| Wyświetleń:3657

Nowy tunel aerodynamiczny w ITB

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W Instytucie Techniki Budowlanej zakończono niedawno budowę pierwszego tunelu aerodynamicznego. Dzięki niemu w ITB zostanie zainicjowana nowa era badań nad wpływem wiatru na obiekty budowlane w sytuacjach ekstremalnych. 


Tunel aerodynamiczny, jako element infrastruktury Zakładu Badań Ogniowych, będzie wykorzystywany przede wszystkim w badaniach poświęconych jednoczesnemu oddziaływaniu wiatru i pożaru na obiekty budowlane – jest to obszar nauki, w którym ITB jest jednym z wiodących ośrodków na świecie. Tunel pozwala na szybką walidację prowadzonych obliczeń numerycznych i daje nowe możliwości badawcze w zakresie określania właściwości oraz charakterystyk urządzeń służących do odprowadzania dymu i ciepła z obiektów budowlanych. 

Tunel aerodynamiczny umożliwia badania w zakresie określania powierzchni czynnej klap dymowych według normy PN-EN 12101-2, będąc pierwszym w kraju i długo wyczekiwanym przez polskich producentów stanowiskiem przystosowanym do tego typu badań.

Przekrój poprzeczny tunelu aerodynamicznego ma wymiar 4 m na 3 m, a długość sekcji pomiarowej wynosi 6 m. W tunelu możliwe jest wytworzenie prędkości przepływu powietrza ponad 25 m/s, przy zachowaniu jednorodnego pola prędkości lub określonego profilu warstwy granicznej atmosfery. 

Unikalną cechą konstrukcyjną tunelu jest duża komora ciśnieniowa, zlokalizowana pod przestrzenią pomiarową, pozwalająca na precyzyjne różnicowanie ciśnienia i wytwarzanie przepływu przez badane obiekty (makiety budynków, wentylatory itp.).  

#ITB, #badanie_stolarki, #klapy_dymowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkania z pasją VITOexTrEAM to cykl, który trwa od 5...

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

24 września ruszyła charytatywna akcja „Aktywnie dla...

System iCOR nagrodzony

System iCOR nagrodzony

Wyjątkowy system iCOR marki Deceuninck po raz kolejny...

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

W ostatnich tygodniach MACO Polska nawiązało...

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

W kategorii „Profile okienne z PVC” za sukcesy w...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży