Poliedra Sky Glass - fasada mocowana punktowo

Zainteresowany? Poproś o ofertę!


Pomysł nie jest nowy, pierwsze konstrukcje tego typu, autorstwa firmy Pilkington powstały jeszcze w latach sześćdziesiątych. Dalsza ewolucja przeszklonych fasad zmierzała w kierunku uzyskania możliwie jednolitej szklanej powierzchni, jak najmniej przesłoniętej konstrukcją wsporczą. W ciągu kolejnych dwudziestu lat, dzięki postępowi, jaki dokonał się w technologii szkła, przy wciąż rosnących oczekiwaniach architektów, rozwinęło się wiele systemów fasadowych z punktowym mocowaniem szyb. Kilka lat temu firma Metra, uzupełniając swoją ofertę ścian osłonowych, dołączyła do grona producentów takich przeszkleń. Na bazie czterdziestoletnich światowych doświadczeń powstały dwa kompletne systemy architektoniczne: Poliedra Sky Glass 130 oraz Poliedra Sky Glass 180, w których skład wchodzi zarówno aluminiowa konstrukcja nośna jak i wszystkie elementy służące do mocowania szyby.

Do obu serii stosuje się jednakową podkonstrukcję (słupy ) oraz te same uszczelki do łączenia szyb; systemy różnią się elementami mocującymi; charakteryzują się w związku z tym różną nośnością i rozmiarami tafli szkła. Słupy aluminiowe mają kształt owalny albo dwuteowy o maksymalnym momencie bezwładności 3167 cm 4 . Owalny kształt słupa i odpowiednio wyprofilowany przekrój pozwalają na wiele kombinacji połączeń szklanych płaszczyzn przy równocześnie nieskomplikowanym montażu.

Parametry wytrzymałościowe aluminium nie są tak dobre jak stali, dlatego zamiast słupów aluminiowych można wykonać podkonstrukcję w oparciu o kształtowniki stalowe czy żebra szklane; takie rozwiązania znacznie rozszerzają możliwości projektowe i konstrukcyjne.

Poliedra Sky Glass130 jest systemem do konstrukcji fasady podpartej punktowo ze stałym mocowaniem szyby, dla mniejszych przeszkleń; maksymalny ciężar modułu wynosi 150 kg , czyli tyle, ile w tradycyjnej ścianie słupowo-ryglowej. Uchwyty szkła są pojedyncze albo podwójne, płaszczyzna fasady może być załamana tylko pod kątem 90°.

Fasada Sky Glass 180 mocowana jest uchwytami przegubowymi (od pojedynczego do poczwórnego), przeciwdziałającymi parciu i ssaniu wiatru oraz umożliwiającymi poziome i pionowe ruchy dylatacyjne szyb. Maksymalny ciężar modułu nie powinien przekroczyć 400 kg , co w praktyce oznacza możliwość zamontowania szyby zespolonej o powierzchni w granicach 8 m2 . Kąt załamania fasady jest stały i wynosi: 10°- 20°- 30°- 90°.

Projektując obiekt przyjmuje się takie same obciążenia jak w przypadku fasady i dachu o konstrukcji słupowo - ryglowej: od wiatru, a w przypadku dachów: od śniegu i ciężaru własnego, w oparciu o polskie normy. Przyjęte wartości pozwalają ustalić wielkość słupa (systemowego z aluminium, stalowego lub żebra szklanego), grubość szkła oraz ilość punktów mocowania. Podstawowa zasada przy obliczeniach jest taka, że ciężar szyby przenoszą tylko dwa skrajne (najczęściej poziome) punkty mocowania; pozostałe są dla obciążeń ruchomych.

W fasadzie z punktowym mocowaniem szyby, szkło nie jest jedynie okładziną ścienną; pełni rolę elementu konstrukcyjnego, ulegającego działaniu parcia i ssania wiatru, różnicy temperatur czy ruchów konstrukcji; dlatego stosowane tutaj szyby muszą charakteryzować się niezwykle wysoką wytrzymałością. W zależności od funkcji (np. bariera akustyczna), rozmaitych czynników zewnętrznych i gabarytów mogą być: monolityczne hartowane, klejone lub zespolone, przy czym szyba monolityczna dodatkowo poddawana jest testowi cieplnemu "Heat soak test", w celu eliminacji wadliwych tafli. Krawędzie szyb muszą być szlifowane; na styku tafli od wewnętrznej strony montowana jest bezbarwna silikonowa uszczelka o wielkości zależnej od grubości szyby, od zewnątrz połączenie krawędzi uszczelnia się silikonem neutralnym, odpornym na czynniki pogodowe.
Reklama
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Metra SpA

25050 Rodengo-Saiano (Brescia)
Via Provinciale Stacca 1
tel.: +48 609559339
e-mail: m.gaczynski@metra.it
http://www.metra.it/Konstrukcje aluminiowo-szklane od ALU-NEX

Konstrukcje aluminiowo-szklane od ALU-NEX

ALU-NEX specjalizuje się w produkcji konstrukcji...

BALMAR – od przypadku do pasji tworzenia ogrodów zimowych

BALMAR – od przypadku do pasji tworzenia ogrodów zimowych

Założycielem firmy jest Pan Marcin Bałazy, który...

Ogrody zimowe oczkiem w głowie Techniki Okiennej Rduch & Borek

Ogrody zimowe oczkiem w głowie Techniki Okiennej Rduch & Borek

Ogrody zimowe to „oczko w głowie” Techniki Okiennej...

HEWALEX – ponad ćwierć wieku doświadczenia na rynku OZE

HEWALEX – ponad ćwierć wieku doświadczenia na rynku OZE

Hewalex od lat zajmuje liczącą się pozycję wśród...

Niepowtarzalność tworzenia ogrodów zimowych

Niepowtarzalność tworzenia ogrodów zimowych

Każda realizacja ogrodu zimowego jest na swój sposób...» Więcej na subportalu fasady, ogrody zimowe