| Wyświetleń:1329

Rusza program rządowy pn. Czyste Powietrze

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Choć wydawałoby się, że okna i drzwi ze smogiem mają niewiele wspólnego, stolarka może być całkiem skutecznym orężem w walce z nim.

fot. MS więcej niż OKNA

Choć wydawałoby się, że okna i drzwi ze smogiem mają niewiele wspólnego, stolarka może być całkiem skutecznym orężem w walce z nim.


Szczelna stolarka okienna to nie tylko ochrona przed smogiem, ale też mniejsze potrzeby energetyczne, a w konsekwencji – mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

fot. MS więcej niż OKNA

Szczelna stolarka okienna to nie tylko ochrona przed smogiem, ale też mniejsze potrzeby energetyczne, a w konsekwencji – mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Już można składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji, a także wymiany okien i drzwi w domach jednorodzinnych w ramach nowego programu rządowego „Czyste powietrze”. Na walkę ze smogiem rząd zamierza wydać 130 mld. zł. Co można zrobić, by uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem? I dlaczego okna są w tej walce tak istotne?


Początek sezonu grzewczego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim znaczące pogorszenie jakości powietrza. I to nie tylko w największych miastach, ale również niewielkich miasteczkach – w tym nawet na kameralnych osiedlach domów jednorodzinnych. Wystarczy przecież, że kilka osób z naszego sąsiedztwa nie przestrzega zakazu palenia śmieci w domowych piecach, by szkodliwe cząsteczki w bezwietrzne dni unosiły się w powietrzu i negatywnie wpływały na nasze zdrowie. A konsekwencje są poważne! Do chorób, które może wywołać wdychanie zawartych w smogu szkodliwych substancji, należą m.in. zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, miażdżyca, schorzenia wątroby, alergie a nawet nowotwory złośliwe. 

Raporty dotyczące jakości powietrza w Polsce nie pozostawiają złudzeń – smog to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów ekologicznych
. O jego skali mówią liczby – w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera ok. 45 tys. osób. To ponad 7 razy więcej niż w wyniku biernego palenia! Jedną z recept na polepszenie sytuacji ma być ruszający właśnie program „Czyste powietrze”, przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. Co dokładnie zakłada i jak możemy z niego skorzystać?

Program „Czyste powietrze”


Smog to podstępny i trudny do zwalczenia przeciwnik, dlatego w walce z nim kluczowe są działania długofalowe. I na takich skupia się nowy program Ministerstwa Środowiska. Ma on na celu przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej budynków. To o tyle ważne, że jak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, do zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się głównie ogrzewanie domów piecami opalanymi paliwem stałym, węglem, drewnem czy śmieciami. To tak zwana emisja niska powoduje obecność 83,3 procent udziału pyłu PM10 w powietrzu.

W jaki sposób Ministerstwo chce walczyć z tym zjawiskiem? Uruchamiając program umożliwiający uzyskanie bezzwrotnej dotacji na poprawę termomodernizacji domów jednorodzinnych, a w tym także wymianę stolarki okiennej. Warunkiem bezwzględnym do skorzystania z programu jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym lub posiadanie już źródła ciepła spełniającego co najmniej 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012. 

Nabór wniosków ruszył 19 września 2018 roku i potrwa aż do 30 czerwca 2027 r. Warto podkreślić, że pracownicy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferują pomoc w przygotowaniu wniosków. Po podpisaniu umowy z WFOŚIGW, beneficjenci będą mieli 24 miesiące na realizację przedsięwzięcia. Zakończenie wszystkich prac objętych umowami powinno nastąpić do lipca 2029 r.

W sumie w ramach programu rząd zamierza wydać kwotę 130 mld zł. Maksymalne koszty kwalifikowane wynieść mają 53 tys. zł na jeden dom, przy czym minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. W przypadku wymiany stolarki okiennej będzie można ubiegać się o dofinansowanie zakupu nowych okien wraz z usługą montażu. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny; może sięgać nawet do 90 procent kosztów. Dla tych, którzy nie będą mieli pieniędzy na wkład własny i wcześniejsze wyłożenie środków, program przewiduje pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu. Warunkiem koniecznym do skorzystania z dotacji jest posiadanie ekologicznego źródła ciepła lub jego nabycie właśnie w ramach programu Czyste powietrze – wyjaśnia Ryszard Maczyński z MS więcej niż OKNA.


Dlaczego okna?


Choć wydawałoby się, że okna i drzwi ze smogiem mają niewiele wspólnego, stolarka może być całkiem skutecznym orężem w walce z nim. I to w dwójnasób: doraźny i długofalowy. Po pierwsze szczelne przegrody uniemożliwiają szkodliwym substancjom dostanie się do wnętrza domu. To dlatego specjaliści doradzają unikanie wietrzenie pomieszczeń w ciągu dni, w których stężenie pyłów PM10 i PM2,5 jest szczególnie wysokie. Po drugie zaś szczelne okna pozwalają na znaczną redukcję potrzeb energetycznych, a tym samym minimalizację emisji szkodliwych substancji z domowych pieców. Tylko na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

Okna zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien obecnie wynosić maksymalnie 1,1 W/m²K. a od 2021 roku - 0,9 W/m²K. W domach pasywnych całkowity Uw nie powinien być większy niż 0,8 W/m²K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadanie również maksymalizować zysk energetyczny z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności „g” musi być wyższy niż 50%, co nie jest normą nawet u znanych producentów okien. W produktach MS więcej niż OKNA bez problemu możemy uzyskać g=53%  stosując specjalne, dwukomorowe wkłady szybowe SUPERtermo. Takie wkłady w połączeniu z naszymi roletami pozwalają nam stworzyć zestaw niemal idealny,  dzięki szybom MS pozwoli nam wykorzystać aż w 53% darmowe ciepło promieni słonecznych, zaś po zachodzie słońca, opuszczone rolety dodatkowo będą wspierać proces zatrzymania ciepła wewnątrz domu, pomagając uzyskać współczynnik Uw nawet poniżej 0,6 W/m²K – wyjaśnia Ryszard Maczyński. 


Co jeszcze możesz zrobić?


Warto wspomnieć, że sposobów na to, by zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu jest więcej. Jedną ze polecanych przez specjalistów metod jest zainstalowanie w domu odpowiednich filtrów powietrza. Odpowiednich, czyli takich, które zatrzymują malutkie cząsteczki (takie jak PM10 i PM2,5), a także pyłki i zarodniki roślin, roztocza i grzyby. 

Co to smog?


Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza takimi związkami jak m.in: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz trudno opadające pyły (PM10 i PM2,5). W największym natężeniu występuje w dni bezwietrzne, gdy utrzymuje się wysoka wilgotność. W Polsce najdotkliwszy jest w okresie wrzesień-kwiecień. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w naszym kraju. 

Co to PM10 i PM2,5


PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm, zaś PM2,5 o średnicy nie większej niż 2,5 μm. To te najmniejsze cząsteczki są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż dostają się bezpośrednio przez płuca do krwi.

#smog, #termomodernizacja, #wymiana_stolarki, #prawidlowa_wentylacja

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkania z pasją VITOexTrEAM to cykl, który trwa od 5...

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

24 września ruszyła charytatywna akcja „Aktywnie dla...

System iCOR nagrodzony

System iCOR nagrodzony

Wyjątkowy system iCOR marki Deceuninck po raz kolejny...

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

W ostatnich tygodniach MACO Polska nawiązało...

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

W kategorii „Profile okienne z PVC” za sukcesy w...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży