| Wyświetleń:5592

Nowy wymiar jakości w łączeniu profili PVC od FIMTEC-POLSKA

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Na przełomie wiosny i lata bieżącego roku u dwóch partnerów FIMTEC-POLSKA, w firmach FASADA Windows & Doors Sp. z o.o. ze Słupska oraz B.FT z Barlinka, zostały wdrożone do produkcji najnowocześniejsze technologie oferowane przez FIMTEC-POLSKA. Jedną z nich jest produkowane we Włoszech, w zakładzie Graf Synergy, urządzenie do łączenia kształtowego profili PVC. 

Obie nowoczesne i nastawione na wysoką jakość i dużą różnorodność produkcji fabryki zostały wyposażone w czterogłowicowego robota SL4 FF, pozwalającego łączyć ze sobą profile o różnych kształtach i powierzchniach zewnętrznych. 

Ta długo oczekiwana w naszym kraju maszyna, już od dnia premiery w 2012 roku  wzbudzała ogromne zainteresowanie. Fakt, że przez długi czas jedynymi fizycznymi oznakami jej istnienia były prezentowane podczas pokazów gotowe już zgrzane (bez konieczności oczyszczania) ramiaki PVC, tylko to zainteresowanie wzmagały. Z czasem dowiadywaliśmy się coraz więcej, aż do marcowych targów w Norymberdze, gdzie w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu, można było zobaczyć maszynę w wersji produkcyjnej.

W obu fabrykach maszyna została zaprogramowana i wyposażona w opcje pozwalające zgrzewać z efektem „rowka” oraz na gładko. Zakład w Słupsku przygotowany jest do produkcji w zakresie profili Gealan oraz Rehau (w tym profili z wkładką kompozytową), natomiast Barlinecki BFT ma sprzęt przygotowany do obróbki systemów Aluplast (w tym innowacyjnego Energeto). Zarówno proces łączenia profili, jak i dobieranie odpowiednich parametrów pracy dla danego rodzaju profilu odbywa się automatycznie. Przy pomocy skanera, po zeskanowanie etykiety umieszczonej na danym elemencie, wprowadzamy informacje o aktualnie obrabianym profilu. Dzięki temu robot dobiera wszelkie parametry pracy, takie jak: temperatury łączenia, czasy obróbek, dostosowuje odpowiedni program dla danego kształtu profilu, koloru, rodzaju okleiny bądź okładziny, jaką jest powleczony rdzeń profilu PVC. Również taka informacja, jak wygląd spoiny (z rowkiem lub na gładko), wprowadzana jest do maszyny na etapie programowania obróbek. Wprowadzenie technologii zgrzewania kształtowego spowodowało przedefiniowanie procesu łączenia (i  brak konieczności oczyszczania) profili PVC. Tradycyjny ciąg maszyn, znany jako linia zgrzewająco-czyszcząca, został zastąpiony przez jedno urządzenia. Nie potrzebne są już oczyszczarki czy stoły  obrotowe, dzięki czemu oszczędza się powierzchnię produkcyjną i przyszłe koszty serwisowania. W miejscu jednej linii zgrzewająco-czyszczącej możemy ustawić dwa lub trzy (w zależności od konfiguracji) roboty SL4 FF.

Najważniejszym, widocznym efektem posiadania robota SL4 FF jest niepowtarzalny i niemożliwy do osiągnięcia na tradycyjnych maszynach finalny wygląd wykonanych naroży. Właśnie tu uwidacznia się jedna z najważniejszych zalet maszyny. Im bardziej skomplikowany kształt profilu, im bardziej wymagający kolor, tym efekt połączenia bardziej zaskakuje w porównaniu do konwencjonalnych zgrzewarek. Szczególnie profile z koekstrudowanymi materiałami wzmacniającymi sztywność profilu, takimi jak aluminium czy włókno szklane, profile o powierzchniach lakierowanych lub w okleinie drewnianej są bardzo wymagające jeśli chodzi o proces ich łączenia. Zastosowanie najnowszej technologii łączenia kształtowego pozwala uzyskać najlepszą jakość ich połączenia oraz, co bardzo istotne, wysoką wytrzymałość na łamanie.


Reklama

Technologia zgrzewania kształtowego, wykorzystywana w czterogłowicowym robocie SL4 FF, zawiera  innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane w ostatnim czasie na świecie, co potwierdzone jest uzyskaniem szeregu patentów. Zastosowanie specjalnych modułów do pre-oczyszczania, radiatorów o unikalnej budowie, czy nigdy wcześniej nie stosowanych kompensatorów wysokości profilu, świadczą o wysokim zaawansowaniu technicznym i technologicznym urządzenia. Powstanie takiej maszyny było możliwe głównie dzięki ogromnej wiedzy i wieloletniej pracy najlepszych inżynierów firmy GRAF Synergy, wspieranych przez grupę technologów specjalizujących się w obróbce tworzyw z PVC.

Maszyną zarządza oprogramowanie stworzone przez producenta, firmę GRAF Synergy. Znane jest ono doskonale z wcześniejszych urządzeń (np.:  SL4 Q, WPCNC 2, WPCNC 4), a jego najnowsza wersja, została zaprojektowana specjalnie na potrzeby robota SL4FF.

Właściciele obu firm, Fasada Windows & Doors Sp. z o.o. oraz B.FT Okna i Drzwi, jako pierwsi w Polsce postanowili przekonać się o możliwościach opisywanej technologii  i wprowadzić swoje zakłady produkcyjne na zupełnie nowy poziom zaawansowania technologicznego. Stolarkę, którą obecnie mogą wprowadzić do swojej sieci sprzedaży, wyróżnia ich na tle konkurencji, zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Trzeba zaznaczyć, że wprowadzenie najnowszej technologii, jakim jest czterogłowicowy robot SL4FF  to pewien proces, który wymaga zaangażowania zarówno dostawcy maszyn, jak i wysokiego wykwalifikowania pracowników klienta. Zarówno Fasada, jak i BFT dysponują kadrą techniczną na wysokim poziomie, co pozwoliło na płynne i skuteczne wdrożenie szerokiej gamy produktów w nowej technologii – tłumaczą przedstawiciele FIMTEC-POLSKA.

#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY