| Wyświetleń:3501

Cieplejsze okna do ciepłego domu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jak wybrać ciepłe okna do ciepłego domu?

fot. AWILUX | Jak wybrać ciepłe okna do ciepłego domu?

Obecny kryzys energetyczny motywuje wielu inwestorów do inwestycji w energooszczędne rozwiązania budowlane. Jednym z nich są ciepłe okna, które chronią budynek przed utratą ciepła. Jak wybrać ciepłe okna do ciepłego domu? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX, produkującej stolarkę otworową w klasie premium. 


Energooszczędność to nie tylko nowoczesne materiały izolacyjne czy efektywne elementy systemów instalacyjnych. Jedną z zasad budownictwa energooszczędnego jest dbałość o szczelne i prawidłowo zamontowane okna. Dzięki nim możemy zminimalizować koszty energii służącej do ogrzewania wnętrza. 

Parametry pod lupę


Energooszczędność budynków zależy przede wszystkim od stosowania materiałów gwarantujących wysokie parametry cieplne oraz izolacyjne. Jak wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX, w przypadku okien i drzwi najważniejszym kryterium jest niski współczynnik przenikalności cieplnej – obecnie dla całego okna nie może być on większy niż Uw = 0,9 W/m²K, a dla domów pasywnych nie wyższy niż 0,8 W/m²K. 

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze profilu oraz szyby, a także przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Wysokiej jakości okna energooszczędne wyposażone są również w ciepłą ramkę dystansową. Oddziela ona układ dwóch tafli szkła, a powstałą w ten sposób przestrzeń międzyszybową wypełnia się gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem – dla zwiększenia efektu ciepłochronności. 

Okna z ciepłą ramką zapewniają niskie przewodnictwo ciepła. Zaawansowana technologia, którą stosuje się przy produkcji okien sprawia, że zmniejszają się koszty ogrzewania zimą. Dodatkowo dobre okna sprawiają, że latem w domu panuje przyjemny mikroklimat – uzupełnia ekspert z firmy AWILUX.


Ciepłe okna ALU


Okna aluminiowe, których popularność stale wzrasta, wyróżnia duża wytrzymałość oraz stabilność, co daje szerokie pole działań konstrukcyjnych. Konstrukcje aluminiowe mogą charakteryzować się również wysoką izolacyjnością termiczną. 

W przypadku okien opartych na technologii ALU ciekawym rozwiązaniem jest system Schüco AWS 90.SI+ (Super Insulation +). Jest to jeden z nielicznych aluminiowych systemów okiennych, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego, osiągając współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 0,82 W/m²K – mówi ekspert AWILUX. 


Schüco AWS 90.SI+ (Super Insulation +)

Produkt spełnia najwyższe wymogi architektoniczne w zakresie wzornictwa i możliwości kształtowania wyglądu budynku, a różne sposoby otwierania okna zapewniają najwyższy komfort użytkowania. System okienny  Schüco AWS 90.SI+ dostępny w ofercie AWILUX posiada zoptymalizowaną strefę izolacyjną z piankową przekładką termiczną oraz uszczelkę środkową z płetwą. Okna AWS 90 SI+ są kompatybilne z serią drzwi ADS 90 SI. 

Ciepłe okna PVC


Dostępny w ofercie AWILUX system Schüco LivIng spełnia normy budownictwa pasywnego i niskoemisyjnego. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profilu oraz wykorzystaniu dwóch (AS) lub trzech (MD) innowacyjnych uszczelek z tworzywa EPDM rozwiązanie Schüco LivIng wyróżniają wysokie parametry techniczne. Współczynnik U dla okien na bazie tego systemu może wynosić nawet 0,72 W/m²K.  

Oznacza to, że w przypadku systemu MD okna mogą być montowane nawet w rygorystycznym budownictwie pasywnym – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX. 


Schüco LivIng

Innowacyjne uszczelki stworzone z elastycznego tworzywa odpornego na działanie promieni słonecznych oraz niskich temperatur spełnią swoje funkcje w każdym z typów budynków zlokalizowanych we wszystkich strefach klimatycznych, a ochrona przed włamaniem do klasy RC 2 zapewni podwyższone bezpieczeństwo mieszkańcom. 
 

Ciepły montaż to cieplejszy dom


Aby cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, to oprócz ciepłych okien należy pamiętać o właściwym montażu. Nawet najlepsza stolarka nie będzie utrzymywać wysokich parametrów termoizolacyjności, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowana, a miejsce styku okna z murem nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją. 

Montaż okien energooszczędnych wymaga szczególnej staranności i umiejętności. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej firmy montażowej, gdyż nieprawidłowy montaż może sprawić, że połączenie na linii okno z budynkiem nie będzie szczelne, co przełoży się na straty energii dla całego domu – podpowiada ekspert z firmy AWILUX. – Na szczęście coraz rzadziej spotykamy montaż oparty tylko na pianach uszczelniających, które przy dłuższym wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych mogą stracić swoje właściwości izolacyjne. Prawidłowo wykonany, szczelny montaż okna polega na zabezpieczeniu piany odpowiednimi foliami – paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony, paroszczelną od wewnątrz, lub poprzez wykonanie montażu w oparciu o taśmy rozprężne. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche i szczelne, a okna spełniają swoje zadanie, czyli zatrzymują ciepło w domu. 


Montaż okien

Stolarka otworowa znacząco wpływa na energooszczędność domu – i to niezależnie od tego, czy decydujemy się na realizację nowego projektu, czy renowację lub termomodernizację istniejącego budynku. Wybierając okna, coraz częściej kierujemy się zatem opłacalnością danego zakupu, który ma w przyszłości zapewnić nam większe oszczędności energii i ciepły dom.

#OknaPVC, #OknaAluminiowe, #ProdukcjaStolarki, #Leszno

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY
» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży