ROZWIŃ ⇩ ZWIŃ ⇧
| Wyświetleń:4963

Saint-Gobain Glass wprowadza do oferty szkło o najniższym na rynku śladzie węglowym

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Saint-Gobain Glass wprowadza do oferty szkło o najniższym na rynku śladzie węglowym!

fot. Saint-Gobain | Saint-Gobain Glass wprowadza do oferty szkło o najniższym na rynku śladzie węglowym!

Po przeprowadzonej w maju br. pilotażowej, zeroemisyjnej produkcji szkła płaskiego, Saint-Gobain Glass nie zwalnia tempa. Rozwinięcie nowatorskiej technologii pozwoliło na stworzenie pierwszego na świecie szkła fasadowego o niezwykle niskim śladzie węglowym.


Fasady stanowią nawet 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Wdrożenie nowej technologii ma pozwolić znacząco obniżyć ten parametr, co ma być kolejnym krokiem w celu wyeliminowania emisyjności w produkcji materiałów budowlanych. Pionierskie rozwiązanie firmy Saint-Gobain Glass łączy wykorzystywanie nawet 70% stłuczki szklanej jako surowca, z zastosowaniem maksymalnej ilości odnawialnej, zielonej energii w procesie produkcyjnym.

Efekt? Szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na niezwykle niskim poziomie 7 kg CO2 eq/m² dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm, co stanowi ok. 40% mniej niż dotychczas. Dostawca tłumaczy, że choć marka opiera swój model biznesowy na zasadach gospodarki cyrkularnej nie od dziś, to tak imponujący wynik otwiera zupełnie nowe możliwości przed całą branżą.

Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chcemy być jednym z  liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce.


Na początek COOL-LITE® XTREME


Pierwszą rodziną produktów, gdzie znajdzie zastosowanie nowa technologia, będzie linia szkieł fasadowych COOL-LITE® XTREME. Wykorzystanie pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej, jako głównego surowca do wytworzenia szkła tzw. „low-carbon”, w żaden sposób ma nie wpłynąć na walory estetyczne czy właściwości użytkowe szkła. Wysokoselektywne szkło fasadowe ma nadal imponować wysoką przepuszczalnością światła dziennego, a równolegle niską transmisją energii słonecznej i wysoką termoizolacyjnością, co oznacza, że latem ochroni wnętrza budynków przed przegrzaniem, a zimą zapewni dobrą izolację, zaś optymalne doświetlenie będzie gwarancją przez cały rok.Zastosowanie szkła  o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków, jaki zapewnia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji – podkreśla Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass w Polsce.


Ogrom korzyści


Wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji szkła o niskim śladzie węglowym ma przynieść wymierne i wielowymiarowe korzyści. Konsumentom umożliwić przede wszystkim podejmowanie świadomych decyzji, mających na celu zredukowanie wpływu budynku na klimat. Przeszklenia o znacznie obniżonej emisji dwutlenku węgla, wykorzystane na fasadach, mają spowodować zmniejszenie śladu węglowego całego obiektu, a to kolejny krok do dekarbonizacji sektora budowlanego, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i dążeniem do osiągnięcia neutralności środowiskowej.

Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass
Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

Istotne dla środowiska będzie też ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych przez szeroką implementację gospodarki o obiegu zamkniętym – stawiającej na recykling, czyli ponowne użycie szkła pochodzącego z rozbieranych lub modernizowanych obiektów.

Pierwsze zastosowania


Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD na podstawie analizy cyklu życia produktów COOL-LITE® XTREME z zastosowaniem szkła o niskim śladzie węglowym zostanie wydana w 2023 roku, kiedy zakończy się proces weryfikacji przez niezależnych ekspertów, natomiast już teraz rynek z entuzjazmem przyjął informację o tej nowatorskiej technologii, a linia nowego szkła w przeszkleniach fasadowych znajdzie zastosowanie w  planowanych trzech inwestycjach:

» Bouygues Immobilier w nowoczesnym budynku biurowym Kalifornia w Hauts-de-Seine,
» Icade Santé w szpitalu Polyclinique de Parc w Caen,
» Nexity w projekcie rehabilitacyjnym Carré Invalides w Paryżu.

Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt posiada certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE. Fot. Saint-Gobain Glass
Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt posiada certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE. Fot. Saint-Gobain Glass

#SzkloArchitektoniczne, #SzybyZespolone, #DabrowaGornicza

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY