| Wyświetleń:3921

Podsumowanie spotkania z Alvaro Leite Siza w ramach Future Builders

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Podsumowanie spotkania z Alvaro Leite Siza w ramach Future Builders

fot. ALUPROF | Podsumowanie spotkania z Alvaro Leite Siza w ramach Future Builders

Nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji – podsumowanie spotkania z Alvaro Leite Siza w ramach Future Builders.


Biznes jest ważny i determinuje rozwój, ale nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji – powiedział bohater kolejnego spotkania z cyklu Future Builders, Alvaro Leite Siza. 


Światowej sławy architekt i laureat licznych nagród wziął udział w przełomowym projekcie Aluprof, mówiąc m.in. o godzeniu celów inwestorów z dobrem społeczności i kultury. Czy architektów-artystów jest coraz mniej? Tym pytaniem, biorąc pod uwagę wszechstronność Alvaro Leite Sizy, rozpoczęło się spotkanie prowadzone przez dr. Piotra Żabickiego. 

„Rysunki i projekty stały się dla mnie instrumentem wyrażania myśli”


Jak przyznał portugalski twórca, architektura to dla niego rodzaj sztuki i wyrażania się: Architekt musi wciąż rozwijać tę stronę wrażliwości jako coś, co pozytywnie wpływa na życie i społeczeństwo, przynosi inspiracje. Denerwuje mnie natomiast kierunek rozwoju architektury. Widzę to w Portugalii, ale uważam, że dzieje się to również w innych krajach. Wielu ludzi traktuje architekturę i nieruchomości wyłącznie w kwestiach biznesowych, zaniedbując kwestie terenów zielonych czy też dziedzictwa, jakim mogą być budynki – stwierdził Siza i przyznał, że istotne dla niego jest odwrócenie tej tendencji, by w przyszłości myśleć o architekturze kompleksowo, godząc cele biznesowe z szacunkiem dla tradycji, dziedzictwa i środowiska.


„Od zawsze oczekiwano od architekta, by był nauczycielem”


Jak pogodzić lojalność architekta wobec zleceniodawcy z odpowiedzialnością wobec społeczeństwa oraz środowiska? Zdaniem Alvaro Leite Siza niezwykle ważny jest dialog oraz edukowanie. 

Inwestor przychodzi do architekta z pewnymi problemami do rozwiązania, wyzwaniami, którym należy sprostać. Rolą architekta jest koordynowanie tego zadania, ale też wpływanie na spojrzenie zleceniodawcy, wyjaśnienie wielu kwestii – związanych z organizacją przestrzeni, relacją architektury z krajobrazem i środowiskiem, proporcji, oświetlenia, a nawet mebli i stosowanych materiałów. Musimy rozmawiać, by móc iść dalej – powiedział bohater spotkania. – Ważne jest, by w dyskusji brali udział też naukowcy, technicy, inżynierowie. Wszyscy, którzy mogą pomóc w udoskonalaniu świata i budowaniu lepszej przyszłości”


Future Builders otwiera dyskusje dla każdego, bez dyskryminacji


Zdaniem architekta projekt Future Builders to cenna inicjatywa, gdyż angażuje do dialogu różne środowiska, zapewniając swobodę wymiany myśli, doświadczeń i perspektyw. 

Najważniejsze dla mnie jest, by wszyscy razem próbowali tworzyć lepszą przestrzeń do życia, starali się udoskonalać czekającą nas przyszłość – powiedział Alvaro Leite Siza, zwracając również uwagę na międzynarodowy charakter Future Builders. – Powinniśmy rozmawiać nie tylko indywidualnie, w poszczególnych krajach i zamkniętych środowiskach. Musimy otwierać się na świat, traktować przyszłość jako globalny problem i szukać rozwiązań jako globalna społeczność.


Otwarte zasoby cyfrowej platformy


Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders i oficjalnym kanale Aluprof na YouTube (zobacz). Wywiad z Alvaro Leite Siza jest dostępny również jako podcast na oficjalnym kanale Future Buidlers w serwisie Spotify

Platforma Future Builders, powstała z inicjatywy lidera branży stolarki aluminiowej Aluprof SA, jest miejscem wymiany opinii czołowych architektów z Polski i z zagranicy, którzy na co dzień mają okazję pracować przy trendsetterskich projektach, kreując świat, w jakim żyjemy. Więcej informacji o prelegentach i zapisach na wydarzenie na stronie: future-builders.com/pl.  

Bogdan Zaha bohaterem kolejnego spotkania Future Builders


Następnym prelegentem Future Builders będzie Bogdan Zaha – projektant obliczeniowy, badacz i wykładowca, światowej sławy architekt z ikonicznej pracowni Zaha Hadid. Spotkanie odbędzie się 21 października o 14:00 (GMT +2). Zapisów na darmowe wydarzenie online można dokonywać na stronie: future-builders.com.

#FutureBuilders, #systemyaluminiowe, #oknaaluminiowe, #bielskobiala

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY