| Wyświetleń:559

O wynajmie maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przyssawka do szyb typu UPG 600-2

fot. Uplifter

Przyssawka do szyb typu UPG 600-2


Manipulator do szyb Glassworker GW 425

fot. Uplifter

Manipulator do szyb Glassworker GW 425

Mini żuraw Maeda MC 285-2 CRM-E

fot. Uplifter

Mini żuraw Maeda MC 285-2 CRM-E

Żuraw na przyczepie typu Boecker AHK 36/2400 z przyssawką do szyb typu UPG 350

fot. Uplifter

Żuraw na przyczepie typu Boecker AHK 36/2400 z przyssawką do szyb typu UPG 350

Przykład zastosowania maszyn Uplifter

fot. Uplifter

Przykład zastosowania maszyn Uplifter

Jak kształtuje się rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej w Polsce? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyny i dostawcy? To główne tematy, na które postaramy się odpowiedzieć w artykule.


Rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach. Rosnąca liczba inwestycji, coraz cięższe przeszklenia i malejąca liczba pracowników na rynku sprawiły, że firmy monterskie coraz częściej sięgają po maszyny wspomagające transport i montaż ciężkich szyb na budowie.

Maszyny do montażu szkła wykorzystywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku 


Wśród najpopularniejszych na rynku rozwiązań należy wymienić przyssawki do szyb. Przyssawki akumulatorowe, które można zastosować do wszelkiego rodzaju żurawi, w tym samochodowych typu hds czy nawet wózka widłowego, stają się niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w zakładzie produkcyjnym. Przez ostatnie kilka lat na polskim rynku najpopularniejszą maszyną stały się przyssawki typu UPG w tym modele 350, 450 i 600 o udźwigu odpowiednio 350, 450 i 600 kg. Korzystają z nich największe firmy montażowe i producenci stolarki okiennej.

Drugą najczęściej wykorzystywaną grupą maszyn budowlanych, służących do montażu przeszkleń w stolarce okiennej i fasadach, są akumulatorowe manipulatory elektryczne służące do transportu i montażu szyb oraz okien na terenie budowy. To nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie, posiadające zabudowaną przyssawkę do szyb i własny, niezależny napęd. Maszyna umożliwia transport i montaż pakietów szklanych nawet do 600 kg przez dwie osoby w warunkach budowlanych. 

Aktualnie dochodzi do bardzo energicznego rozwoju tego segmentu maszyn i powstają nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb rynku. Tu warto oprzeć się o doświadczenie płynące z Zachodu, np. z Niemiec, gdzie rynek ten przez kilkanaście lat doświadczeń w pracy z pakietami trzyszybowymi wypracował technikę budowy manipulatorów o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa i wydajności. Takie właśnie maszyny pod nazwą Glassworker produkuje firma ERGOmount. Zgodnie z normami i zasadami budowy maszyn, każda maszyna ma 40% projektowy zapas bezpieczeństwa i precyzję w układzie sterowania, która sprawdza się w trudnych warunkach budowlanych. Jednocześnie przestrzec należy przed zakupem i wynajmem maszyn pozbawionych czujników bezpieczeństwa, certyfikatów CE i niespełniających zasad obowiązujących przy budowie maszyn w EU.

Trzecią kluczową grupą maszyn najchętniej wykorzystywaną przez firmy montujące stolarkę okienną są mini żurawie. To rozwiązanie zostało wypracowane na początku XXI przez przez firmę uplifter, która rozpoczęła wynajem i sprzedaż maszyn japońskiej marki Maeda w Europie. Jak pokazała historia, kluczową decyzją przy tworzeniu firmy zajmującej się wynajmem maszyn był właśnie wybór odpowiedniego producenta. Mini żuraw służący do montażu szkła musi być bardzo dokładny. Wymagana jest precyzja w operowaniu maszyną przy pełnym obciążeniu. Maszyny marki Maeda wywodzą się z grupy produkcyjnej Komatsu i reprezentują bardzo długą żywotność przy niskiej utracie wartości w czasie. 

Rozwiązania pionierskie


Wraz z rozwojem techniki budowlanej pojawiają się coraz to nowe potrzeby rynku w zakresie montażu stolarki i elewacji na ograniczonej przestrzeni. Wąskie bramy wjazdowe, ograniczenia tonażowe i brak miejsca z centrach miast zaowocowały nowymi rozwiązaniami dla monterów wykonujących prace na wysokości powyżej 16 m. Żaden z aktualnie oferowanych mini żurawi na rynku nie spełnia warunku wysięgu w zakresie 16-36 m i wadze całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W tym segmencie rynku naprzeciw wyszła niemiecka firma Boecker z żurawiami o konstrukcji hybrydowej i aluminiowym maszcie zabudowanym na przyczepie. Te lekkie i precyzyjne maszyny, wyposażone w sterowanie bezprzewodowe i hak szperający, umożliwiają wykonywanie montaży w obszarach niedostępnych do tej pory dla innych maszyn. 

Obsługa maszyn


Przy wynajmie maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad należy każdorazowo zdecydować o formie dostawy i obsłudze sprzętu. W przypadku przyssawek do szyb istnieje możliwość odbioru maszyny typu UPG o udźwigu do 600 kg samochodem osobowym, jednakże na większe maszyny należy przewidzieć samochód typu bus lub odpowiednią przyczepę. Dla wynajmujących mniej doświadczonych w obsłudze oferowana jest również często dostawa do miejsca pracy, gdzie wraz z rozładunkiem oferowane jest szkolenie z obsługi przyssawki. Coraz więcej firm wyposaża się we własne przyssawki akumulatorowe typu UPG, aby niezależnie i sprawnie móc prowadzić zadania montażowe na budowie. Decyzja o zakupie jest już uzasadniona z finansowego punktu widzenia, gdy wynajem realizowany jest raz na kwartał i uzyskuje się szybki czas zwrotu z inwestycji. 

Wynajem manipulatorów akumulatorowych rządzi się podobnymi prawami, co same przyssawki do szyb, jednak wielkość i waga maszyn ogranicza możliwości transportowe do przyczep, samochodów typu bus i innych form spedycji. Sama obsługa nowoczesnych maszyn w swojej prostocie nie jest znacząco trudniejsza od przyssawki do szyb, jednakże należy pamiętać, że każdy manipulator akumulatorowy typu Glassworker posiada funkcje jazdy z obciążeniem. O ile dla mniejszych gabarytów szyby 200-400 kg (przy dobrze przygotowanej budowie) proces jest relatywnie prosty i można zabrać się do niego z tak zwanego „marszu”, to już jazda i manipulowanie szybą powyżej 400 kg w trudnych warunkach budowlanych wymaga doświadczenia od operatora. Firmy wynajmujące manipulatory oferują bardzo często swoją pomoc i wspomagają przy obsłudze maszyn na wymagających inwestycjach. Uwaga: pojawiają się na rynku polskim maszyny niewyposażone w czujniki przeciążeniowe, nieoferujące żadnego bezpieczeństwa pracy oraz bardzo niską precyzję ruchów. Powyższe wskazówki nie mają zastosowania w tych przypadkach i należy bardzo ostrożnie podchodzić do ewentualnej pracy na tego typu maszynach.

Mini żurawie – tu dotykamy tematu, gdzie rynek polski jest w fazie bardzo szybkiego wzrostu. Coraz więcej firm wyposaża się w tego typu maszyny i powstają firmy świadczące usługi z wykorzystaniem mini żurawi. Na dzień dzisiejszy obsługa mini żurawi w Polsce wymaga posiadania uprawnień udt, a same maszyny muszą przechodzić okresowe badania techniczne. Przepisy wychodzą jednak naprzeciw użytkownikom i upraszczana jest procedura uzyskiwania uprawnień i ułatwiony dostęp do tego typu maszyn dla szerszego grona operatorów. Firma Uplifter posiada już w swojej ofercie maszyny na wynajem bez operatora, które z powodzeniem pracują przy największych inwestycjach w kraju. 

Autor tekstu: Lech Iwaniuk z firmy uplifter
#montaz_stolarki, #mini_zurawie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Oferta DKV Service powiększa się o niemieckie maszyny KMW

Oferta DKV Service powiększa się o niemieckie maszyny KMW

DKV Service systematycznie poszerza grono swoich...

O technologii Precision Line z Markiem Klimkiem, Prezesem Zarządu PREZ-MET

O technologii Precision Line z Markiem Klimkiem, Prezesem Zarządu PREZ-MET

PREZ-MET to polska firma o mocnej pozycji rynkowej w...

WEGOMA wprowadza do oferty 8-osiową temperówkę CNC pod uszczelkę

WEGOMA wprowadza do oferty 8-osiową temperówkę CNC pod uszczelkę

WEGOMA oferuje nowy typ maszyny, jaką jest temperówka...

WALDEMARO z nową, mobilną wersją strony www

WALDEMARO z nową, mobilną wersją strony www

WALDEMARO, dostawca narzędzi precyzyjnych do maszyn oraz...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni