| Wyświetleń:8582

Wstawianie okna dachowego a zezwolenie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wstawianie okna dachowego a zezwolenie

fot. Bechcicki | Wstawianie okna dachowego a zezwolenie

Każdy, kto posiada swoje poddasze, wcześniej czy później będzie chciał je odpowiednio zaadaptować, a do tego będą potrzebne okna dachowe, dzięki którym odpowiednio doświetlimy całą przestrzeń. Wydaje się to dość łatwą sprawą. W końcu wystarczy wybrać tylko idealne dla nas okna, zamówić montaż i gotowe. Jednak nie w każdym przypadku tak właśnie jest, ponieważ istnieje prawo budowlane, które może się kategorycznie sprzeciwiać wstawieniu okna dachowego w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.


» Przepisy prawa a okna dachowe


Okna połaciowe, tak samo, jak wszystkie inne otwory okienne, powinny być wstawiane tak, jak nakazują przepisy prawa budowlanego. Poniżej dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę:

» Okno dachowe musi znajdować się w określonej odległości od podłogi, aby mogło w odpowiedni sposób spełniać swoje funkcje. Jeśli kondygnacja umieszczona jest do 25 metrów nad poziomem terenu, wysokość ta powinna wynosić przynajmniej 85 cm. Natomiast w przypadku, kiedy dana kondygnacja znajduje się wyżej, wówczas wysokość powinna być wyższa niż 110 cm. Są to regulacje wynikające z rozporządzenia MSWiA. 

» Jednym z organów, który także ma coś do powiedzenia w sprawie okien dachowych, jest Instytut Techniki Budowlanej, który reguluje przepisy dotyczące okien dachowych posiadających nawiewniki, których zadaniem jest wentylowanie danej przestrzeni. Tak więc organ ten mówi o tym, że nawiewnik musi znaleźć się przynajmniej 200 cm nad poziomem podłogi. 

» Kolejne wytyczne dotyczą ilości okien dachowych, które powinny znaleźć się nad poddaszu. W tym przypadku, jeśli ma być to miejsce użytkowe, wówczas stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. Jeśli natomiast ma być to pomieszczenie przeznaczone np. na strych, wówczas wystarczy stosunek 1:12. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie większej ilości mniejszych okien, ponieważ wówczas nasze poddasze z pewnością będzie lepiej doświetlone.

» Warto pamiętać, że ważny jest również kąt nachylenia okna dachowego. Im połać jest bardziej nachylona, tym okno powinno być wyższe. 

» Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm od podłogi, a krawędź dolna od 110 do 140 cm od podłogi. 

Jeśli na naszym poddaszu są już zamontowane okna dachowe i chcemy tylko dodać nowe, takie same, wówczas nie potrzeba pozwolenia. Jeśli jednak naszym zamiarem jest montaż okien o innych parametrach, kształcie czy rozmiarze niż już są zamontowane, wówczas należy zadbać o pozwolenie na budowę. 

» Granice działki a okna dachowe


W przypadku okien dachowych i granic działki sprawa wygląda tak samo, jak z oknami tradycyjnymi. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku mówi, że „Odległość, mierzona w poziomie, od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 m”. Widać więc, że okna dachowe powinny być oddalone w takiej samej odległości od granicy działki jak okna tradycyjne.

» Kiedy potrzebne jest zezwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?


Montaż okien powinien być przeprowadzony po uzyskaniu pozwolenia, ponieważ jest to związane z przebudową budynku, co wpływa na zmianę parametrów użytkowych oraz technicznych domu. Jeśli dochodzi do wymiany okna w tym samym miejscu, wówczas nie musimy prosić ani o pozwolenie, ani nie musimy tego zgłaszać. 

A kiedy wystarczy tylko zgłosić ingerencję w dachu? Zgłoszenie będzie potrzebne wówczas, gdy np. chcemy wstawić nowe okno w połaci dachowej czy wymienić jakieś okno na okno balkonowe lub kiedy chcemy powiększyć otwór okienny. 

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, kiedy powinniśmy prosić o pozwolenie lub zgłosić sprawę związaną z oknami dachowymi, wówczas najlepiej wesprzeć się na wiedzy inwestorów, architektów lub po prostu prawa budowlanego. Wówczas wszystko stanie się jasne!

#okna_dachowe, #wymiana_stolarki, #Wrocław

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY