| Wyświetleń:3395

Walcząc z upałami, czyli jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń latem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Choć latem zależy nam na słonecznej i ciepłej pogodzie, utrzymujące się wysokie temperatury stają się w perspektywie czasu bardzo męczące. Coraz częściej spotykanym problemem w okresie letnim jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, co skutecznie utrudnia znalezienie schronienia przed ukropem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z rosnącą temperaturą pomieszczeń? Na te pytania odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.


Zmiany klimatyczne spowodowały, że od kilku lat mamy do czynienia z wybitnie ciepłym sezonem letnim. Wzrost temperatur, a nawet wielodniowe upały sprawiają, że coraz trudniej nam się funkcjonuje i chętniej poszukujemy chłodnych miejsc. Taka pogoda sprawia, że w wielu domach robi się coraz goręcej. Montaż klimatyzacji nie jest jedynym rozwiązaniem letnich problemów z temperaturą. Sposobów na ochłodzenie wnętrz jest więcej.

Dlaczego temperatura jest ważna?


Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22°C. Specjaliści zauważają, że właśnie w takich warunkach najlepiej nam się myśli, a także regeneruje. Latem, gdy na termometrach widzimy ponad 30°C, naturalnym jest, że poszukujemy schronienia i odpoczynku wewnątrz budynków. W wielu przypadkach jednak jest to złudna ucieczka przed upałem. 

Biorąc pod uwagę fakt, że z powodu tegorocznej pandemii wiele osób wakacje spędzi pracując w trybie home office bez biurowej klimatyzacji, a dodatkowo wszelkie aktywności pozadomowe zostaną ograniczone, temperatura w naszym domu będzie miała dla nas większe niż dotychczas znaczenie. Gorące powietrze przenikające do wnętrza wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia. Zarówno praca, jak i odpoczynek są w takich warunkach znacznie utrudnione. Badania wskazują, że nawet jednostopniowy wzrost temperatury powyżej 24°C wewnątrz powoduje uczucie dyskomfortu i spadek wydajności pracy o około 5% – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi. 


Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest niewystarczająca izolacja ścian budynku czy dachu oraz montaż niskiej jakości okien, które nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców i nie uwzględniają nadmiernego nasłonecznienia w upalne dni. W przypadku budowy domu czy gruntownego remontu warto dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien i ich funkcjonalności. To właśnie od tego elementu powinniśmy rozpocząć walkę z nagrzewającymi się pomieszczeniami.

Zacznijmy od podstaw


Montaż odpowiednich okien, dopasowanych do potrzeb mieszkańców i uwzględniających nasłonecznienie, pomoże w utrzymaniu właściwego klimatu wewnątrz domu czy mieszkania. Nowoczesne, szczelne i przede wszystkim dobrze zaprojektowane okna, które stanowią blokadę dla upalnego powietrza wpadającego do środka, pomogą w obniżeniu temperatury panującej wewnątrz. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny (szyby, systemy osłonowe). 

Kupując nowe okna, koncentrujemy się głownie na tym, aby miały bardzo dobre parametry termiczne i zapewniały izolację przed zimnem. Zastosowane w takich oknach szkło ma za zadanie wpuszczanie jak największej ilości światła i energii słonecznej, co za tym idzie – ciepła; i ograniczenie jego wydostawania się na zewnątrz. W okresie letnim ma to jednak swoje minusy w postaci nadmiernego nagrzewania budynku. 

Dodatkowe wyposażenie


Trendy panujące w stolarce okiennej pokazują, że coraz chętniej decydujemy się na bardzo duże przeszklenia. Takie okna muszą więc spełniać najwyższe parametry termoizolacyjne. W upalne dni stolarka, która z założenia miała nam dostarczyć jak najwięcej światła i dać poczucie przestrzeni, może także przynieść nam problemy związane z wielogodzinnym nagrzewaniem. W takich przypadkach warto rozważyć dodatkowe wyposażenie okien i drzwi balkonowych czy tarasowych.

W walce z gorącym powietrzem bardzo pomocne będą różnego rodzaju systemy osłonowe. W zależności od nasłonecznienia, rodzaju przeszkleń czy opcji dodatkowych możemy wybierać między wieloma rozwiązaniami. Tradycyjne rolety czy żaluzje wewnętrzne oczywiście zablokują światło dostające się do pomieszczeń, ale nie odbiją energii cieplnej, czyli wewnątrz nie będzie raziło nas światło, ale pokój nadal będzie się nagrzewał. W tym przypadku warto zastanowić się nad wszelkiego rodzaju zewnętrznymi osłonami – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.


Ciekawym rozwiązaniem, blokującym światło słoneczne, jest dostępny w ofercie Awilux Ekran Light Control, który znacząco poprawia parametry termiczne okna. System stanowi dodatkowy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury i zacienienia pomieszczeń. Montowany jest na zewnątrz okna, chroniąc przed słońcem oraz zabezpieczając szyby przed nagrzaniem. Ekran dostępny jest w wielu kolorach, dlatego idealnie wpisze się w charakter każdej fasady.

Innym popularnym rozwiązaniem są rolety oraz żaluzje zewnętrzne. Ich skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tych samych rozwiązań wewnętrznych. Stanowią one ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go. Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80% energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Natomiast rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.

Kolejnym rozwiązaniem, zmniejszającym nadmierne nagrzewanie pomieszczeń, jest zastosowanie szkła selektywnego, przeciwsłonecznego, które w swojej budowie ma ściśle określone parametry dotyczące przepuszczania energii słonecznej, przejrzystości szyby, jej barwy i odbicia światła. Dobór takiego szkła powinien być skonsultowany z architektem i producentem okien. 

Należy jednak pamiętać, że nadmierne nagrzewanie pomieszczeń może być także spowodowane otwieraniem okien czy drzwi balkonowych lub tarasowych podczas bardzo wysokich temperatur. W ten sposób nierzadko tropikalne powietrze wpada do środka, a tym samym temperatura bardzo szybko wzrasta. W wyjątkowo upalne dni warto pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń (optymalnie w godzinach, gdzie temperatura na zewnątrz jest najniższa) oraz wykorzystaniu osłon zewnętrznych – podsumowuje Rafał Buczek. 


#osłony_słoneczne

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


ML System postuluje optymalizację współczynnika opustu w PV

ML System postuluje optymalizację współczynnika opustu w PV

ML System postuluje skalkulowanie rozliczeń w taki...

Unilink Poland i wdrożenie pierwszego w Polsce centrum FOM Industrie LMX650

Unilink Poland i wdrożenie pierwszego w Polsce centrum FOM Industrie LMX650

Unilink Poland z Wrześni wziął udział we wdrożeniu...

Zmiany w funkcjonowaniu VITO Polska

Zmiany w funkcjonowaniu VITO Polska

Po 20 latach nadchodzi czas na zmiany. Od 1 września...

Reveal Slide – nowy produkt OknoPlus

Reveal Slide – nowy produkt OknoPlus

Po wiosennej premierze okna Reveal, wraz z początkiem...

Apartamentowiec 611 West 56th Street w systemach ALUPROF

Apartamentowiec 611 West 56th Street w systemach ALUPROF

W Nowym Jorku powstaje apartamentowiec, będący...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży