| Wyświetleń:589

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

fot. BEFARD

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy


Od dłuższego czasu w branży okiennej krążyło wiele niedopowiedzeń odnośnie rejestracji manipulatorów do szkła w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz czy potrzeba do ich obsługi jakiekolwiek uprawnienia.

 
Jak się dowiadujemy, jedna z firm sukcesywnie wprowadzała swoich klientów w błąd, twierdząc, że ich manipulatory nie podlegają pod UDT. Argumentowała to tym, że manipulatory do szkła, w których zastosowane są siłowniki elektrycznie, nie wymagają UDT.

Jak się okazuje, takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, czego potwierdzenie otrzymała nasza redakcja w postaci dokumentów z Urzędu Dozoru Technicznego. W otrzymanej odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie UDT stwierdził, że „przez mechaniczny napęd podnoszenia należy rozumieć wszelkie rodzaje napędu (spalinowy, elektryczny, hydrauliczny) niewymagające bezpośredniego działania siły mięśni podczas wykonywania czynności podnoszenia ładunku. Zarówno urządzenia z hydraulicznym, jaki i elektrycznym napędem podnoszenia będzie klasyfikować urządzenia do grupy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia". UDT wyjaśnia również, że manipulatory do szkła kwalifikowane są jako wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia – prowadzone.

Co się z tym wiąże, zgodnie z obowiązującym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.12.2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wózki z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają przepisom dozoru technicznego.

Dodatkowo, dla przedmiotowych wózków w zakresie ich obsługi i konserwacji obowiązuje Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do w.w. rozporządzenia, osoby obsługujące i konserwujące te urządzenia powinny posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi konserwacji tych wózków wydane przez właściwy organ dozoru technicznego.

#zawiesia_prozniowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Szczelny montaż okien i drzwi z nową taśmą zewnętrzną AIB

Szczelny montaż okien i drzwi z nową taśmą zewnętrzną AIB

Przy budowie domu jednorodzinnego harmonogram prac...

Wywiad z Edmontem, bohaterem kampanii DOBRY MONTAŻ

Wywiad z Edmontem, bohaterem kampanii DOBRY MONTAŻ

Na MONTERIADZIE powstanie duża makieta ścian domu...

Montaż okien w niskiej temperaturze

Montaż okien w niskiej temperaturze

Temperatura powierzchni, na jaką przychodzi monterom...

tremco illbruck dołącza do Stowarzyszenia Dom Bezpieczny

tremco illbruck dołącza do Stowarzyszenia Dom Bezpieczny

Firma tremco illbruck ma przyjemność poinformować, że...

ISO-TOP WINFRAMER Typ 3 zdaje test antywłamaniowy RC 2

ISO-TOP WINFRAMER Typ 3 zdaje test antywłamaniowy RC 2

W ramach testu antywłamaniowego RC 2 system montażowy w...» Więcej na subportalu montaż