| Wyświetleń:8266

Darbud Wrocław - rodzinna firma, światowe realizacje

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Sebastian Pucułek

fot. Darbud

Sebastian Pucułek


Magnolia Park - Wrocław

fot. Darbud

Magnolia Park - Wrocław

Wydzial Elektryczny Politechniki Wrocławskiej

fot. Darbud

Wydzial Elektryczny Politechniki Wrocławskiej

Silver Forum - Wrocław

fot. Darbud

Silver Forum - Wrocław

Silver Forum2a - Wrocław

fot. Darbud

Silver Forum2a - Wrocław

Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej

fot. Darbud

Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej

Horizon Plaza - Warszawa

fot. Darbud

Horizon Plaza - Warszawa

Lotnisko Okęcie - Warszawa

fot. Darbud

Lotnisko Okęcie - Warszawa

Winuel - Wrocław

fot. Darbud

Winuel - Wrocław

Wrocławski Park Technologiczny

fot. Darbud

Wrocławski Park Technologiczny

DARBUD z Wrocławia jest cenionym producentem stolarki aluminiowej i wykonawcą nowoczesnych elewacji. Projektuje, produkuje   i montuje konstrukcje w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku światowym. Z Dyrektorem firmy, Panem  Sebastianem Pucułkiem rozmawiał red. Tomasz Pępek.

W czyjej głowie powstał pomysł na firmę i od jak dawna ona istnieje?

Sebastian Pucułek: Firma Darbud ma charakter rodzinny. Została założona przez mojego ojca Dariusza Pucułka w 1994 r. Jest on do chwili obecnej jedynym Właścicielem, a także ojcem jej sukcesu. W tym roku obchodzimy więc 15 lecie działalności naszej firmy. 

Jakie były początki firmy? Jak firma ewoluowała od czasu powstania?    

15 lecie działalności to piękny okres na podsumowania. Od powstania pomysłu do dzisiejszego kształtu firmy upłynęło dużo czasu, jednak już od początku przyświecała nam idea, by stworzyć naszym klientom przestrzeń, w której będą mogli poczuć się indywidualnie, w której jako produkt otrzymają optymalne i rentowne rozwiązania. Początek działalności wiąże się z bardzo trudnym rynkiem zamówień publicznych. Podstawowym produktem w tamtym okresie była stolarka PVC, a w mniejszym stopniu konstrukcje aluminiowe. Z perspektywy czasu myślę, że nasza firma odniosła na tym polu bardzo duży sukces, jednocześnie przechodząc studia z zakresu obsługi wymagającego klienta instytucjonalnego i ucząc się perfekcyjnego montażu. Wtedy też uformował się trzon inżyniersko-managerski, zespół fantastycznych ludzi, który w większości jest z nami do dziś. Ostatnie 9 lat to dla firmy prawdziwy przełom. Reagując dynamicznie na zapotrzebowanie rynku, staliśmy się kompleksowym wykonawcą nowoczesnych elewacji dla budownictwa, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jakie produkty/usługi są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?     

Specjalizujemy się w kompleksowym wykonawstwie wysokiej jakości elewacji aluminiowo-szklanych (systemy Aluprof, Reynaers, Schüco, Metra) oraz elewacji wentylowanych (np. Euronit, Alucobond) dla wielkogabarytowych obiektów użyteczności publicznej i budynków biurowych. Staramy się być wszędzie tam, gdzie potrzebne są doświadczenie i wysokiej jakości produkt. Specjalizujemy się również w profesjonalnych projektach wykonawczych. Mamy wiedzę i ogromne doświadczenie, dzięki temu projektujemy rozwiązania, które optymalizują rentowność naszego zakresu, nawet o 25% – jak miało to miejsce chociażby przy okazji realizacji kompleksu szpitalnego St. Olavs w Trondheim w Norwegii. Jednak to, z czego jesteśmy naprawdę dumni i za co jesteśmy cenieni, to ludzie, którzy pracują w naszej firmie.     

Do kogo skierowana jest oferta? (generalni wykonawcy/developerzy/inwestorzy indywidualni)

Oferta skierowana jest do tych klientów, którym zależy na wysokiej jakości i wysokiej rentowności realizowanych prac. Nasze działania cechuje indywidualne podejście dostrojone do faktycznych potrzeb odbiorcy. Staramy się działać jak najlepsi brytyjscy krawcy – szyjąc dla naszego klienta garnitur na indywidualne zamówienie.
 
W jaki sposób docieracie do klientów? Jaka jest droga od pierwszego kontaktu, aż po zakończenie budowy?    

Działając od lat, jesteśmy w świadomości wielu polskich i zagranicznych firm, które regularnie wracają, aby korzystać z naszych usług. Cały czas również pozyskujemy nowych klientów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jesteśmy z naszym klientem na każdym etapie, zaczynają już od momentu powstawania koncepcji, służąc doradztwem materiałowym. Nie potrafię określić końcowego etapu, ponieważ dla nas realizacja nie kończy się wraz z protokołem odbioru. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym klientem.

Z których zrealizowanych obiektów jest Pan szczególnie zadowolony?

Każde ze zleceń jest dla nas interesujące, część projektów pamiętamy jako szczególne. Dumni jesteśmy z realizacji Zintegrowanego Centrum Studenckiego Politechniki Wrocławskiej – to 10.000 m² pokrycia płytami Euronit, ponad 1700 okrągłych okien o średnicy 68 cm wykonanych w systemie fasadowym, w tym ponad sto o odporności ogniowej EI-60, a także 2700 m² innych konstrukcji aluminiowych w tym 2100 m² dachu EI-30. W tym przypadku mieliśmy swój współudział przy powstawaniu projektu, a w konsekwencji budynek został nominowany do nagrody Miesa van der Rohe – odpowiednika Oskara w świecie architektury. Kolejne ciekawe projekty to m.in. największe centrum handlowe we Wrocławiu – Magnolia Park, obiekt Horizon Plaza w Warszawie – fasada segmentowa w systemie Schüco,  mieliśmy także swój wkład w rozbudowę portu lotniczego Okęcie w Warszawie. Od początku istnienia firmy – z czego jestem niezwykle dumny – możemy pochwalić się kilkuset zrealizowanymi projektami.    

Jakie cechy, według Pana, są ważne w tej branży?    

Najważniejsze moim zdaniem są elastyczność, jakość wykonywanych prac oraz stałe podnoszenie kwalifikacji przez pracowników firmy. Ważne, aby rzetelnie konkurować ze sobą na rynku, a ponieważ jest to branża budowlana, odpowiednio szacować ryzyko.

Kto jest dla Państwa największą konkurencją?

Zawsze mamy świadomość, że działamy na konkurencyjnym rynku i uważamy, że to dobra sytuacja. Pozwala to wszystkim być lepszymi, czyli mobilizuje do stałego doskonalenia się i jeszcze większego zogniskowania na potrzebach klienta. Lepszego dopasowania i reagowania na zmieniające się warunki, przewidywania trendów. Konkurencyjność pozwala nie tylko wychodzić naprzeciw wymaganiom klienta, ale również proponować mu zastosowanie nowatorskich rozwiązań. Konkurencja działa, mamy tego świadomość i traktujemy tę rzeczywistość jako katalizator ciągłych zmian do stawania się jeszcze lepszymi na rynku.     

Jak ocenia Pan miniony rok? Czy bieżący rok wniósł jakieś zmiany?    

Miniony rok oceniamy bardzo dobrze, obroty utrzymywały się na założonym przez nas poziomie. Stale rośniemy w siłę i inwestujemy w unowocześnianie parku maszynowego. Rok 2009 to mniejsza niż się przyzwyczailiśmy liczba zamówień z naszego „podwórka”, ale dywersyfikując rynek realizujemy kontrakty za granicą, na terenie Norwegii i Belgii. Cały czas startujemy w przetargach na terenie Polski. Obecnie negocjujemy kilka dużych projektów dla naszych stałych klientów. Zauważamy też ostatnio wzmożoną aktywność w dziale ofertowania, szczególnie właśnie obiektów wielkogabarytowych, co bardzo nas cieszy.
 
Jakie macie plany na przyszłość (bliższe i dalsze)?

W najbliższym czasie planujemy wprowadzenie nowoczesnego zintegrowanego systemu informatycznego oraz wprowadzenie zupełnie nowej jakości na rynku elewacji. Uważamy, że szybkość pozyskiwania informacji i ich jakość mają dzisiaj pierwszorzędne znaczenie. Plany na najbliższe kilka lat to budowa kolejnej hali produkcyjnej i rzecz jasna dalszy dynamiczny rozwój firmy.    

Czy chciałby Pan coś dodać?

Chciałbym serdecznie pogratulować koleżankom i kolegom z firmy Opal osiągnięcia pozycji lidera rynku.

Dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę sukcesów

Tomasz Pępek
red. oknonet.pl
fot. Darbud


Reklama
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Perowskity jako alternatywa dla krzemu

Perowskity jako alternatywa dla krzemu

Perowskity mają dużą szansę zastąpić krzem w...

ML System podpisał umowę o strategicznej współpracy z Guardian Glass

ML System podpisał umowę o strategicznej współpracy z Guardian Glass

ML System, specjalista w branży fotowoltaiki...

ML System z powodzeniem realizuje projekty strategiczne Quantum Glass oraz Ultra PV

ML System z powodzeniem realizuje projekty strategiczne Quantum Glass oraz Ultra PV

ML System zainstalował dotychczas pilotażowo moduły z...» Więcej na subportalu fasady, ogrody zimowe