| Wyświetleń:2842

Wojciech Klimas odpowiada

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zapytaliśmy Wojciecha Klimasa o najważniejsze wydarzenia z życia firmy oraz o plany na przyszłość. Wojciech Klimas związany jest z branżą technik zamocowań od lat 90. W 1990 roku założył wraz z żoną- Joanną Klimas, firmę Klimas Wkręt-Met, która działa w segmencie technik zamocowań nieprzerwanie od 29 lat. W 2019 roku został Honorowym Członkiem Związku Polskie Okna i Drzwi.


Paweł Sommer oknonet.pl: Jak powstał pomysł na firmę?


Wojciech Klimas: Życie podsuwa najlepsze pomysły, również pomysły na biznes, chociaż czasem na początku drogi nie zakładamy, że mogą  przybrać takie rozmiary. Nasze początki to rok 1978, gdy rozpoczęliśmy działalność w segmencie produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Był to niewielki zakład, mieszczący się na 300 m², z kilkoma maszynami produkcyjnymi oraz niewielkim zapleczem magazynowym. Wraz ze wzrostem oczekiwań klientów wprowadzaliśmy kolejne inwestycje w rozwój parku maszynowego i oferty produktowej, w efekcie czego w 1990 r. powstała firma pod nazwą Wkręt-met. Zakupiliśmy nowe maszyny do produkcji elementów z tworzyw sztucznych oraz kilka walcarek, powstała również nowa hala produkcyjna i magazyn wyrobów gotowych. Dzięki temu uruchomiliśmy produkcję w systemie trójzmianowym oraz utworzyliśmy stany magazynowe  elementów najbardziej poszukiwanych przez klientów. 


Paweł Sommer oknonet.pl: Jak to było na początku? Było łatwo/ciężko?


Wojciech Klimas: Rozszerzenie produkcji wiązało się z podejmowaniem licznych, strategicznych decyzji. Nie bazowaliśmy na szczęściu, chociaż to jest prawie tak samo ważne, jak ciężka praca. Postawiliśmy na zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów, którzy swoje doświadczenie zdobywali na rynkach międzynarodowych. Sami również  podnosiliśmy (i wciąż podnosimy) swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania, produkcji, marketingu i sprzedaży. Wiedzę i doświadczenie przenosiliśmy w realia współpracy na rynku krajowym. Wymagało to ogromnego zaangażowania całego zespołu. Naszym celem było stworzenie sprawnie działającego organizmu. Nie zawsze jest to łatwe, bo na przeszkodzie pojawiają się wewnętrzne i zewnętrzne przeciwności. Jednak wychodzimy z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych, na niektóre trzeba tylko trochę dłużej pracować. A praca przynosi oczekiwane rezultaty, czego dowodem jest fakt, że pod koniec lat 90. rozpoczęliśmy budowę największego i najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego technik zamocowań w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym samym czasie wybudowaliśmy hale produkcyjne o łącznej powierzchni użytkowej 10 tys. m2. Nowoczesne maszyny pozwoliły nam w pełni zautomatyzować produkcję, podnieść wydajność oraz jakość wyrobów.


Paweł Sommer oknonet.pl: Jakie wasze cechy powodują, że Wam się udało?


Wojciech Klimas: Konsekwencja, wytrwałość, ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, a przede wszystkim bezkompromisowe podejście do jakości produkowanych wyrobów. Od początku postawiliśmy na inwestycje w pełną informatyzację przedsiębiorstwa. Nowoczesne zaplecze dawało nam przewagę konkurencyjną, najwyższą jakość i szybkość realizacji zamówień. Nowy sprzęt komputerowy oraz rozbudowa sieci to kolejna inwestycja, która szybko przełożyła się na sprawność naszego działania. Cyfryzacja wciąż wyznacza nasze kierunki również w relacjach z naszymi partnerami. Dlatego m.in. niedawno wdrożyliśmy platformę e-klimas - narzędzie informatyczne, dedykowane dla klientów firmy, usprawniające proces zakupowy produktów. Mamy świadomość, że powszechny dostęp do Internetu na dobre zmienił tradycyjny model zakupowy. I choć w branży budowlanej zmiana ta następuje stopniowo, to jako lider kategorii zamocowań chcemy być przygotowani na potrzeby zmieniającego się rynku. Dzięki platformie e-klimas nasi klienci otrzymują kompleksowe informacje o bogatej ofercie firmy w trybie rzeczywistym. Na platformie mogą również sprawdzić ceny oraz dostępność asortymentu, a co najważniejsze - w dowolnym momencie, nawet z telefonu komórkowego, są w stanie złożyć zamówienie.


Paweł Sommer oknonet.pl: Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?


Wojciech Klimas: Dzisiejsza oferta Klimas Wkręt-met to pełne portfolio z zakresu technik zamocowań. Dostarczamy rozwiązania dla różnych zastosowań  m.in. systemy zamocowań do: termoizolacji ścian, wkręty do konstrukcji drewnianych, termo- i hydroizolacji dachów płaskich, zamocowania ramowe, kotwy chemiczne i mechaniczne  oraz dedykowane rozwiązania dla branży stolarki otworowej  czy branży meblowej. 
Ogromne znaczenie dla naszego rozwoju miała inwestycja w laboratorium badawcze, w którym opracowujemy własne rozwiązania, takie jak: łącznik rozporowy trójstronnego rozpierania, koszulka uniwersalnego kołka rozporowego czy wzór wielozadaniowego łącznika rozporowego. Wszystkie zostały poddane ochronie patentowej. 
Dużą rolę w naszej ofercie odgrywają wkręty hartowane do drewna. Ich produkcję rozpoczęliśmy w 1994 r. i była to odpowiedź na potrzeby rynku. Zaledwie rok później mieliśmy w ofercie już wszystkie wymiary wkrętów hartowanych, a także jako pierwszy zakład w Polsce rozpoczęliśmy produkcję wkrętów do drewna z łbem sześciokątnym. Aktualnie jesteśmy jednym z największych producentów hartowanych wkrętów ciesielskich w Europie.
Natomiast do naszych najbardziej charakterystycznych i popularnych rozwiązań należą z pewnością rozporowe kołki ramowe – tzw. KPR-FAST, z różnymi powłokami ochronnymi, czy łącznik uniwersalny SFX z wkrętem hartowanym, przeznaczony do wszystkich podłoży.


Paweł Sommer oknonet.pl: Do kogo skierowana jest oferta?


Wojciech Klimas: Klimas Wkręt-met, jako przodujący producent technik zamocowań, jest obecny w każdym sektorze budownictwa. Nasze wyroby kierujemy w głównej mierze do inwestorów budowlanych, generalnych wykonawców oraz dużych przedsiębiorstw. Wśród naszych odbiorców są także czołowi producenci stolarki otworowej (okien i bram), producenci mebli i firmy zajmujące się pokryciami dachowymi.
Ponieważ posiadamy w ofercie produkty, które są wykorzystywane podczas remontów budynków, domów jednorodzinnych czy mieszkań, naszymi odbiorcami są również architekci i firmy remontowo-budowlane, ale także klienci indywidualni, którzy samodzielnie wykonują wszelkie prace remontowo-montażowe. 
Należy też podkreślić, że wymienione grupy odbiorców zaopatrujemy nie tylko w kraju, ale także za granicą. Początkowo eksportowaliśmy nasze wyroby do partnerów na terenie Europy, jednak stopniowo poszerzyliśmy zasięg o następne  kontynenty i dzisiaj marka Klimas Wkręt-met jest obecna w ponad 60 krajach na całym świecie. 


Paweł Sommer oknonet.pl: Jakie macie plany na przyszłość (bliższe i dalsze)?


Wojciech Klimas: W sektorze  budownictwa dobra reputacja marki i zaufanie do niej są podstawą rozwoju. Dlatego dbamy o te wartości na każdej płaszczyźnie — od naszych pracowników, poprzez zarządzanie procesami produkcji, kontrolę jakości, po obsługę klientów. Nasze produkty trafiają na rodzimy rynek oraz są eksportowane do ponad 60 krajów świata. Aby spełniać oczekiwania wszystkich rynków, musimy mieć pewność, że nasze wyroby charakteryzują się najwyższą jakością. Dlatego też nasz park maszynowy jest wyposażony w urządzenia do 100-procentowej selekcji wkrętów. Ciągła kontrola i eliminowanie błędów na jak najwcześniejszym etapie niewątpliwie przekładają się na doskonały produkt finalny. 
To, co nas czeka w najbliższym czasie, również wiąże się z nastawieniem na najwyższą jakość. Pod koniec 2019 r. uruchomimy trzecią halę produkcyjną, o powierzchni 14 000 m², w Wanatach k. Częstochowy. Produkcja będzie oparta na zaawansowanych maszynach, pochodzących od czołowych europejskich dostawców. Dzięki nowoczesnym technologiom i aplikacjom zakład będzie przygotowany na założenia Przemysłu 4.0. W ostatnich miesiącach rozpoczęliśmy budowę czwartej hali produkcyjnej, o pow. 12 tys. m², w Wanatach, będącej dalszą rozbudową fabryki wkrętów i śrub, w której planujemy stworzyć m.in. nowoczesny, w pełni zautomatyzowany dział pakowania  naszych wyrobów.
Z kolei w 2020 r. będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia istnienia firmy. To wydarzenie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania planów rozwoju Klimas Wkręt-met na kolejne lata.
KLIMAS WKRĘT-MET to wiodący, polski producent najwyższej jakości technik zamocowań. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne – w Kuźnicy Kiedrzyńskiej i Wanatach k. Częstochowy, wyposażone w najbardziej innowacyjną w Europie halę wtryskarek, magazyn centralny, a także zaawansowane laboratorium. Wkrótce Klimas Wkręt-met uruchomi trzeci zakład produkcyjny, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i aplikacji będzie przygotowany na założenia Przemysłu 4.0.
Firma systematycznie rozwija się na rynku krajowym i zagranicznym, obecnie jej wyroby docierają do ponad 60 państw na świecie. 
Dzięki doświadczeniu wysokiej klasy specjalistów, współpracy z producentami różnych branż, nowym inwestycjom oraz dialogowi z klientami, marka Klimas Wkręt-met od prawie 30 lat jest synonimem najwyższej jakości wyrobów, stosowanych w branży budowlanej.

#klimas, #wojciech_klimas, #wkręt_met, #wywiad

Zainteresowany? Poproś o ofertę!