| Wyświetleń:3281

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I półroczu 2020 r.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

fot. ML System

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.


ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

fot. ML System

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

ML System w I półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc. 


Firma rozwija sprzedaż krajową i zagraniczną, umacniając swoją pozycję m.in. w krajach Beneluksu. W czwartym kwartale bieżącego roku dostarczy moduły fotowoltaiczne na zadaszenie centrum dystrybucyjnego do partnera z Eindhoven. To druga w tym roku, po haskiej „The Hague Tower”, realizacja w Holandii.

Oczekujemy, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni. Konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem sprzedaży i rentowności oraz nowymi rynkami zbytu. Ostatnio np. rozpoczęliśmy dostawy do krajów Beneluksu. Liczymy, że przychody w całym roku wyraźnie wzrosną. Spodziewamy się, że przychody w drugiej połowie roku, jeśli nie będzie ponownej, poważnej fali epidemii, będą wyższe niż w I półroczu 2020 r. Systematycznie umacniamy swoją pozycję na rynkach zagranicznych. W ostatnim czasie nasze produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród krajów skandynawskich - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. 


Skonsolidowane dane półroczne:

   
   
   
I   H 2019 r.   
   
I   H 2020 r.   
   
Zmiana   
   
Przychody   (tys. zł)   
   
42   068   
   
57   383   
   
+36   proc.   
   
EBITDA   (tys. zł)   
   
6   729   
   
13   775   
   
+105   proc.   
   
Zysk   netto (tys. zł)   
   
2   154   
   
8   088   
   
+275   proc.   
   
Marża   EBITDA (proc.)   
   
16   
   
24   
   
+8   p.p.   


W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku grupa osiągnęła 4,6 mln zł sprzedaży zagranicznej, co oznacza wzrost rok do roku o 812 proc. W samym II kwartale ML System sprzedał do partnerów spoza Polski produkty za 2,2 mln zł. 


Konsekwentnie umacniamy pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej. Oczekujemy, że pozytywny trend sprzedażowy utrzyma się także w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Uważamy, że hossa w tym segmencie rynku będzie kontynuowana, nawet pomimo spodziewanego w tym roku wyczerpania budżetu z programu „Mój prąd”. Przemawia za tym m.in. rosnąca cena energii elektrycznej, co wpływa na skrócenie okresu zwrotu poniesionych nakładów na instalację PV. W kolejnych latach wprowadzenie zapowiadanych opłat od śladu węglowego dodatkowo przyczyni się do zwiększenia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę dla sektora MŚP - podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.


ML System rozwija potencjał eksportowy. W ostatnim kwartale roku spółka dostarczy moduły fotowoltaiczne na zadaszenie centrum dystrybucyjnego, należącego do komercyjnego partnera z Eindhoven. To druga w tym toku, po haskiej „The Hague Tower”, gdzie spółka dostarczyła elementy BIPV na 43-piętrowy obiekt, realizacja w Holandii.

W lipcu bieżącego roku spółka pozyskała 58,4 mln zł z emisji akcji serii E na rozwój potencjału produkcyjnego w zakresie produktów „nowej ery kwantowej”. ML System ubiega się ponadto o dofinansowanie w kwocie 88,5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na rozwój projektu Active Glass. W latach 2020 – 2024, tj. w okresie realizacji niedawno ogłoszonej strategii, spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 216 mln zł.

#PV, #moduły_fotowoltaiczne, #EBITDA, #Zaczernie

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkanie z pasją z cyklu VITOexTrEAM

Spotkania z pasją VITOexTrEAM to cykl, który trwa od 5...

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

OKNOPLAST partnerem akcji charytatywnej „Aktywnie dla dzieciaków”

24 września ruszyła charytatywna akcja „Aktywnie dla...

System iCOR nagrodzony

System iCOR nagrodzony

Wyjątkowy system iCOR marki Deceuninck po raz kolejny...

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

MACO nawiązuje współpracę z firmą PAGEN

W ostatnich tygodniach MACO Polska nawiązało...

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

Aluplast – Budowlana Marka Roku 2020

W kategorii „Profile okienne z PVC” za sukcesy w...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży