| Wyświetleń:429

Ergonomia pracy a manipulatory do szkła

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ergonomia pracy a manipulatory do szkła

fot. MC DIAM

Ergonomia pracy a manipulatory do szkła


Zobacz również:

oknoad

Ekspert Stolarki

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

Nowe narzędzie dla branży okiennej

Nowa aplikacja AR - Winkhaus

Montaż okna na Porothermie


Ergonomia pracy a manipulatory do szkła

fot. MC DIAM

Ergonomia pracy a manipulatory do szkła

Ergonomia pracy to bardzo ważna kwestia. W dzisiejszych czasach pracodawcy nie bez powodu poświęcają dużo uwagi kwestii komfortu pracy operatorów. Należy pamiętać, że poprawa ergonomii nie wiąże się jedynie z poprawą samopoczucia operatorów. Dobrze zaprojektowany system pozwala również poprawić wydajność linii, a przy tym zwiększyć bezpieczeństwo.


Szkło, choć często niewidoczne, jest dość ciężkim materiałem. Dla przykładu masa granitu waha się od 2,6-2,8 gr/cm³, natomiast masa szkła to 2,5 gr/cm³. To bardzo zbliżone wartości. Metr kwadratowy szkła o grubości 4 mm waży zatem 10 kg. Biorąc pod uwagę ilość metrów kwadratowych szkła, jaką przetwarza każdy zakład, można łatwo policzyć, ile kilogramów szkła przenoszą operatorzy dziennie. 

Szybka linia do produkcji szyb zespolonych firmy BYSTRONIC pozwala produkować ok. 450 m² zespoleń dwukomorowych w ciągu zmiany. Dla operatora, który pracuje na końcu linii, oznacza to niemal 1500 kg szkła do odstawienia z linii na stojak. Choć z reguły stojak stoi blisko linii, należy pamiętać, że operatorzy wykonują tę pracę dzień w dzień. Po 200 dniach pracy operator ma okazję przenieść ok. 90 ton szkła. To oczywiście statystyka, jednak obrazuje skale.  
Patrząc na otaczające nas budynki, nie trudno zauważyć, że szkło wykorzystywane na fasadach jest co raz większych rozmiarów. W architekturze rozmiar Jumbo nikogo już nie dziwi. Operowanie taflą szkła o powierzchni ok 18 m² i wadze przekraczającej nierzadko 300 kg nie należy ani do prostych czynności, ani bezpiecznych. Wszystko wskazuje na to, że od dużych rozmiarów szkła nie ma odwrotu, co oznacza, że operatorom będzie już tylko trudniej. 

Większość ram ssawkowych wygląda bardzo podobnie. Każde z tego typu urządzeń ma podobne zadanie: pomóc operatorowi przenieść szkło z punktu A do punktu B; czasami obrócić lub pochylić. Z pozoru proste. Na poszczególnych etapach produkcji mogą być jednak zupełnie inne uwarunkowania. Manipulator, który świetnie sprawdza się na końcu linii do produkcji zespoleń, niekoniecznie sprawdzi się tak samo dobrze przy pionowej szlifierce lub na hartowni. 

MC DIAM posiada w swojej ofercie ponad 20 różnych urządzeń, z czego każde może zostać skonfigurowane na kilka sposobów. Biorąc pod uwagę kilka możliwości podwieszenia manipulatorów, otrzymujemy bardzo różnorodną ofertę. 

Wielu klientów z powodu przyzwyczajeń używa zupełnie nietrafionych urządzeń. Znaczna cześć z nich po zainstalowaniu nowego urządzenia przyznaje, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak bardzo można usprawnić niektóre operacje – mówią eksperci MC DIAM.


» Więcej informacji na stronie poświęconej ssawkom do szkła www.ssawkidoszkla.pl

#szklo, #produkcja_szkla, #przenoszenie_szkla

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Kiedy spacerujesz, prowadzisz samochód, śpisz czy...

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Rozmowa z Pawłem Janusem, prezesem spółki Janus...

20-te urodziny marki illbruck w Polsce

20-te urodziny marki illbruck w Polsce

illbruck to marka z ponad 60-letnią tradycją klejenia i...

Związek POiD napędza rozwój branży

Związek POiD napędza rozwój branży

Związek POiD wraz z Partnerami kampanii „DOBRY...

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Prawidłowy montaż okien i drzwi nie jest zadaniem...» Więcej na subportalu montaż