Dobrze zaplanowany ogród zimowy

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Drzwi podnoszono-przesuwne

fot. MS więcej niż OKNA

Drzwi podnoszono-przesuwne


Drzwi podnoszono-przesuwne

fot. MS więcej niż OKNA

Drzwi podnoszono-przesuwne

Drzwi uchylno-przesuwne

fot. MS więcej niż OKNA

Drzwi uchylno-przesuwne

Drzwi uchylno-przesuwne

fot. MS więcej niż OKNA

Drzwi uchylno-przesuwne

Dobrym sposobem na powiększenie i uatrakcyjnienie przestrzeni mieszkalnej jest dobudowanie do domu ogrodu zimowego. Jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję, szczególną uwagę musimy zwrócić na parametry termoizolacyjne konstrukcji nośnej i przeszkleń. Eksperci z MS więcej niż OKNA udzielają rad, jak w przemyślany sposób podejść do tematu budowy ogrodu zimowego. 


Delikatna, przeszklona konstrukcja, z jaką kojarzy nam się ogród zimowy, w rzeczywistości jest dość skomplikowanym i  zaawansowanym  technologicznie elementem domu. Jego wykonanie należy zlecić fachowcom, którzy zaproponują rozwiązania najlepiej pasujące do oczekiwań właścicieli. Konstrukcja powinna być specjalnie zaprojektowana, nie należy jej „składać” samodzielnie ze zwykłych okien. Każdy detal – np. system połączenia dachu ze ścianą, system aluminiowych obróbek, rynien i rur spustowych musi być starannie zaplanowany i wykonany.

Pamiętajmy, że w ogrodzie zimowym trudno utrzymać właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Im mniejszy i niższy jest ogród zimowy, tym szybciej jego wnętrze będzie się przegrzewało. Konstrukcja i nachylenie dachu powinny uwzględniać obciążenie wywołane zalegającym zimą śniegiem, istotne są także zbrojone fundamenty przygotowane pod kątem izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Z kolei dla warunków panujących w ogrodzie zimowym kluczowe znaczenie będą miały zastosowane materiały w konstrukcji nośnej oraz parametry wkładów szybowych.

Odpowiednie miejsce


Planowanie całego przedsięwzięcia należy zacząć od znalezienia najlepszego miejsca na oranżerię – zarówno jeśli chodzi o jej położenie względem budynku, jak i stron świata. Często ogród dobudowuje się do domu od strony elewacji ogrodowej, gdyż tam zwykle jest więcej miejsca na działce i najładniejszy widok na zieleń. Kształt może być dowolny; zwykle ogrody opierają się na planie prostokąta (zwłaszcza, jeśli wykorzystuje się istniejący wcześniej taras), wycinka koła lub wieloboku. Ogrody chętnie projektuje się w istniejących wnękach, podcieniach i wewnętrznych narożnikach domu. Oczywiście, znaczenie łatwiej (i taniej) jest projektować i budować ogród razem z domem niż dostosowywać go do już istniejącej zabudowy i istniejących warunków.

Jeśli chodzi o lokalizację względem stron świata, najkorzystniejsze są kierunki południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. Ogrody od południa zapewnią bardzo duże zyski darmowego ciepła zimą. Zaś latem, aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzewania, mocno nasłoneczniony ogród warto wyposażyć w odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Z kolei strona północna nie jest polecana z powodu małej ilości światła słonecznego, a tym samym – niższej temperatury. Aby przez ogród zimowy dostawiony do domu, nie uciekało z niego ciepło – trzeba zadbać o dobrą izolacyjność cieplna szyb i profili.

Jakie szyby 


Najważniejszym i największym elementem ogrodu zimowego są przeszklenia, dlatego na ich parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim muszą one mieć dobrą izolacyjność, by ograniczać ucieczkę ciepła, dlatego szukajmy takich o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Ug. Obecnie produkowane są pakiety szybowe o bardzo dobrych parametrach cieplnych, np. oferowana przez MS więcej niż OKNA energooszczędna szyba dwukomorowa (złożona z trzech tafli szkła) SUPERtermo o współczynniku Ug = 0,5 W/m²K. Zastosowanie ciepłych ramek CHROMATECH ultra lub MULTITECH tylko poprawi ten wynik.

Dodatkowo, stosując wkłady szybowe o wysokim współczynniku przenikania energii można jeszcze lepiej wykorzystać darmową energię słońca do podgrzania naszego ogrodu zimowego zimą, a to właśnie w zimie najczęściej z niego korzystamy. Z kolei żeby poprawić bezpieczeństwo (zazwyczaj ogród zimowy łączy się bezpośrednio z domem!), można zastosować szyby antywłamaniowe. Pamiętajmy też, że przeszklenia (szczególnie te w dachu) muszą być odporne na uderzenia, np. przez spadającą gałąź. Dlatego powinno się wykorzystywać szkło hartowane oraz laminowane, tzw. bezpieczne, które w razie stłuczenia nie wyrządzi krzywdy mieszkańcom.

Konstrukcja nośna


Zazwyczaj robi się ją z drewna lub aluminium. Rzadziej stosuje się profile z PVC z odpowiednimi wzmocnieniami. Profile z drewna (sosnowe, dębowe czy meranti) mają naturalny wygląd i dobre właściwości cieplne; trzeba je jednak okresowo konserwować. Są też dość drogie. Profile z aluminium mają równie dobre parametry termoizolacyjne (dzięki przekładkom termicznym) i nie wymagają żadnej konserwacji; są malowane proszkowo lub anodowane, co zapewnia im wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Właściwości materiału sprawiają, że elementy nośne mogą być dosyć wąskie. Profile aluminiowe zapewniają wiele możliwości tworzenia rozmaitych konstrukcji. Są one najbardziej kompletne i pozwalają budować szczelne konstrukcje. Ich atutami jest też wysoka „statyka” i nowoczesny, surowy wygląd, ceniony obecnie przez inwestorów. 

Wygodne przejście do domu


Aby po dobudowaniu ogrodu zimowego zapewnić sobie dostęp światła i poczucie otwartej przestrzeni także wewnątrz domu (zazwyczaj ogród zimowy przylega do salonu), powinniśmy zadbać o odpowiednio duże i wygodne przejście między tymi pomieszczeniami. Na rynku jest wiele rozwiązań drzwi tarasowych, otwieranych bez wysiłku, płynnie poruszających się, a równocześnie – trudnych do sforsowania przez złodzieja.

» 
Patio PSK to drzwi uchylno-przesuwne. Podstawą do budowy tego typu konstrukcji są niemieckie profile z PVC marki Salamander z 2 mm zamkniętym, zgrzewanym laserowo wzmocnieniem stalowym produkcji MS, czyli dużo lepszym, solidniejszym niż zalecanym przez producenta profili, dodatkowo szyby SUPERthermo również firmy MS więcej niż OKNA oraz okucia firmy SIEGENIA.  Drzwi takie pozwalają na przeszklenie ściany o  szerokości 3,5 metra i maksymalnej wysokości 2,5 metra.  Przy zastosowani dwóch ruchomych skrzydeł, tak zwany schemat C (oraz rozwiązań podnoszących stabilność i wytrzymałość) – nawet 6 metrów. Dzięki zastosowaniu półautomatu PSK 200Z wspomagającego obsługę, ważące 200 kg drzwi można bez wysiłku otwierać, zamykać  jedną ręką. Patio PSK wyposażone są w zabezpieczenia antywłamaniowe – zaczepy antywłamaniowe współpracujące z ruchomymi ryglami rolkowymi IS zapewniające wciąż komfortowa pracę i zapobiegające podważeniu skrzydła. 

» Patio HST to wielkogabarytowe drzwi podnoszono-przesuwne. Zbudowane są z profili PVC marki Salamander specjalnie dedykowanych do HST, szyb SUPERthermo firmy MS więcej niż OKNA, ciepłego niskiego progu EcoPass oraz okuć firmy SIEGENIA umożliwiających komfortowe przesuwanie nawet 300 kg skrzydła. Rozwiązanie to pozwala na przeszklenie praktycznie całej szerokości ściany (maksymalna szerokość to 12 metrów) i połączenie salonu z tarasem czy ogrodem zimowym.

» Patio HST ExternAL. Wykonane z aluminium wytrzymałe i smukłe profile MB-77HS dają możliwości nieosiągalne dla konstrukcji PVC, jak choćby zestawienie kilku par skrzydeł, tak by ich maksymalna szerokość wyniosła nawet 13 metrów, dobudowanie naświetli górnych i bocznych, a także wbudowanie w ogród zimowy czy fasadę. A wszystko to przy zastosowaniu licznych mechanizmów antywłamaniowych i zachowaniu wysokich parametrów termicznych. Warto wspomnieć, że aluminiowe Patio HST ExternAL często nie jest ani droższe, ani gorsze termicznie od swego odpowiednika z PVC. 

» Harmonijka MS External Fold Dors. Wykonana ze specjalnych profili aluminiowych MB-86 FOLD LINE harmonijka ma niepodważalną zaletę, nawet 6 metrową ścianę można „zwinąć” do szerokości 1 metra i pozwolić przeniknąć ogrodowi zimowemu do wnętrza domu, a w sezonie letnim połączyć go z ogrodem właściwym.   

Uwaga! Jeżeli ogród zimowy ma być używany przez cały rok i otwarty na wnętrze domu, musimy zastosować adekwatne do takich konstrukcji ogrzewanie.

#ogrody_zimowe, #drzwi_przesuwne, #projekt_ogrodu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kolejna, ciekawa realizacja w portfolio AKPO

Kolejna, ciekawa realizacja w portfolio AKPO

AKPO Konstrukcje Aluminiowe miały przyjemność...

AKPO – kolejna realizacja dobiega końca

AKPO – kolejna realizacja dobiega końca

Wyspecjalizowany w produkcji i montażu stolarki...

Ogród zimowy – aby połączyć relaks z bliskim kontaktem z naturą

Ogród zimowy – aby połączyć relaks z bliskim kontaktem z naturą

OGRODY ZIMOWE ZAŁANOWSKI proponuje idealne rozwiązanie...

LATTARI: do realizacji ogrodów zimowych należy podchodzić profesjonalnie i z pasją

LATTARI: do realizacji ogrodów zimowych należy podchodzić profesjonalnie i z pasją

Wczesną wiosną 2018 roku do firmy Lattari Serramenti...

Nowy budynek biurowo-magazynowy spółki Hard – realizacja AKPO Konstrukcje

Nowy budynek biurowo-magazynowy spółki Hard – realizacja AKPO Konstrukcje

Prace przy trwającej od września 2018 roku inwestycji...» Więcej na subportalu fasady, ogrody zimowe