| Wyświetleń:3554

Paweł Flis – pasjonat, szachista, biznesmen

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Paweł Flis – pasjonat, szachista, biznesmen

fot. RPW | Paweł Flis – pasjonat, szachista, biznesmen

Pan Paweł Flis, kojarzony słusznie z firmą RPW Okucia Budowlane, jest również od lat zapalonym szachistą, czego daje przejaw m.in. organizując Mistrzostwa w Szachach Branży Okiennej (przeczytaj o edycji 2020). Zaintrygowani pasją Pana Pawła, zaprosiliśmy go na rozmowę. 


Redakcja oknonet.pl: Panie Pawle, zacznijmy może od oczywistego, ale chyba niełatwego pytania: skąd u Pana zamiłowanie do szachów?

Paweł Flis: W szachy nauczył mnie grać mój ojciec, gdy byłem już w dość późnym wieku – jak na dzisiejsze realia – bo gdy miałem 14 lat. Początkowo przegrywałem, ale bardzo się zainteresowałem tą dyscypliną i niedługo role się odwróciły – zwłaszcza po przestudiowaniu książki Tadeusza Czarneckiego "ABC Szachisty", do której z sentymentu zaglądam do dnia dzisiejszego. Od samego początku polubiłem szachy, bo dzięki właśnie szachom poznałem wiele ciekawych miejsc i bardzo interesujących ludzi w Polsce i na świecie. Jak mawia klasyk: „Krainy Szachów nie znajdziesz na żadnej mapie Świata – rozpościera się ona na szachownicy”. Szachy wymagają samodzielnego myślenia, a wynik partii zależy tylko od własnej inicjatywy i kreatywności... no i oczywiście od błędów własnych i przeciwnika.

Redakcja oknonet.pl: Jakie były Pana największe osiągnięcia w szachowej karierze?

Paweł Flis: Kiedyś, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku grywałem w szachy klasyczne i miałem kilka sukcesów – np. III miejsce w turnieju "Każdy z każdym" w Gorzowie Wielkopolskim, III miejsce w Międzynarodowym Memoriale Makarczyka w Łodzi, III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym w Rowach, III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Koszalinie oraz III miejsce w Pucharze Zamku Malborskiego (szachy szybkie, 2011). Byłem też dwukrotnie mistrzem Łodzi w szachach szybkich, w których grała większość łódzkich Mistrzów. 

Jednym z największych moich osiągnięć było zdobycie w roku 1986 tzw. tytułu "Kandydata na Mistrza", który posiadam po dzień dzisiejszy. Jestem zupełnym amatorem – mogę czasem wygrać z zawodnikiem dużo lepszym od siebie, ale też przegrać ze znacznie gorszym. Szachy traktuję jako hobby, pasję. Uważam, że każdy człowiek powinien mieć odskocznię od swojej pracy i spraw bieżących – ja wybrałem akurat szachy. Za działalność na rzecz rozwoju polskich szachów otrzymałem w październiku "Złotą odznakę honorową Polskiego Związku Szachowego".

Redakcja oknonet.pl: Serdecznie gratulujemy wszystkich sukcesów i ostatniego odznaczenia. Przechodząc do kolejnego pytania, to czy umiejętność i zmysł do gry w szachy przydają się w prowadzeniu biznesu?

Paweł Flis: Jak najbardziej. Szachy bardzo rozwijają wyobraźnię i widzenie perspektywiczne, co się bardzo przydaje w prowadzeniu biznesu: „Ten jest dobrym biznesmenem kto widzi to, czego inni nie widzą” – tak samo jest w szachach.

Redakcja oknonet.pl: Organizuje Pan od trzech lat Mistrzostwa Polski w Szachach Branży Okiennej 2020 – skąd taki pomysł?

Paweł Flis: Pomysł narodził się w momencie, gdy przeczytałem na oknonet.pl o organizowanych Narciarskich Mistrzostwach Polski Branży Budowlanej. Jako że jestem szachistą, sponsorem i organizatorem wielu turniejów szachowych, pomyślałem, że czemu by nie zorganizować Mistrzostw Polski w szachach dla naszej branży okiennej. Przy współpracy i zaangażowaniu wielu firm i instytucji, w tym roku graliśmy już po raz trzeci. 

Jest takie szachowe hasło "Gens una sumus", co znaczy, że wszyscy jesteśmy jedną rodziną. To samo hasło dotyczy również naszej branży okiennej. Stanowimy społeczność, podobnie jak ludzie w innych branżach – organizowane są mistrzostwa lekarzy, prawników czy pracowników administracji państwowej. Dlaczego zatem nie organizować takich mistrzostwa w naszej branży, branży okiennej... Zapraszamy przy tej okazji wszystkich chętnych do współpracy przy organizacji kolejnej edycji tej rozwijającej się imprezy. 

Redakcja oknonet.pl: I jak to wygląda z Pana perspektywy: branża lubi grać w szachy czy niekoniecznie?

Paweł Flis: Sądzę, że bardzo dużo ludzi z naszej branży lubi grać w szachy – problematyczne jest jednak dotarcie do nich. Nie wszyscy wiedzą, że organizujemy takie mistrzostwa. Nie należy też przejmować się kwestią, czy ktoś umie dobrze grać w szachy, czy też nie. W tym turnieju biorą udział zarówno zupełni amatorzy, jak i zawodnicy prezentujący zaawansowany poziom umiejętności. Liczą się dobra zabawa i miłe wspomnienia, a te zapewniamy.

#okucia_okienne, #okucia_drzwiowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Paweł Flis – pasjonat, szachista, biznesmen

fot. RPW

Paweł Flis – pasjonat, szachista, biznesmen

Mistrzostwa Europy Amatorów w Szachach w Czarnogórze w 2018 roku

fot. RPW

Mistrzostwa Europy Amatorów w Szachach w Czarnogórze w 2018 roku

Partia z Andrzejem Derą, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

fot. RPW

Partia z Andrzejem Derą, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Mistrzostwa Europy Amatorów w Szachach na Sardynii we Włoszech w 2018 roku

fot. RPW

Mistrzostwa Europy Amatorów w Szachach na Sardynii we Włoszech w 2018 roku

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży