| Wyświetleń:1684

Automatyzacja w logistyce profili PVC – case study rozwiązań Remmert w fabryce DECCO S.A.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Automatyzacja w logistyce profili PVC

fot. Remmert

Automatyzacja w logistyce profili PVC


Automatyzacja w logistyce profili PVC

fot. Remmert

Automatyzacja w logistyce profili PVC

Jak osiągnąć sukces i uzyskać przewagę nad konkurencją, działając w branży profili PVC? Wysoka jakość produktów, perfekcyjnie i szybko realizowane zlecenia oraz sprawne przygotowywanie wysyłek to bezsprzecznie ważne czynniki.


Duże znaczenie w wymienionych obszarach odgrywają procesy logistyczne związane z optymalnym i szybkim dostarczeniem profili do maszyn obróbczych oraz komisjonowania. Procesy te mają znaczący wpływ na końcową efektywność. Automatyczne systemy magazynowe pozwalają odkryć zupełnie nowe możliwości w tym zakresie.

W ostatnich latach w Polsce miał miejsce dynamiczny rozwój przedsiębiorstw w segmencie okien PVC. Polska stała się ich największym europejskim eksporterem. Zmiany te pociągnęły za sobą potrzebę szukania nowych rozwiązań w obszarach produkcji i logistyki. By sprostać konkurencji, konieczna jest optymalizacja i przyspieszenie procesów związanych z realizacją zleceń. Szczególne wyzwanie dla wielu producentów stanowi składowanie oraz obróbka profili PVC, które zajmują sporo miejsca i są magazynowane w dużej ilości. Czynniki te powodują, że firmy produkcyjne muszą się niejednokrotnie liczyć z relatywnie długim czasem dostawy profili z magazynu do maszyn obróbczych. Niejednokrotnie, część profili magazynowana jest w halach produkcyjnych, ograniczając tym samym cenną powierzchnię, przeznaczoną na produkcję. Poza tym, magazynując i transportując profile w sposób konwencjonalny należy liczyć się z częstymi uszkodzeniami materiału.
 
Nie mając wystarczających możliwości sterowania oraz kontrolowania procesów obróbki profili, niektóre zakłady nie wykorzystują w pełni swoich mocy produkcyjnych, a więc nie są w stanie dorównać efektywnością produkcji przedsiębiorstwom, które bazują na zautomatyzowanych rozwiązaniach. W odpowiedzi na powyższe problemy firm zajmujących się produkcją profili PVC, Remmert GmbH, ekspert w zakresie systemów składowania elementów długich i blach, stworzył odpowiedni wachlarz rozwiązań. 

Firma ta, działając od ponad 60 lat, może pochwalić się imponującym doświadczeniem z zakresu technologii magazynowania. Obecnie funkcjonuje ponad 500 systemów magazynowych stworzonych przez firmę Remmert, które są rozsiane po całym świecie. Zautomatyzowane, komorowe i pomostowe systemy magazynowe, wykorzystują maksymalnie wysokość pomieszczenia, bazując na minimalnej powierzchni zasadniczej. Rozwiązania te przeznaczone są w szczególności dla firm zajmujących się obróbką profili. Pozwalają one na znaczną oszczędność miejsca, czego najlepszym przykładem jest system magazynowy stosowany przez firmę DECCO S.A. – producenta systemów profili okiennych i drzwiowych PVC. Zakład produkcyjny w Suwałkach składa się obecnie z 12 nowoczesnych linii produkcyjnych, laboratorium badawczego, własnej mieszalni, centrum logistycznego oraz nowoczesnego magazynu wysokiego składowania firmy Remmert GmbH.

Eksperci Remmerta przy każdej planowanej inwestycji opracowują rozwiązanie, które umożliwi realizację założonych celów we wszystkich aspektach. Procesy logistyczne, magazynowe i częściowo także produkcyjne są dokładnie analizowane w celu stworzenia optymalnego przepływu materiałów i informacji. Tworzone są interfejsy do oprogramowania ERP i innych systemów IT w celu zapewnienia bezkonfliktowej komunikacji pomiędzy systemami oraz przygotowania do sprawnej realizacji projektu. Nie inaczej było w firmie DECCO S.A.

Punktem wyjścia do podjęcia decyzji o inwestycji w nowe rozwiązanie magazynowe wraz z automatyzacją była potrzeba usprawnienia procesów logistyki wewnętrznej. Poszukiwano rozwiązania, które pozwoli na małej powierzchni zmagazynować odpowiednio dużo asortymentu i równocześnie umożliwi szybkie i sprawne konfekcjonowanie profili pod różnorodne zamówienia – tak aby możliwa była jak najszybsza reakcja na zamówienia składające się z różnego rodzaju profili.

Instalacja magazynowo-logistyczna powstała w nowej hali, a w zasadzie w centrum logistycznym, którego sercem jest wspomniana instalacja firmy Remmert – magazyn komorowy. Jego zadaniem jest realizacja wszystkich potrzeb firmy związanych z przechowywaniem, okleinowaniem profili różnymi kolorami, jak i komisjonowaniem tychże, zgodnie z zamówieniami.

Kluczowym elementem instalacji Remmerta jest układnica, która jest w stanie obsłużyć procesy związane z przygotowaniem profili PVC na potrzeby poszczególnych zamówień. Magazyn Remmerta w DECCO S.A. to 2200 miejsc magazynowania, w których składować można profile o długości nawet 6,5 m. Cała instalacja ma długość 90 m, szerokość 24 m i jest wysoka na 14 m. Wspomniana układnica realizuje załadunek profili do magazynu oraz podaje je bezpośrednio do okleiniarki i miejsc komisjonowania paneli.

Co ciekawe, instalacja została tak skonstruowana, że układnica znajduje się poniżej poziomu posadzki. Wszystko po to, by stacje, na które podawane są kasety z profilami, znajdowały się na takiej wysokości, aby możliwe było łatwe i wygodne wyciąganie paneli z kaset. Całym procesem steruje oprogramowanie przygotowane przez Remmerta. Dostawca instalacji automatyki magazynowej realizuje także interfejs zarządzający wszystkimi procesami w połączeniu ze zleceniami przygotowanymi w oprogramowaniu stosowanym w firmie DECCO.

Podstawowymi kryteriami wyboru instalacji były szybkość jej działania oraz to, że jest ona dedykowana stricte do obsługi logistycznej profili PVC. Instalacja ma 13 miejsc wydania, czyli stacji, na które dostarczane są profile. W magazynie znajdują się miejsca dokujące, w które wjeżdża się odpowiednio dostosowanym wózkiem. Co istotne, przy 13 stacjach dokujących w DECCO pracuje 18 wózków obsługujących te stacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zorganizowanie logistyki tak, aby wszystko działało w zoptymalizowany i szybki sposób, a realizacja zleceń była jak najsprawniejsza.

Realizacja instalacji Remmerta w DECCO trwała 1,5 roku, a sama instalacja przygotowana została całkowicie na indywidualne zamówienie i z uwzględnieniem specyfiki zamawiającego, w tym również z uwzględnieniem zaostrzonych wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Magazyn składowania profili i całą instalację od reszty hali oddziela specjalna ściana, spełniająca najwyższe wymagania w zakresie ppoż. Instalacja Remmerta w DECCO jest w tej chwili największą i najnowocześniejszą instalacją do automatyzacji procesów logistycznych w obszarze produkcji i przetwarzania profili okiennych PVC w Polsce.

#systemy_PVC, #profile_PVC, #okna_PVC, #logistyka_produkcji

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Jak przebiega optymalizacja przepływu materiału w czterech krokach

Jak przebiega optymalizacja przepływu materiału w czterech krokach

Firma Remmert, jako ekspert w zakresie obróbki...

OKNOPLAST zainwestował w maszyny od Fimtec-Polska

OKNOPLAST zainwestował w maszyny od Fimtec-Polska

Firma z Krakowa w ubiegłym roku zakupiła od...

AWILUX z Leszna partnerem URBAN POLSKA/SCHIRMER

AWILUX z Leszna partnerem URBAN POLSKA/SCHIRMER

Zamawiając nowe centrum obróbczo-tnące Schirmer,...

Rozsądna automatyzacja z FIMTEC-POLSKA

Rozsądna automatyzacja z FIMTEC-POLSKA

PRO-AL odnotowuje dynamiczny rozwój, który jest...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni