| Wyświetleń:19232

Okleinowanie profili PVC - Okleiniarki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:

Integracja pionowa w firmie produkującej stolarkę nie musi oznaczać od razu inwestycji w własną tłocznię. Może to być np. okleinowanie profili PVC na własne potrzeby i usługowo dla innych. Przegląd dostępnych na rynku polskim okleiniarek otwiera cykl artykułów na ten temat, w następnych opiszemy okleiny i "chemię", a w ostatnim firmy usługowo okleinujące. 

Zanim zdecydujemy się na inwestycje w okleinowanie warto przeczytać poniższy artykuł, aby przybliżyć sobie firmy i technologie z tej dziedziny.Zacznijmy do największej jednorazowej inwestycji, czyli okleiniarki. Są dwie metody, wedle których buduje się współczesne okleiniarki do profili PVC. Odchodząca powoli rozpuszczalnikowa i zyskująca sobie coraz więcej zwolenników technologia PUR, zwana termotopliwą. Dla odbiorcy docelowego rodzaj okleiniarki nie ma najmniejszego znaczenia, istotniejsze jest to dla firmy świadczącej taką usługę. Od strony jakości i trwałości spoiny trudno mówić o jakiś różnicach. Natomiast większe są utrudnienia od strony ochrony środowiska, a znając tendencję będzie coraz trudniej. Ze względu na wydajność przy długich seriach, termotopliwe maszyny potrafią być kilka razy szybsze od rozpuszczalnikowych. Są jeszcze inne wątki, ale spotykamy odmienne opinie i każdy musi sam sobie wyrobić swoją.

Rozejrzeliśmy się na rynku, aby sprawdzić, kto sprzedaje okleiniarki. Trudno mówić tu o jakiejś dominacji. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce wydają się być maszyny hiszpańskiej firmy BARBERAN i polskiego FREZWIDU. Spotkać można sprzedawane przez HOMAG niemieckie okleiniarki FRIZ (kolejną właśnie zakupiła znana firma MS ze Słupska). Nieliczne są też austriackie FUX. Bardzo znaczącymi odbiorcami w Europie może się natomiast pochwalić włoski WPR, reprezentowany w Polsce przez IPM EXTRUSION. W tym roku również, znany dostawca maszyn dla branży firma ALUMA, wprowadziła do oferty okleiniarki STEINS. Od mniej więcej roku maszyny do oklejania profili okiennych i parapetów oferuje również eco instruments z Warszawy. Najmniej znane są Wulf oraz dwie tureckie firmy OKAN MAKINE SAN oraz Intergroupplastic san.


Oczywiście nie powiemy, którego dostawcę wybrać. Wskazówką mogą być ich dotychczasowi klienci. Kolejna wskazówka to konieczność zwrócenia uwagi nie tylko na koszt zakupu, ale też na koszt okleinowania, czyli te elementy maszyny, jak topielniki i głowice szczelinowe do kleju, czy sposób dozowania primera. Większość producentów wyposaża własne okleiniarki w urządzenia trzech firm, są to amerykański NORDSON, szwajcarski ROBATECH i hiszpański MELTON. Maszyny i aplikatory skonstruowane są tak, aby odbiorca mógł bazować na różnych dostawcach primera i kleju. Odmiennie rzecz traktuje włoska firma WPR, sama projektuje i produkuje aplikatory i raczej dedykuje je pod chemię do klejenia produkowaną przez własną firmę TAKA.

Na rynku też są takie firmy jak GLUETECHNIKA, które są w stanie zbudować kompletny system do oklejania (łącznie z okleiniarką). Generalnie oferują systemy do stapiania i aplikacji klejów PUR czy EVA.

Bez względu na wybór opcji warto dokładnie sprawdzić realny koszt późniejszego okleinowania. A koszt primera, kleju czy czyściwa może przekroczyć w ciągu roku wielkość inwestycji w maszynę.

Najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne przeanalizowanie propozycji opisywanych przez nas firm. My poprosiliśmy w Waszym imieniu o wstępne przedstawienie zalet swoich firm, ich przedstawicieli. Reszta należy do Was.

Logo

Nazwa i dane

Oferta

BARBERAN S.A.
20-621 Lublin
ul. Letnia 9
tel. 081 5250695


Klienci firmy:
MFO, Abakus i Dobroplast, Pietrucha Jezierski. Garbalinski. Mech-rol-plast. Erg-profil  Ergis, Simbud Bogmar Porta, Polskone   Komandor, Senator, Indeco

FREZWID sp.j.
32-050 Skawina
Piłsudskiego 7 B
tel.012 2763351
fax 012 2765068
e-mail:  sekretariat@frezwid.com.pl
e-mail: marketing@frezwid.com.pl
https://www.frezwid.com.pl

OPIS OFERTY:
Okleiniarka R-04-R/S350 do profili PCV i Aluminum na klej rozp. (prędkość oklejania: 3-12 m/min, max. szerokość oklejania 350 mm (na indywidualne zamówienie do 700 mm).
Okleiniarka do profili PCV, Aluminium na klej PUR (prędkość oklejania: dobierana indywidualnie do 60 m/min, max. szerokość oklejania od 150 do 1000 mm).

Klienci firmy:
Jocz, AiB, Masovia, Drutex, Interstal, Aspol II, Royal Europa, Printex, Portos, Różański, Petecki, Profi Kolor, Majewski, Frostex


Homag Polska Sp. z o.o.
63-000 Środa Wielkopolska
Prądzyńskiego 24
tel. 061 6474500
fax 061 6474590
e-mail: info@homag-polska.pl
https://www.homag.de

OPIS OFERTY:
Oklejarki do profili z typu PUM120 do okleinonowania opłaszowującego okleiną naturalną, foliami PCV, melamina, papierem, plastikami i foliami metalowymi. Do zastosowania kleje na gorąco PUR i EVA, kleje rozpuszczalnikowe i primerowe. Łatwa wymiana profili dociskających, idealne prowadzenie, powtarzalność ustawień roboczych. Nowatorski systemy rozwijania oklein, ich mocowania i digitalowe odczyty położenia. Możliwości pracy w linii i poza, z dostosowaniem wymiarów i mocy do potrzeb klienta.

Klienci firmy:
BRW, Swedwood, Forte, Kosz, Jobon, G3, Jarbetal, Abakus, Garbaliński, M&S, UEImp Pasymowski, Senator, Kronodoor


TAKAPOL sp. z o.o.
03-980 Warszawa
ul.Znanieckiego 4a/63
tel: +48 22 4018041
e-mail: a.rosinska@wpr.it
f.bajeli@wpr.it

www.wpr.it


OPIS OFERTY:
Oklejarki do profili pracujące poza linią (Off-Line) oraz w linii (on-line). System automatycznego dozowania primera. WPR  produkuje własne topielniki i głowice szczelinowe do kleju, zamiast aplikować gotowe rozwiązania innych producentów. WPR produkuje również specjalistyczne kleje TAKA, zaliczane do najlepszych w swojej dziedzinie.  Firma dokonuje również upgradu okleiniarek z technologią klejów rozpuszczalnikowych na technologię klejów termotopliwych

Klienci firmy:
Veka AG, Profine Group, Thyssen Polymer GMBH, Salamander, Hocoplast, Rehau, Deceuninck Plastics Industries N.V, Poli-Eco i inne


ALUMA POLSKA Sp. z o.o.
82-300 Elbląg
ul. Żuławska 12
tel. 055 2307960
fax 055 2307961
e-mail: biuro@aluma.pl
https://www.aluma.pl

OPIS OFERTY:
Szeroka paleta okleiniarek serii PUMA niemieckiej firmy STEINS, zarówno na kleje rozpuszczalne, jak i termotopliwe. Modułowa budowa pozwala na indywidualne dostosowanie maszyny do potrzeb użytkownika. W maszynach na kleje termotopliwe możliwe stosowanie zarówno dysz ROBATECH jak i NORDSON. Wiele unikalnych, opatentowanych rozwiązań (np. system automatycznej wymiany rolki z okleiną w czasie pracy ciągłej).

Klienci firmy:

Mir Okon, Aluplast


eco in spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

ul. Powsińska 18
02-920 Warszawa
tel. +48 22 651 68 14
faks +48 22 651 81 72
biuro@ecoin.pl
marketing@ecoin.pl


FUX MASCHINENBAU UND KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH

Roßleithen 72
A-4575 Roßleithen
Telefon: +43 (0) 7562 6111-0
Fax: +43 (0) 7562 6111-57
E-Mail: fux@fux.at
www.fux.at

Klienci firmy:
Termoplast Libiąż, Pietrucha, Gealan, Aluplast, Rehau,


GLUETECHNIKA

KRZYSZTOF JAGIELSKI

UL. TOWAROWA 5
08-530 DĘBLIN
Tel./fax 081 883 00 06
Tel. Kom. 602 687 615

www. gluetechnika.pl
e-mail gluetechnika@gluetechnika.pl

OPIS OFERTY
Systemy do topienia i aplikacji klejów termotopliwych PUR, EVA i głowice szczelinowe o szerokości nakładania kleju od 5 do 2500mm, z płynną regulacją lub wymienną blendą, głowice modułowe, oklejarki do profili, asortyment części zamiennych do tych urządzeń.

Klienci firmy:
MIDAS, VOX, ROTO, KRONODOOR, SALAG.

 OKAN MAKINE
Imes Sanayi Sitesi C Blok 305 Sk. No:11 34775 Dudullu-Ümraniye-ISTANBUL / TURKEY
Tel: 0090 216 314 87 02 - 0090 216 365 83 59
Fax: 0090 216 365 83 60
E-mail: okanmakine@superonline.com
okanmakine@pakmelt.comUES Polska
Al. IX Wieków Kielc 16/12
25-516 KIELCE
tel.: 041 3602100
fax.: 041 3602110
E-mail:info@ues.pl
https://www.ues.pl/

OPIS OFERTY:
Niemiecka firma UES AG jest producentem, przemysłowych systemów klejenia na gorąco zarówno w aplikacjach automatycznych jak i ręcznych.


BARBERAN Elias Gorostiza
Do naszych maszyn stosujemy własne aplikatory. Jedyna rzecz, którą Barberan kupuje, są to topielniki. Bez względu na to, czy będzie to szwajcarski ROBATECH, amerykański NORDSON, czy hiszpański MELTON, nasza głowica może współpracować z każdym z nich. Tak samo podchodzimy do chemii. Nasz klient może używać produktów różnych firm. Przerabiamy także oklejarki rozpuszczalnikowe na termotopliwe. Kilka takich przeróbek wykonaliśmy w Polsce. Robimy też maszyny kombinowane, są to bardzo ciekawe układy np.: głowica dyszowa na klej PUR, który pozwala nam kleić i PCV i aluminium itd., ale też głowica wałkowa, do klejów topliwych do pracy na MDF-ie. Klient może oklejać PCV i drewno robiąc to na tej samej okleiniarce. Takie maszyny już pracują w Polsce.

FREZWID Mariusz Gibek
W dobie optymalizacji kosztów produkcji istotną kwestią jest kompromis pomiędzy ceną maszyny, jakością wykonywanych przez nią detali i wydajnością. Maszyny firmy FREZWID spełniają ten trudny warunek najlepiej ze wszystkich na rynku. Zgodnie z filozofią TQM potrzeby klienta są priorytetem dla wszystkich procesów w naszej firmie. Począwszy od konstrukcji a na dostawie skończywszy. Wszystkie wymagania i sugestie klienta nasza firma bierze pod uwagę. Możliwe są różne wersje maszyn, jak różne są wymagania klientów. W naszych maszynach stosujemy własne rozwiązania aplikatorów, jak również firm o światowej renomie. Na życzenie zamawiającego możemy zastosować jego aplikator z innej maszyny lub aplikator wskazanej firmy. Nasi doradcy techniczni i konstruktorzy służą pomocą w rozwiązywaniu problemów procesów produkcji. Niewątpliwym atutem naszych maszyn jest możliwość wykonania innych urządzeń np: liczniki, znakowarki, urządzenia transportowe, podawcze i odbiorcze ułatwiające wkomponowanie okleiniarki w istniejącą linię produkcyjną.

