| Wyświetleń:569

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia


Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

fot. MARBET

Ciepła Belka Montażowa – wytrzymałość na obciążenia

Drzwi balkonowe HST o dużej szerokości albo ogromne oszklone witryny to już codzienność w budynkach mieszkalnych. W przypadku, gdy trzeba je zamontować w warstwie ocieplenia budynku, inwestorzy zastanawiają się, jak to zrobić najlepiej? 


System montażu okien w warstwie ocieplenia CBM dostosowany jest do przenoszenia ciężaru tak dużych konstrukcji okiennych. Prawidłowo zamocowane belki systemu CBM zdolne są do skutecznego przenoszenia wielu setek, a nawet ponad tysiąca kilogramów! 

Pokonać wiatr i… grawitację


Podczas wykonywania montażu okien w licu muru konstrukcyjnego mało kto zastawia się nad sposobem przenoszenia sił pochodzących od obciążeń powodowanych przez wiatr i ciężar konstrukcji. Wszystko odbywa się niejako samoistnie i rutynowo. Okno lub drzwi balkonowe podpiera się klockami podporowymi, przykręca do muru odpowiednią ilością śrub ramowych albo łączników mechanicznych za pośrednictwem stalowych kotew i… gotowe. Konieczność wyniesienia okien i drzwi balkonowych poza obrys muru konstrukcyjnego sprawia, że zarówno inwestorzy, jak i monterzy zaczynają zastanawiać się nad zagadnieniami przenoszenia sił pochodzących od parcia i ssania wiatru oraz ciężaru własnego konstrukcji, a podstawowy problem związany jest z wytrzymałością mechaniczną poszczególnych elementów systemu montażu. Czy mocowanie udźwignie ciężar okien?

System montażu okien w warstwie ocieplenia CBM przeszedł szereg badań wytrzymałościowych w laboratoriach Instytutu Techniki Budowlanej. Każdy element, każda konsola, belka i śruba mocująca została zbadana i sprawdzona pod kątem przydatności do stosowania w budownictwie podczas wykonywania robót związanych z montażem okien poza licem ściany konstrukcyjnej. 

W zależności od potrzeb i przewidywanych obciążeń, belki systemu montażu CBM mocowane są do ścian konstrukcyjnych w sposób mechaniczny za pomocą jednego, dwóch albo trzech wkrętów. W badaniach w ramach Krajowej Oceny Technicznej do mocowania mechanicznego wykorzystano łączniki KPR-FAST K o średnicy 10 mm z łbem sześciokątnym produkowane przez firmę KLIMAS Wkręt-Met. Połączenia wykonane przy użyciu kleju poliuretanowego SOUDATHERM Fasada mają jedynie charakter pomocniczy. Belki progowe powinny być mocowane do ściany konstrukcyjnej dwoma lub trzema wkrętami, z których co najmniej jeden powinien być usytuowany w strefie górnej blach kotwiących. 

W zależności od głębokości belki, nośność tak wykonanego połączenia mieści się w przedziale od 1000 N do 1500 N.  Ramy ościeżnic konstrukcji okiennych mocowane są do stalowych konsoli zatopionych w belkach CBM przy użyciu wkrętów ramowych WHO lub WHOW firmy KLIMAS Wkręt-Met. Zależnie od typu belki, nośność charakterystyczna na wyrywanie mieści się w przedziale od 1500 N do 1800 N, co oznacza, że każdy z punktów mocowania mechanicznego zdolny jest do przenoszenia obciążeń wiatrem rzędu od 150 kgf do 180 kgf. To olbrzymie wartości i ogromny „zapas mocy”, który gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo użytkowania bez względu na wielkość montowanej konstrukcji, strefę obciążenia wiatrem i kategorię terenu w której zlokalizowany jest budynek.

Wytrzymałość mocowań to jedno, a wytrzymałość mechaniczna stalowych konsoli zatopionych w belkach CBM to już zupełnie inne zagadnienie. Konstrukcja konsoli, jej kształt i materiał z którego jest wykonana sprawia, że zdolne są do przenoszenia bardzo dużych obciążeń pochodzących od ciężaru okien i drzwi balkonowych i to niezależnie od tego, w którym miejscu belki wypadnie pozycja okna. W tabeli przedstawiamy graniczne wartości sił, które powodują utratę funkcjonalności konsoli systemu CBM.Zdolność konsoli do przenoszenia obciążeń zmienia się wraz z odległością okna od muru konstrukcyjnego. Belki KW 10  i KZ 10 zdolne są do przenoszenia ciężarów przekraczających 1000 kg na każdy punkt podparcia. Belki KW 20 i KZ 20 w warunkach maksymalnie niekorzystnego działania sił i tak zdolne są do przenoszenia obciążeń rzędu kilkuset kilogramów na każdy punkt podparcia. Jak to przekłada się na możliwości zastosowania?

Drzwi balkonowe HST o szerokości 6 m, wykonane z kształtowników PVC-U, z oszkleniem dwukomorowym 6 mm ważyć będą około 900 kg. Przyjmując zasady rozmieszczenia punktów podparcia i mocowania wynikające z treści Instrukcji nr 421/2016 Instytutu Techniki Budowlanej „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 6 „Montaż okien i drzwi balkonowych”, pod drzwiami balkonowymi HST o szerokości 6 m powinno znaleźć się co najmniej 10 konsoli CBM, co oznacza obciążenie rzędu 90 kg przypadające na jeden punkt podparcia. Wystarczy teraz porównać wartości sił niszczących podane w tabeli z rzeczywistym obciążeniem, by przekonać, jak wielki zapas bezpieczeństwa i wytrzymałości można uzyskać podczas montażu okien z wykorzystaniem systemu CBM. 

Autorzy tekstu: Krzysztof Wypchałowski i Piotr Gielmuda
 Eksperci spółki MARBET

#materialy_montazowe, #cieply_montaz, #montaz_stolarki, #system_CBM

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Wymień stolarkę z dobrym montażem

Wymień stolarkę z dobrym montażem

Szacunki wskazują, że w Polsce co najmniej 3 300 000...

Termomodernizacja we właściwej kolejności

Termomodernizacja we właściwej kolejności

Związek POiD wraz z Partnerami, po raz kolejny angażuje...

Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Kiedy spacerujesz, prowadzisz samochód, śpisz czy...

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Rozmowa z Pawłem Janusem, prezesem spółki Janus...» Więcej na subportalu montaż