| Wyświetleń:2051

Automatyzacja systemów magazynowych – odpowiedź na dynamizację przemysłu okiennego

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Automatyzacja magazynów profili okiennych

fot. Remmert

Automatyzacja magazynów profili okiennych


Automatyzacja magazynów profili okiennych

fot. Remmert

Automatyzacja magazynów profili okiennych

W ostatnich latach w Polsce miał miejsce dynamiczny rozwój przedsiębiorstw w segmencie stolarki okiennej, a Polska stała się jednym z największych europejskich eksporterów okien. W wyniku tych zmian, przed firmami stanęły nowe wyzwania, które wiążą się z koniecznością optymalizacji i przyspieszenia procesów realizacji zleceń. 


Odpowiedzią na te wyzwania jest automatyzacja systemów magazynowych. Zakłady bazujące na takich rozwiązaniach wypadają znacznie korzystniej na tle konkurencji. O szczegółach opowiada Paweł Zieliński, Dyrektor Generalny Remmert w Europie Wschodniej.

Optymalizacja logistyki wewnętrznej


W praktyce zmiany, które mogą poprawić wydajność produkcji, wiążą się z samym sposobem magazynowania. Profile okienne zajmują bowiem sporo miejsca i są składowane w dużej ilości. Warto zatem postawić na maksymalne wykorzystanie wysokości pomieszczenia, bazując na minimalnej powierzchni zasadniczej. Ze względu na swoją długość, profile okienne powinny być przechowywane w sposób, który umożliwi do nich bezpieczny dostęp. Każde uszkodzenie może bowiem generować dla przedsiębiorstwa dodatkowe koszty i powodować przestoje. 

Sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwala zapewnić bezpieczeństwo magazynowania i transportu wewnętrznego, są zautomatyzowane systemy magazynowe, charakteryzujące się bardzo wysoką gęstością składowania. Pozwalają one na usprawnienie dostawy profili z magazynu do maszyn obróbczych. Oszczędzają również przestrzeń, a konfekcjonowanie profili pod różnorodne zamówienia staje się sprawniejsze – tak aby możliwa była jak najszybsza reakcja na zamówienia, składające się z różnego rodzaju komponentów. Nie ma więc potrzeby wielokrotnego przewożenia profili, co pozwala na zachowanie ich wysokiej jakości. Minimalizowane jest tym samym ryzyko ewentualnego uszkodzenia. 

Dzięki przemyślanemu systemowi magazynowania, ciągłość produkcji zostaje zachowana, a oszczędność powierzchni magazynowej pozwala także na realne oszczędności finansowe. Te ostatnie wiążą się przede wszystkim z możliwością przechowywania wszystkich elementów w hali magazynowej – przykładowo, profile aluminiowe, składowane poza nią, mogą zostać łatwo uszkodzone przez deszcz. Dzięki wykorzystaniu zautomatyzowanych systemów, które podnoszą gęstość składowania, tego typu zagrożenia mogą zostać wyeliminowane. 

Digitalizacja magazynu


W ślad za zautomatyzowanym systemem magazynowym, powinno iść także odpowiednie oprogramowanie. W przypadku wielu przedsiębiorstw, koniecznością, wynikającą z potrzeby zwiększenia wydajności, jest także wprowadzenie zmian usprawniających łańcuch dostaw. Zdarza się, że branża okienna, nie mając wystarczających możliwości sterowania oraz kontrolowania procesów, nie wykorzystuje w pełni swoich mocy przerobowych. Instalacja oprogramowania, które przekazuje informacje o aktualnym stanie poszczególnych elementów, to rozwiązanie, które w znacznym stopniu pomaga w organizacji przepływu materiału. 

Konfiguracja wewnętrznych systemów funkcjonujących w przedsiębiorstwie tak, aby informacje o statusie były zawsze aktualne, usprawnia komunikację pomiędzy działami, a zarządzanie danymi materiałów i magazynu staje się płynniejsze. Wyzwaniem może wydawać się integracja nowego oprogramowania z istniejącą strukturą systemów. Przy wyborze konkretnego rozwiązania przedsiębiorstwa powinny zwracać uwagę, czy ma ono możliwość modułowej rozbudowy, która pozwoli na szybkie i proste przyłączenie maszyn do obróbki, niezależnie od producenta. Daleko idąca konfiguracja zapewnia wtedy wysoki stopień indywidualizacji, a narzędzia oprogramowania stają się realnym wsparciem dla użytkowników podczas sprawnej pracy łańcucha procesowego pomiędzy produkcją a logistyką. 

Jak osiągnąć sukces?


Wysoka jakość, perfekcyjnie i szybko realizowane zlecenia oraz sprawne przygotowywanie wysyłek to bezsprzeczne czynniki sukcesu. Chcąc w przyszłości dostarczać finalne produkty szybko, na czas, bez względu na strukturę zamówień, przy zachowaniu jednocześnie niskiego poziomu kosztów, firmy powinny pomyśleć o nowoczesnych, zautomatyzowanych systemach magazynowania i zwiększeniu efektywności procesów magazynowo-produkcyjnych. Automatyzacja pozwala na odkrycie sfery zupełnie nowych możliwości. 

#systemy_PVC, #profile_PVC, #okna_PVC, #logistyka_produkcji, #automatyzacja_produkcji

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Stürtz Polska automatyzuje proces sortowania szyb w firmie MATPLAST

Stürtz Polska automatyzuje proces sortowania szyb w firmie MATPLAST

Automatyzacja w dzisiejszych czasach nie jest już...

Profiline postawił na innowacyjne rozwiązania Stürtz

Profiline postawił na innowacyjne rozwiązania Stürtz

W miarę rozwoju firma inwestuje w coraz to nowsze...

Popularna linia tnąca do profili PVC SCARABEO SC65 już w ofercie Ultima

Popularna linia tnąca do profili PVC SCARABEO SC65 już w ofercie Ultima

SCARABEO to flagowy model w ofercie PERTICI wyprodukowany...

Wydajnie, ekonomicznie, z myślą o przyszłości

Wydajnie, ekonomicznie, z myślą o przyszłości

Zgodnie z mottem „We make material flow”, firma...

Smart Set Tools light – prosta i elastyczna produkcja okien i drzwi

Smart Set Tools light – prosta i elastyczna produkcja okien i drzwi

Firma Frezwid rozwija swój flagowy produkt – zestaw do...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni