IFR publikuje doroczny raport World Robotics Report

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

World Robotics Report, publikowany corocznie przez Międzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics, IFR), został zaprezentowany podczas konferencji prasowej World Robot Summit w Tokio.


Nowy raport IFR pokazuje, że w 2017 r. na całym świecie dostarczono rekordową liczbę 381 000 robotów, co stanowi wzrost o 30 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że roczna wielkość sprzedaży robotów przemysłowych wzrosła o 114 procent w ciągu ostatnich pięciu lat (2013-2017). Wartość sprzedaży wzrosła natomiast o 21 procent w porównaniu do 2016 r. do poziomu 16,2 miliarda USD w 2017 r.

Według raportu najwięcej robotów sprzedaję się w Chinach, gdzie w 2017 roku sprzedano 138 000 robotów przemysłowych, jest to wzrost o 59 procent rok do roku. Krajem, gdzie robotów produkuje się za to najwięcej, jest Japonia. Producenci z kraju kwitnącej wiśni dostarczyli 56 procent globalnej podaży w 2017 roku. To sprawia, że Japonia jest największym na świecie producentem robotów przemysłowych. Wskaźnik eksportu wzrósł o 45 procent rok do roku.Jak możemy się dowiedzieć z nowego raportu, czynnikiem napędzającym wzrost we wszystkich gałęziach przemysłu wytwórczego w USA jest stały trend do automatyzacji produkcji w celu umocnienia przemysłu USA na rynku krajowym i światowym. W raporcie uwzględniono też Niemcy, które są piątym co do wielkości rynkiem robotów na świecie i numerem jeden w Europie. W 2017 r. liczba sprzedanych robotów wzrosła tam o 7 procent, do 21 404 sztuk.

Podobnie jak w przypadku poprzednich raportów IFR, ustalenia obecnego są zgodne z doświadczeniami Universal Robots. Także dostrzegamy istotne zainteresowanie i chęci automatyzacji procesów oraz to, że coraz więcej przedsiębiorstw – niezależnie od ich wielkości – uzyskuje korzyści płynące ze stosowania robotów w środowiskach produkcyjnych – stwierdził Esben Østergaard, współzałożyciel i CTO firmy Universal Robots.


W raporcie z 2018 roku IFR wyróżnia wiele przełomowych technologii, takich jak koncepcja współpracy ludzi z maszynami oraz łatwość programowania robotów, które przyczynią się do podnoszenia wydajności produkcji i rozszerzania zakresu zastosowań robotów.

Robotyzacja pomaga utrzymać stałą jakość i poprawia powtarzalność przepływu pracy. Roboty współpracujące, będące istotą współpracy człowieka z maszyną, są wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ współpracują z pracownikami, a nie ich zastępują. Zdecydowanie obserwujemy wzrastający popyt na produkty, które zawierają zarówno element “ludzkiej kreatywności”, jak i ustandaryzowanej wysokiej jakości – stwierdził Esben Østergaard.


W raporcie wskazywany jest rosnący popyt na automatyzację z wykorzystaniem robotów szczególnie w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i metalowej. Pięć głównych rynków – Chiny, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Niemcy – reprezentuje 73% łącznego wolumenu sprzedaży w 2017 roku, co pokrywa się z doświadczeniami firmy Universal Robots na tych rynkach.

#automatyzacja_produkcji, #robotyzacja

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Klejenie w technologii 3D z KADIMEX

Klejenie w technologii 3D z KADIMEX

Temperatura aktywacji większości klejów membranowych...

DKV Service zacieśnia współpracę z firmą GEMMA

DKV Service zacieśnia współpracę z firmą GEMMA

Spółka DKV Service zacieśnia współpracę z włoskim...

Dopasowane usługi serwisowe – skuteczny środek przeciwko przestojom w magazynie

Dopasowane usługi serwisowe – skuteczny środek przeciwko przestojom w magazynie

Niespodziewana przerwa w funkcjonowaniu pracy hali...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni