UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

fot. BEFARD

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy


Od dłuższego czasu w branży okiennej krążyło wiele niedopowiedzeń odnośnie rejestracji manipulatorów do szkła w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz czy potrzeba do ich obsługi jakiekolwiek uprawnienia.

 
Jak się dowiadujemy, jedna z firm sukcesywnie wprowadzała swoich klientów w błąd, twierdząc, że ich manipulatory nie podlegają pod UDT. Argumentowała to tym, że manipulatory do szkła, w których zastosowane są siłowniki elektrycznie, nie wymagają UDT.

Jak się okazuje, takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, czego potwierdzenie otrzymała nasza redakcja w postaci dokumentów z Urzędu Dozoru Technicznego. W otrzymanej odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie UDT stwierdził, że „przez mechaniczny napęd podnoszenia należy rozumieć wszelkie rodzaje napędu (spalinowy, elektryczny, hydrauliczny) niewymagające bezpośredniego działania siły mięśni podczas wykonywania czynności podnoszenia ładunku. Zarówno urządzenia z hydraulicznym, jaki i elektrycznym napędem podnoszenia będzie klasyfikować urządzenia do grupy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia". UDT wyjaśnia również, że manipulatory do szkła kwalifikowane są jako wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia – prowadzone.

Co się z tym wiąże, zgodnie z obowiązującym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.12.2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wózki z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają przepisom dozoru technicznego.

Dodatkowo, dla przedmiotowych wózków w zakresie ich obsługi i konserwacji obowiązuje Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do w.w. rozporządzenia, osoby obsługujące i konserwujące te urządzenia powinny posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi konserwacji tych wózków wydane przez właściwy organ dozoru technicznego.

#zawiesia_prozniowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Klaus Fischer przekaże zamocowania na odbudowę Notre Dame

Klaus Fischer przekaże zamocowania na odbudowę Notre Dame

Prof. Klaus Fischer zobowiązał się do wsparcia...

PATRANS – produkcja stojaków drewnianych z dobrymi perspektywami

PATRANS – produkcja stojaków drewnianych z dobrymi perspektywami

PATRANS to młode przedsiębiorstwo na rynku zajmujące...

Grupa Selena z nowym Członkiem Zarządu

Grupa Selena z nowym Członkiem Zarządu

Rada Nadzorcza Selena FM S.A. w dniu 24 czerwca...

NyxoN – podwalina do montażu stolarki otworowej

NyxoN – podwalina do montażu stolarki otworowej

Podwalina NyxoN wykonana jest ze specjalnego materiału o...

ISO-Chemie z Aalen podejmuje ekologiczną inicjatywę

ISO-Chemie z Aalen podejmuje ekologiczną inicjatywę

Przedsiębiorstwo rodzinne ISO-Chemie rozpoczęło...» Więcej na subportalu montaż