| Wyświetleń:3765

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przez ostatnie lata, wraz z rozwojem techniki wytwarzania stolarki budowlanej, okna i drzwi zyskują coraz lepsze właściwości, odpowiadające na bieżące standardy oraz wymagania odbiorców. Wraz z zachowaniem wysokich parametrów stawianych przez projektantów i inwestorów, liczy się także dobry montaż – tylko połączenie tych dwóch elementów sprawi, że będziemy mogli cieszyć się komfortem użytkowania nowoczesnych wyrobów.


Prawidłowy montaż okien i drzwi nie jest zadaniem prostym, o czym świadczy chociażby duża liczba wpisów na forach budowlanych, gdzie inwestorzy opisują skutki błędów montażowych, z jakimi mają do czynienia w swoich domach. Dawniej proces instalacji stolarki otworowej sprowadzał się przede wszystkim do tego, aby była ona stabilnie zamocowana w otworze. Obecnie, bardzo istotne jest również wykonanie odpowiedniego uszczelnienia, tak aby sprostać wymogom współczesnego budownictwa, zmniejszyć straty ciepła i zapewnić izolację akustyczną. Służą temu nowoczesne techniki montażu, których zastosowanie wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Pewne mocowanie


Okna i drzwi nieustannie pracują zarówno na skutek otwierania oraz zamykania, jak i działania czynników atmosferycznych – zmiennych temperatur czy też wiatru. Dlatego podstawą jest ich trwałe zamocowanie do muru, co zapobiega powstawaniu wypaczeń i nieszczelności, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniu skrzydła drzwiowego lub okiennego. W zależności od rodzaju podłoża (np. wykonanego z betonu, cegły ceramicznej bądź silikatowej), do montażu mechanicznego stolarki stosuje się specjalne wkręty. Może wydawać się to z pozoru mało istotnym szczegółem, lecz prawidłowy dobór takich mocowań decyduje o powodzeniu całości prac instalacyjnych. Nowoczesne wkręty wyposażone są w specjalne gwinty z nacięciami, co zapewnia pożądaną siłę docisku i precyzję montażu. Inne łączenia wykorzystywane są przy tym do okien i drzwi z PVC, zaś jeszcze inne do profili drewnianych.

Prawidłowa termoizolacja 


Współczesne rozwiązania montażowe pozwalają do minimum ograniczyć powstawanie tzw. mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynku. W przypadku stolarki otworowej mostki te powstają głównie w miejscach, gdzie okna i drzwi łączą się z murem, a więc poza stabilnym zamocowaniem wyrobów, kluczowe jest właściwe zaizolowanie tych przestrzeni. Temu służy wykorzystanie warstwowego systemu „ciepłego montażu”, w którym pianka poliuretanowa jest stosowana wraz ze specjalnymi, systemowymi taśmami izolacyjnymi. Nowoczesne pianki cechują się niską rozprężnością oraz bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów budowlanych. Razem z taśmami taki zestaw tworzy skuteczną barierę dla wilgoci i strat energii termicznej, a także dodatkowo zapewnia izolację akustyczną.

Dla inwestora korzyści z zastosowania technologii montażu warstwowego to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie, dzięki zmniejszeniu niekontrolowanego odpływu ciepła, a także czyste, zdrowe powietrze wewnętrzne, bez pleśni i grzybów, które mogłyby się rozwinąć w zawilgoconym środowisku.

Montaż w rękach fachowca


Okna i drzwi wybieramy z myślą o ich eksploatacji co najmniej przez kilkadziesiąt lat. Dobrze przeprowadzone prace montażowe to zatem bardzo ważny element takiej inwestycji i czynnik, który na równi z jakością produktów wpływa na naszą satysfakcję z użytkowania stolarki otworowej. To odpowiedzialne zadanie najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy z nowoczesnymi technikami montażu oraz posiadają dobre zaplecze narzędziowe. Wielu producentów wraz z produktami oferuje również ich instalację, więc na etapie wyboru konkretnego rozwiązania warto zapytać o taką usługę. Skorzystajmy przy tym także z polecenia od znajomych i zasięgnijmy wcześniej opinii o danej firmie – możemy np. poprosić o rekomendacje innych inwestorów, którzy wcześniej skorzystali z oferty danego przedsiębiorstwa. 

Przed rozpoczęciem prac zwróćmy uwagę na profesjonalizm ekipy montażowej oraz to, czy jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, który powinien być również zadbany i utrzymany w należytej czystości. Dobry montaż to jeden najważniejszych etapów naszej inwestycji – jeśli zostanie przeprowadzony z naruszeniem podstawowych zasad, przez przypadkowych wykonawców, to mogą czekać nas później żmudne czynności reklamacyjne, niepotrzebne nerwy oraz dodatkowe wydatki.  


Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii DOBRY MONTAŻ:


Wkręt WHO/WHOW Klimas Wkręt-met: WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX, służący do montażu stolarki PVC. Gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Do montażu profili drewnianych zaleca się wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

KPR-FAST 10 K Klimas Wkręt-met: kołek ramowy z wkrętem z łbem sześciokątnym z podkładką, zalecany do mocowania stalowych kotew ościeżnicowych w podłożach takich jak: beton, beton komórkowy, cegła pełna, cegła ceramiczna perforowana. Kołek posiada koszulkę wykonaną z najwyższej jakości tworzywa. Łeb sześciokątny podkładkowy zapewnia zwiększoną siłę docisku mocowanego elementu, a zredukowany gwint gwarantuje precyzyjne wprowadzenie wkrętu oraz zwiększoną siłę rozpierającą w strefie rozpierania kołka.

Rozwiązania marki PROLINE do montażu stolarki otworowej:

Wydajniejsze wiercenie w betonie: wiertła SDS-Plus marki Proline łatwiej się zagłębiają i kruszą więcej materiału, dzięki czemu wykonują otwory szybciej. Nie obciążają młotowiertarki, co wpływa na jej trwałość i bezawaryjność. Przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 28 mm i głębokości od 110 do 800 mm. W trakcie prac w betonie lub kamieniu, niezwykle istotna jest szybkość i dokładność odprowadzania urobku. W wiertłach Proline zastosowano specjalnie zmieniony kształt rowków spiralnych. Dzięki temu pył wyprowadzany jest na powierzchnię szybko i efektywnie. 

Wiertła posiadają, w zależności od modelu, dwa (90411-92880) lub cztery ostrza (70411-72880). Główka wiertła wyposażona jest w odporną na ścieranie płytkę z twardych węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza. Jest ona głęboko osadzona w rdzeniu i połączona z korpusem beznaprężeniową technologią lutowania, co ma duży wpływ na dużą wytrzymałość i trwałość wiertła. Widoczne na główce roboczej ostrze płytki ma szpiczasty kształt. Dzięki temu w prosty sposób pozwala wycentrować oś otworu oraz wiercić wydajnie nawet w betonie zbrojonym. Zadanie szybkiego i efektywnego odprowadzania urobku spełniają rowki spiralne o specjalnym kształcie oraz pochyleniu spirali. Dodatkowo wzmocniono rdzeń wiertła i uzyskano bardziej efektywne przenoszenie energii udaru przy jednoczesnym tłumieniu wibracji.

Rozwiązania firmy Soudal do montażu stolarki otworowej:

Soudafoam Doors: pistoletowa pianka poliuretanowa o wysokiej wydajności i bardzo dobrej przyczepności do wszelkich podłoży budowlanych, m.in. cegły, betonu, kamienia, tynku, drewna, PVC, stali i aluminium. Krótki czas utwardzenia pianki w przekroju, niski stopień rozprężania i praktyczny brak skurczu zapewniają wysokie bezpieczeństwo, ekonomiczność oraz skuteczność montażu.

Soudal Window System: kompleksowy system uszczelnień przy montażu stolarki otworowej. Montaż SWS, zwany też ciepłym lub szczelnym, polega na zastosowaniu trzech współpracujących ze sobą warstw o ściśle określonych zadaniach. Izolatorem termicznym i akustycznym w złączu okiennym są pianki poliuretanowe Soudal. Rozprężają się podczas aplikacji, dokładnie wypełniając szczelinę wokół okna. Warstwa termoizolacji jest zabezpieczana z obu stron przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy taśm okiennych SWS. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Taśma paroprzepuszczalna SWS chroni piankę przed wpływem warunków atmosferycznych, umożliwiając migrację pary wodnej na zewnątrz. 

Flexifoam: wysokiej jakości niskorozprężna elastyczna pistoletowa pianka montażowo-uszczelniająca nowej generacji. Opatentowane bagnetowe złącze CLICK zapewnia błyskawiczne i pewne mocowanie puszki w teflonowym gnieździe pistoletu już po przekręceniu o jedną czwartą obrotu. Zachowuje pełną elastyczność i regularną strukturę materiału przy deformacji wymiarów do 50%. 

#Dobry_Montaz, #montaz_stolarki

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY