| Wyświetleń:3689

Idealnie doświetlone poddasze

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Idealnie doświetlone poddasze

fot. Okpol

Idealnie doświetlone poddasze


Idealnie doświetlone poddasze

fot. Okpol

Idealnie doświetlone poddasze

Idealnie doświetlone poddasze

fot. Okpol

Idealnie doświetlone poddasze

Adaptując poddasze na funkcjonalne i przytulne mieszkanie, zastanawiamy się, jak rozplanować montaż okien, by cieszyć się funkcjonalnym, a przede wszystkim idealnie doświetlonymi pomieszczeniami.


Okna dachowe – idealny patent na doświetlenie poddasza 


Zamontowane pod kątem okna dachowe doświetlają pomieszczenia poddasza o 20% skuteczniej niż standardowe okna pionowe, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się w nich dostępem do naturalnego światła niż np. na niższych kondygnacjach budynku, gdzie wykorzystywana jest energia elektryczna.

Według opinii niektórych, okna dachowe ograniczają widoczność tego, co znajduje się na zewnątrz budynku. Takie myślenie jest błędne – wszystko zależy bowiem od  właściwego umiejscowienia okien. Im niżej umiejscowiona krawędź okna, tym widoczność jest lepsza. Docenią to zwłaszcza użytkownicy takich pomieszczeń na poddaszu jak salon czy pracownia.

4 złote zasady aranżacji okien dachowych na poddaszu


Umiejętnie dobrana liczba okien dachowych, ich układ i wymiary sprawią, że poddasze wypełni się naturalnym światłem i zyska indywidualny charakter.

1. Wielkość okien dachowych


Główna zasada rozmieszczania okien na poddaszu zakłada, że powinny one dostarczać wystarczającą do funkcjonowania ilość światła. Ich powierzchnia uzależniona jest od wielkości pomieszczeń, a konkretnie powierzchni ich podłogi. Przy wyborze okien dachowych należy kierować się prostą zasadą, zgodnie z którą, 1 m² przeszklenia naświetla 8-10 m² podłogi, a zatem około 10% powierzchni pomieszczenia. Dla zobrazowania, w pomieszczeniu poddasza o powierzchni 16 m², należy zamontować okna o łącznej powierzchni ok. 2 m². Mogą to być przykładowo trzy standardowe okna dachowe o wymiarach ok. 0,6–0,7 m² każde. Okno to także rama, stąd przy zakupie zwróćmy uwagę również na powierzchnię samej szyby.

2. Układ okien dachowych


Jeśli zależy nam na doświetleniu i optycznym powiększeniu pomieszczeń, możemy zdecydować się na montaż kilku okien dachowych obok siebie. Dobrym pomysłem jest łączenie okien w zestawy – w układzie pionowym lub poziomym. Dodatkowo, okna połaciowe mogą być zespolone z kolankowymi, co sprawdzi się w przypadku dachu o stosunkowo wysokiej ściance kolankowej. Dla równowagi, w pomieszczeniach pomocniczych, np. w łazience czy garderobie, możemy zmniejszyć ilość naświetlenia. Dzięki temu zachowane zostaną proporcje budynku.

3. Wysokość okien dachowych


Swobodne korzystanie z okien dachowych zależy też od umieszczenia ich na odpowiedniej wysokości. Wygodę codziennego użytkowania zapewni nam zamontowanie dolnej krawędzi okna na wysokości 110-140 centymetrów nad podłogą. Górna krawędź znajdzie się w tym przypadku na wysokości 180-200 centymetrów. W ten sposób zyskamy możliwość ustawienia mebli pod oknami, nawet otwartymi. Zagwarantujemy też sobie swobodne korzystania z okna. Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia dachu. Im mniejszy, tym większa powinna być wysokość okna.

4. Otwieranie okien dachowych


Istotne jest to, by okno dachowe można było bezproblemowo i wygodnie obsługiwać. Zależnie od rodzaju zamontowanych okuć, możemy wyróżnić okna obrotowe, pozwalające na obrót okna względem osi poziomej w zakresie do 180 stopni,  uchylno-przesuwne, łączące dwie osobne funkcje otwierania skrzydła: uchylną i przesuwną. Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30 stopni oraz otwieranie do poziomu 62 stopni. Dostępne są też okna obrotowe z siłownikiem elektrycznym. Bezpośrednia obsługa pilotem lub włącznikiem naściennym sprawia, że okno sterowane elektrycznie to idealne rozwiązanie dla trudno dostępnych miejsc. Ich funkcjonalność wynika także z zastosowania specjalnego czujnika deszczu, który powoduje samoistne zamknięcie się skrzydła w razie wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych.

#poddasze, #okna_dachowe

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
https://www.okpol.pl
https://www.facebook.com/oknadachowe/Efektywne wietrzenie jesienią i zimą

Efektywne wietrzenie jesienią i zimą

Bakterie i wirusy lubią ciepłe pomieszczenia,...

PAGEN rozpoczyna kampanię reklamową w kanałach tematycznych grupy TVN

PAGEN rozpoczyna kampanię reklamową w kanałach tematycznych grupy TVN

Firma wyemitowała właśnie trzeci film reklamowy z...

SAPA wprowadza na rynek drzwi przesuwne wykonane z niezwykle smukłych profili

SAPA wprowadza na rynek drzwi przesuwne wykonane z niezwykle smukłych profili

Sapa wprowadza obecnie na rynek eleganckie, wysokiej...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży