby też mieć drzwi energooszczędne czy w standardzie pasywnym. Czy takie połączenie nie odstrasza inwestora kosztami?

To fakt, pasywne drzwi inteligentne są wyrobami z wyższej półki cenowej. Wartość ta jest uzasadniona najwyższą jakością poszczególnych elementów składowych. Klient może mieć pewność, że otrzymuje od nas najnowsze na rynku światowym technologie kontroli dostępu. Bardzo istotny jest także proces produkcji drzwi. Jego zaawansowana forma oraz perfekcyjny dobór surowców pozwalają drzwiom osiągać wysokie wartości bezpieczeństwa i właściwości cieplne. Nie sądzę, że w tym przypadku cena może odstraszać. Od dłuższego czasu zauważamy, że coraz więcej Polaków hołduje zasadzie, że na bezpieczeństwie i komforcie domowników nie opłaca się oszczędzać.


Reklama

Jaki przewiduje Pan kierunek rozwoju automatyki w branży okien i drzwi? Czy „inteligentne drzwi” mogą stać się kiedyś standardem? Za ile lat?

Na podstawie obecnej wiedzy wynikającej z mojego wieloletniego doświadczenia i obserwacji rynku wnioskuję, że stolarka drzwiowa będzie rozwijała się równolegle dwutorowo. Pierwszym kierunkiem będzie windowanie parametrów termoizolacyjności drzwi, które pozwoli nam, producentom, sprostać oczekiwaniom wynikającym z rosnących wymagań stawianych zrównoważonemu budownictwu. Drugim, rozwój inteligentnych rozwiązań kontroli dostępu oraz zaawansowana integracja ich pracy z systemem zarządzania domem.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!5 pytań o naprawdę duże przeszklenia

5 pytań o naprawdę duże przeszklenia

Zajmujące niekiedy nawet całą ścianę okna i drzwi...

Okucia antypaniczne w stolarce stalowej EKO-OKIEN

Okucia antypaniczne w stolarce stalowej EKO-OKIEN

Oferta stalowych systemów EKO-OKIEN poszerzyła się o...

Zmiany w strukturze zarządu PORTA

Zmiany w strukturze zarządu PORTA

Z dniem 25 lutego nastąpiły zmiany w strukturze...

Okna do domu w stylu skandynawskim

Okna do domu w stylu skandynawskim

Myśląc o stylu skandynawskim, mamy przed oczami otwarte...» Więcej na subportalu drzwi