| Wyświetleń:4115

Jak w prawidłowy sposób mierzyć okna?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak w prawidłowy sposób mierzyć okna?

fot. BROS | Jak w prawidłowy sposób mierzyć okna?

Planując wykończenie budowanego właśnie domu lub wymianę okien w swoim obecnym miejscu zamieszkania, aby dobrać odpowiednie rozwiązania oraz dokładnie wyliczyć koszty całego przedsięwzięcia, niezbędne jest najpierw dokonanie precyzyjnego pomiaru wymiarów okna. W dzisiejszym wpisie producent okien i drzwi BROS tłumaczy, w jaki sposób powinno się to robić.


Cele prawidłowego pomiaru okien


Dokładny pomiar wymiarów okien zazwyczaj jest wykonywany przez specjalistów z firmy, której zgłosiło się zlecenie na montaż lub wymianę starych okien. Poprzez wymierzenie dokładnych wymiarów okien możliwe jest później wykonanie takiej stolarki okiennej, która będzie mogła być prawidłowo ustawiona i wypoziomowana. Dzięki temu możliwe będzie po prostu wykonanie np. takich okien PVC, które będą gwarantowały znacznie lepszą izolację termiczną i akustyczną. Prawidłowy montaż okna będzie bowiem wymagał zachowania odpowiedniej odległości między ramą okna a ścianą. Dzięki temu okno pod wpływem zmieniającej się wilgoci i temperatury będzie mogło właściwie pracować, czyli się swobodnie rozszerzać.

Co bardzo ważne, szerokość luzu między ścianą a oknem powinna być zależna nie tylko od materiału, z  jakiego będzie wykonana stolarka okienna, ale także od wielkości okna oraz od jego koloru. W przypadku białych okien przestrzeń ta powinna być nieco mniejsza, ponieważ białe profile pod wpływem np. promieniowania słonecznego nie będą się tak bardzo rozszerzały, jak profile w kolorach ciemnych. A w jaki sposób prawidłowo wykonuje się pomiary okien?

Pomiar okien w budynku w stanie surowym


W nowych budynkach, w których nie ma jeszcze okien, wykonanie pomiarów jest najłatwiejsze. Wystarczy tylko wykonać pomiar otworu okiennego. Nowe okno, żeby na pewno było odpowiednio dobrane i spełniało wszystkie swoje funkcje, powinno być o około 3 cm węższe i 6 cm niższe niż wymiary otworu. To sprawi, że po bokach okna pozostanie około 1,5 cm wolnego miejsca na prawidłowe osadzenie okna i umieszczenie pianki montażowej, natomiast od dołu większa przerwa sprawi, że będzie możliwe jeszcze swobodne osadzenie parapetu wewnętrznego.

Zasady pomiaru okien podwójnych przy wymianie


Nieco trudniejsze będzie wykonaniu pomiaru okien w przypadku chęci wymiany starej stolarki okiennej na nową. W przypadku okien podwójnych kluczowy jest pomiar otworu zewnętrznego. Po sprawdzeniu wymiarów, do otrzymanej szerokości trzeba dodać 10 cm, natomiast do wysokości otworu około 5 cm. Dzięki temu możliwe będzie zamontowanie ramy okiennej nieco za zewnętrznym murem i powiększenie dzięki temu powierzchni przeszklenia.

Pomiar pojedynczego okna przy wymianie


W przypadku chęci wymiany pojedynczego okna, w celu pobrania jego właściwych wymiarów należy zmierzyć wielkość otworu okiennego od wewnętrznej strony.  Następnie od uzyskanej szerokości odejmuje się około 3 cm, natomiast od pobranej wysokości od 1,5 do 5 cm. W tym drugim przypadku dokładny wymiar będzie zależał od sposobu osadzenia parapetów wewnętrznego i zewnętrznego.

#montaż_stolarki, #produkcja_stolarki, #pomiar_okien, #Buk

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY