Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia


Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Drzwi balkonowe HST o dużej szerokości albo ogromne oszklone witryny to już codzienność w budynkach mieszkalnych. W przypadku, gdy trzeba je zamontować w warstwie ocieplenia budynku, inwestorzy zastanawiają się, jak to zrobić najlepiej? 


System montażu okien w warstwie ocieplenia CBM dostosowany jest do przenoszenia ciężaru tak dużych konstrukcji okiennych. Prawidłowo zamocowane belki systemu CBM zdolne są do skutecznego przenoszenia wielu setek, a nawet ponad tysiąca kilogramów! 

Pokonać wiatr i… grawitację


Podczas wykonywania montażu okien w licu muru konstrukcyjnego mało kto zastawia się nad sposobem przenoszenia sił pochodzących od obciążeń powodowanych przez wiatr i ciężar konstrukcji. Wszystko odbywa się niejako samoistnie i rutynowo. Okno lub drzwi balkonowe podpiera się klockami podporowymi, przykręca do muru odpowiednią ilością śrub ramowych albo łączników mechanicznych za pośrednictwem stalowych kotew i… gotowe. Konieczność wyniesienia okien i drzwi balkonowych poza obrys muru konstrukcyjnego sprawia, że zarówno inwestorzy, jak i monterzy zaczynają zastanawiać się nad zagadnieniami przenoszenia sił pochodzących od parcia i ssania wiatru oraz ciężaru własnego konstrukcji, a podstawowy problem związany jest z wytrzymałością mechaniczną poszczególnych elementów systemu montażu. Czy mocowanie udźwignie ciężar okien?

System montażu okien w warstwie ocieplenia CBM przeszedł szereg badań wytrzymałościowych w laboratoriach Instytutu Techniki Budowlanej. Każdy element, każda konsola, belka i śruba mocująca została zbadana i sprawdzona pod kątem przydatności do stosowania w budownictwie podczas wykonywania robót związanych z montażem okien poza licem ściany konstrukcyjnej. 

W zależności od potrzeb i przewidywanych obciążeń, belki systemu montażu CBM mocowane są do ścian konstrukcyjnych w sposób mechaniczny za pomocą jednego, dwóch albo trzech wkrętów. W badaniach w ramach Krajowej Oceny Technicznej do mocowania mechanicznego wykorzystano łączniki KPR-FAST K o średnicy 10 mm z łbem sześciokątnym produkowane przez firmę KLIMAS Wkręt-Met. Połączenia wykonane przy użyciu kleju poliuretanowego SOUDATHERM Fasada mają jedynie charakter pomocniczy. Belki progowe powinny być mocowane do ściany konstrukcyjnej dwoma lub trzema wkrętami, z których co najmniej jeden powinien być usytuowany w strefie górnej blach kotwiących. 

W zależności od głębokości belki, nośność tak wykonanego połączenia mieści się w przedziale od 1000 N do 1500 N.  Ramy ościeżnic konstrukcji okiennych mocowane są do stalowych konsoli zatopionych w belkach CBM przy użyciu wkrętów ramowych WHO lub WHOW firmy KLIMAS Wkręt-Met. Zależnie od typu belki, nośność charakterystyczna na wyrywanie mieści się w przedziale od 1500 N do 1800 N, co oznacza, że każdy z punktów mocowania mechanicznego zdolny jest do przenoszenia obciążeń wiatrem rzędu od 150 kgf do 180 kgf. To olbrzymie wartości i ogromny „zapas mocy”, który gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo użytkowania bez względu na wielkość montowanej konstrukcji, strefę obciążenia wiatrem i kategorię terenu w której zlokalizowany jest budynek.

Wytrzymałość mocowań to jedno, a wytrzymałość mechaniczna stalowych konsoli zatopionych w belkach CBM to już zupełnie inne zagadnienie. Konstrukcja konsoli, jej kształt i materiał z którego jest wykonana sprawia, że zdolne są do przenoszenia bardzo dużych obciążeń pochodzących od ciężaru okien i drzwi balkonowych i to niezależnie od tego, w którym miejscu belki wypadnie pozycja okna. W tabeli przedstawiamy graniczne wartości sił, które powodują utratę funkcjonalności konsoli systemu CBM.Zdolność konsoli do przenoszenia obciążeń zmienia się wraz z odległością okna od muru konstrukcyjnego. Belki KW 10  i KZ 10 zdolne są do przenoszenia ciężarów przekraczających 1000 kg na każdy punkt podparcia. Belki KW 20 i KZ 20 w warunkach maksymalnie niekorzystnego działania sił i tak zdolne są do przenoszenia obciążeń rzędu kilkuset kilogramów na każdy punkt podparcia. Jak to przekłada się na możliwości zastosowania?

Drzwi balkonowe HST o szerokości 6 m, wykonane z kształtowników PVC-U, z oszkleniem dwukomorowym 6 mm ważyć będą około 900 kg. Przyjmując zasady rozmieszczenia punktów podparcia i mocowania wynikające z treści Instrukcji nr 421/2016 Instytutu Techniki Budowlanej „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 6 „Montaż okien i drzwi balkonowych”, pod drzwiami balkonowymi HST o szerokości 6 m powinno znaleźć się co najmniej 10 konsoli CBM, co oznacza obciążenie rzędu 90 kg przypadające na jeden punkt podparcia. Wystarczy teraz porównać wartości sił niszczących podane w tabeli z rzeczywistym obciążeniem, by przekonać, jak wielki zapas bezpieczeństwa i wytrzymałości można uzyskać podczas montażu okien z wykorzystaniem systemu CBM. 

Autorzy tekstu: Krzysztof Wypchałowski i Piotr Gielmuda
 Eksperci spółki MARBET

#materialy_montazowe, #cieply_montaz, #montaz_stolarki, #system_CBM

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Powłoki Soudatight dla szybkiej i profesjonalnej wymiany okien

Powłoki Soudatight dla szybkiej i profesjonalnej wymiany okien

Efektywne źródło ciepła nie wystarczy, aby zapewnić...

Nowe akcesoria do montażu MS więcej niż OKNA

Nowe akcesoria do montażu MS więcej niż OKNA

Aby pomóc wykonawcom w mocowaniu i transporcie okien,...

GLASER – praca serwisanta okien na co dzień

GLASER – praca serwisanta okien na co dzień

W tym krótkim i zwięzłym poradniku serwisanci GLASER...

Biała piana poliuretanowa ThermoFoam Expert Line dla wymagających

Biała piana poliuretanowa ThermoFoam Expert Line dla wymagających

Piana poliuretanowa ThermoFoam Expert Line to nowość na...» Więcej na subportalu montaż