GLUETECHNIKA  Zbigniew Jarosz
Kleje poliuretanowe, wykorzystywane przemyśle, dają znakomite rezultaty jeżeli chodzi o jakość otrzymywanych za ich pomocą połączeń, są niestety trudne w obróbce i wymagają specjalnych urządzeń do stapiania oraz aplikacji. Firma Gluetechnika z Dęblina, specjalizuje się w produkcji kompletnych systemów do stapiania i aplikacji tych klejów. W Dęblinie powstają systemy do topienia i aplikacji klejów poliuretanowych, EVA, a także innych klejów termotopliwych. We wszystkich zaproponowanych systemach zastosowano najnowszej generacji sterownik z wizualizacją, który nie tylko zapewnia bardzo wygodną pracę, ale też daje możliwość programowego rozszerzenia w zależności od potrzeb klienta. Dozymetr, umieszczony w sterowniku, gwarantuje bardzo precyzyjne dobranie ilości kleju (w zależności od prędkości okleiniarki), co odbywa się programowo, bez konieczności ingerencji ze strony operatora. Jedną z propozycji firmy jest urządzenie do oklejania szerokich profili (np. z PCV) przy zastosowaniu klejów PUR. Cechuje go wysoka jakość, nie tylko wykonania, ale też możliwości technicznych. Zaprojektowana i wykonana u nas maszyna zawiera system szybkiego przezbrajania w zakresie szerokości. Polega to na tym, że taśmy transportowe i narzędzia są zamocowane na jednym suporcie, co pozwala proporcjonalnie względem siebie rozsuwać je lub zsuwać.

ECO IN Renata Białowąs
Główną działalnością naszej firmy jest produkcja oraz dystrybucja materiałów używanych do wytwarzania szyb zespolonych. Naszym podstawowymi produktami są: poliuretan  eco pur oraz sito eco mol.  Trzy lata temu poszerzyliśmy naszą ofertę również o maszyny do oklejania profili okiennych i parapetów. W zależności od wielkości produkcji oraz preferencji klienta, co do metody oklejania, mamy dwie maszyny: do oklejania na gorąco (kleje jedno komponentowe) oraz do oklejania na zimno (klej dwu komponentowy). Maszynę do oklejania na zimno proponujemy głównie mniejszym zakładom, które oklejają do kilkudziesięciu tysięcy metrów w skali roku. Z kolei naszego HMRa polecamy dużym przedsiębiorstwom, gdyż przy dwu zmianowej pracy, roczna oszczędność na kleju może wynieść nawet 250 tys. zł. Poza sprzedażą maszyn, świadczymy też usługi oklejania profili i cięcia folii. (wypowiedź uzupełniająca - marzec 2009)

UES POLSKA Marcin Ciepluch
Oferowane przez nas topielniki kleju, węże grzewcze, głowice, aplikatory, moduły klejące, dysze, grzałki, czujniki i filtry, są kompatybilne z większością urządzeń spotykanych na rynku  a ich wymiana nie wymaga jakichkolwiek przeróbek. Dysponujemy własnym systemem quick out, który umożliwia w razie awarii bardzo szybką wymianę grzałki lub czujnika w głowicy. Aplikatory kleju posiadają wyświetlacz i menu w języku polskim, co ułatwia obsługę urządzenia.Opracował:
Andrzej KubickiReklama
#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


5-osiowe centrum przemysłowe CNC do aluminium – model P527

5-osiowe centrum przemysłowe CNC do aluminium – model P527

Na bazie znanego i przetestowanego modelu P307, powstała...

PREZ-MET wspiera lokalny samorząd

PREZ-MET wspiera lokalny samorząd

Wójt Gminy Kamienica Polska, Pan Adam Tajber, spotkał...

Kolejne nowoczesne centrum od R&D TECH w Nexbau

Kolejne nowoczesne centrum od R&D TECH w Nexbau

Hasło „Fabryka solidnych rozwiązań” to nie tylko...

MK Okna z Pleśnej stawiają na polskie rozwiązanie Precision Line

MK Okna z Pleśnej stawiają na polskie rozwiązanie Precision Line

Firma MK Okna z Pleśnej, uznany producent stolarki w...

Winlet 400 – nowy manipulator w ofercie Lift24

Winlet 400 – nowy manipulator w ofercie Lift24

Winlet 400 to robot do montażu okien, który poprawia...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni