| Wyświetleń:2645

Ogród pod dachem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ogród pod dachem

fot. JAF | Ogród pod dachem

Dom i ogród to zazwyczaj dwa oddzielne światy. W naszej strefie klimatycznej korzystanie z ogrodu uzależnione jest od pogody, jednak nie musi tak być. Istnieją sposoby, aby cieszyć się ogrodem przez cały rok. Wystarczy solidna konstrukcja z drewna i dach.


Zainteresowanie architekturą oraz szeroki dostęp do inspiracji z całego świata zaowocowały zauważalnymi zmianami w budownictwie. W naturalny sposób zaczęło się również zmieniać otoczenie wokół domów. Coraz chętniej zagospodarowuje się przestrzeń użytkową ogrodu komfortowymi meblami oraz buduje solidne zadaszenia.  Nowoczesne konstrukcje nie tylko zdobią trawnik, przede wszystkim zapewniają cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem.


Przedłużenie domu


Chociaż widuje się ogrody zimowe, czyli przeszklone i ogrzewane pawilony, najprzyjemniej siedzi się na świeżym powietrzu. Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz. Na ich korzyść wpływa prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, jak i możliwość swobodnego grillowania wewnątrz ażurowej konstrukcji. Nie trzeba się też obawiać zbitej szyby. 

Pergola zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów, zamiast tego stosujemy kotwy. Pamiętajmy jednak, że jakie deski, taka konstrukcja. Jeżeli zależy nam na długowiecznej i nośnej konstrukcji, z pomocą przybywa drewno konstrukcyjne – lite lub najlepiej klejone. Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje, o różnej jakości wizualnej i wymiarach:Lite C24, KVH (w tym NSi oraz Si), KVH Duo/Trio, BSH. Do widocznych zastosowań lepiej wybrać wariant Si, która jest ładniejszy i posiada mniej sęków – radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska


Co innego, gdy do kompletu jest zaplanowany taras z drewna:

Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej (niezawodna Termososna) lub chociaż zaimpregnowane ciśnieniowo (świerk impregnowany). Takie deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność – dodaje Darina Lazarova z JAF Polska


Na koniec wzdłuż pergoli można posadzić pnącza (np. powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy) i ogrodowa siedziba gotowa. W razie spadku temperatury istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. Materiał do ich produkcji także znajdziemy w ogrodzie.

#pergola, #drewno, #taras

Zainteresowany? Poproś o ofertę!