Okna dla znawców Feng Shui i inne baaardzo nietypowe rozwiązania

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Co ma wspólnego chińska szkoła budowania z nowoczesnymi oknami? Okazuje się, że sporo. Wiele spośród znanych nam rozwiązań to okna jak z podręcznika Feng Shui! I to nie tylko te nietypowe.

Wiedza o oddziaływaniu przestrzeni na człowieka - Feng Shui - gromadzona była w Chinach przez tysiące lat i ściśle strzeżona. Wierzono bowiem, że pozwala zapewnić człowiekowi powodzenie i zdrowie. Jak zatem budować, aby mieszkańcy żyli długo i szczęśliwie? Spróbujmy uchylić rąbka tajemnicy.
Starożytne chińskie reguły odnoszą się do wszystkich detali budowli, więc podlegają im także okna. Według Feng Shui przeszklenia powinny całkowicie się otwierać, by ułatwiać przepływ powietrza. Ważne, by były jak najwyższe, ponieważ takie zapewniają mieszkańcom domu optymizm i dobry humor.
Feng Shui preferuje okna okrągłe i w kształcie łuku. Najlepiej z kolorowym szkłem, bo podobno barwne szyby działają pobudzająco i potęgują chęć do życia. Z punktu widzenia Feng Shui bardzo korzystne jest posiadanie okien otwieranych na zewnątrz, ponieważ ułatwia to swobodne wejście energii do domu. Chyba skądś to znamy? 


Styl angielski czy polska tradycja?
Zajrzyjmy do chat rybackich na Helu, staropolskich dworów szlacheckich. Tradycja budowania naszych dziadów nakazywała, aby wszystkie okna były otwierane na zewnątrz!
Z pewnością rozwiązanie to ułatwiało funkcjonowanie w małych pomieszczeniach.

Zawias Easy Clean umożliwia przesunięcie skrzydła od ramy do środka okna. Dzięki temu "okno angielskie" można bez kłopotu umyć od strony zewnętrznej. 

Być może miało ono też inny wymiar - bardziej symboliczny? W aspekcie współczesnej psychologii można by rzec: otwierając okno na zewnątrz, jednocześnie wykonuje się gest otwarcia na świat, ludzi. Przeczyłoby to stereotypom na temat Brytyjczyków, gdyż dziś okna otwierane na zewnątrz są jednym z systemów preferowanych na Wyspach. 

Zasuwnica Cobra do okien otwieranych na zewnątrz: Rygluje skrzydło w ościeżnicy przy pomocy trzpieni w kształcie grzybka.
Dodatkowo u góry i na dole ma zamknięcie typu bagnetowego (rygle pionowe).

Do okna tzw. "angielskiego" (które - jak już wiemy - ma wiele wspólnego ze staropolską tradycją budowania) montuje się zasuwnicę typu Cobra z przekładnią przeciwbieżną. Zasuwnica wyposażona jest w dwa rodzaje ryglowania. Na pionowej krawędzi skrzydła ryglujemy za pomocą trzpieni w kształcie grzybków. Dodatkowo na poziomych krawędziach skrzydła u góry i na dole znajduje się zamknięcie typu bagnetowego. Dzięki temu skrzydło jest bezpiecznie i bardzo stabilnie zaryglowane w ościeżnicy. 

Okna otwierane na zewnątrz charakteryzują się specyficzną konstrukcją profilu z przesuniętym wrębem okuciowym. Pozwala ona na zastosowanie tzw. podwójnego zaczepu, dzięki któremu uzyskujemy pionową szczelinę wietrzącą. 
Otwieranie na zewnątrz narzuca jednak pewne ograniczenia. Na profilu jest bardzo mało miejsca na klamkę, dlatego do tego typu okien stosuje się specyficzne klamki na wąskim cokole z uchwytem wygiętym w kierunku środka okna i bardzo często z kluczykiem. Klamka z kluczykiem jest bowiem standardem na rynku angielskim. Nie wiem, czy jest to obwarowane prawem budowlanym, ale zapewne jest podyktowane zdrowym rozsądkiem i względami bezpieczeństwa.

Klamka Vigilant - do okien otwieranych na zewnątrz potrzebna jest klamka o bardzo wąskim cokole i dużym odsadzeniu od ramy. 
Wbrew pozorom mycie takich okien nie jest kłopotliwe. Jako pani domu pragnę uspokoić - okna otwierane na zewnątrz można umyć, nawet jeżeli znajdują się na 28 piętrze drapacza chmur. Zawdzięczamy to specjalnej funkcji opartej na zawiasie easy clean. Po otwarciu do kąta 90 stopni istnieje możliwość odsunięcia skrzydła na zawiasie od ramy do środka okna. Dzięki tej operacji możemy wykonać wszystkie niezbędne zabiegi. 

Szwajcarska symetria

Kształtowanie przyjaznego klimatu, sprzyjającego użytkowaniu wnętrza, zależy w dużej mierze od wykorzystania naturalnego nasłonecznienia. O tym decyduje przede wszystkim usytuowanie i kształt okien, jak również innych przeszkleń. Doświetlenie wnętrz światłe   m dziennym to jedna z podstawowych funkcji okien. 


Okna w Szwajcarii zwykle są małe i trzyskrzydłowe, dlatego udział profilu w oknie musi być możliwie najmniejszy. W oknach tych nie stosuje się stałego słupka. Skrzydło środkowe posiada dwa słupki ruchome, a specjalne okucia umożliwiają otwieranie wszystkich trzech skrzydeł. Do okien szwajcarskich wykorzystuje się okucie autoPilot w kombinacji ze specjalnymi zawiasami, które przy zamkniętym oknie są niewidoczne. 

Rozwiązanie to pozwala na wykonanie okna o idealnie symetrycznym podziale z największą możliwą do uzyskania powierzchnią szyby. 

Hobbici też znają Feng Shui

Okna okrągłe czy z łukiem u góry sprawiają łagodne wrażenie i przyciągają korzystną energię. Zwiększają duchowość, przyciągają dobrobyt i pieniądze.

W oknach okrągłych wietrzenie odbywa się zgodnie z zasadą termodynamiki: świeże powietrze wchodzi dołem, a ogrzane wydostaje się górą.

Hobbici - mieszkańcy krainy szczęśliwości w Tolkienowskim "Władcy pierścieni" - w swoich domostwach mieli drzwi i okna owalne. Niestety Winkhaus nie posiada jeszcze w swojej ofercie okuć typu Hobbit do drzwi. (Mamy nadzieję, że nie od razu przestawimy się na zwyczaje budowlane Hobbitów). Mamy za to okucia do okien łukowych i okrągłych. Choć w naszej architekturze nie są to formy zbyt powszechne, coraz częściej zdobią elewacje domów.

Dawniej okna okrągłe w budynkach mieszkalnych najczęściej były szklone na stałe. Brakowało bowiem okuć pozwalających je otwierać. Jak to zwykle bywa - potrzeba matką wynalazku. Firma Hautau zaproponowała zawiasy do okien w kształcie koła i to nawet w dwóch wariantach! (Myślę, że Hobbici byliby zadowoleni z tak szerokiej gamy produktów.) Wariant 1 to okucia obrotowe Tornado. Zamocowane po bokach skrzydła, pozwalają wietrzyć pomieszczenia zgodnie z zasadą termodynamiki. Świeże i zimne powietrze wchodzi dołem, a ogrzane i zużyte wydostaje się górą. Dzięki dużej nośności zawiasów Tornado można wykonać okna obrotowe o bardzo dużych gabarytach i ciężarze nawet  200 kg!

Do mniejszych i lżejszych skrzydeł (do 50 kg) przeznaczone są tzw. zawiasy uniwersalne firmy Hautau. Wariant ten służy do uchylania okien okrągłych. Zawiasy skonstruowane są w taki sposób, aby zamocowanie ich na okrągłym skrzydle nie sprawiało kłopotu.  

Okucia Winkhaus z kolei można zaproponować Hobbitom, którzy gustują w oknach łukowych. Auto-Pilot ze specjalną zamontowaną pionowo rozwórką umożliwia swobodne rozwieranie i uchylanie skrzydła łukowego. (Napęd w tak skonfigurowanym okuciu przenoszony jest dość niekonwencjonalnie - dołem skrzydła.) Warto wiedzieć, że okucie łukowe standardowo wyposażone jest w tzw. ślizgacz, który zabezpiecza skrzydło przed opadaniem w pozycji uchylnej. 

Elegance dla elegantów
Coraz częściej pojawiają się klienci, którzy zamawiają repliki stolarki dawnej do ekskluzywnych budynków użyteczności publicznej i wytwornych rezydencji. Do okien "z klimatem" nowoczesne okucia po prostu nie pasują. Co zaproponować klientowi, który pragnie do swojego domu okien innych niż wszyscy? Sugeruję wybór okucia autoPilot Elegance, które przy zamkniętym oknie jest zupełnie niewidoczne. Zawias ramowy i zawias rozwórki zostały przystosowane do ukrytego montażu w luzie wrębowym. Dzięki temu można wykonać okna w dowolnym kolorze - zawiasów i tak nie widać. Elegance można stosować w oknach rozwiernych, uchylnych i uchylno-rozwiernych. Standardowo okucie wyposażono w ogranicznik otwarcia.

Reklama

Zawiasy przystosowane są do ukrytego montażu w luzie wrębowym. 

autoPilot Elegance - okucie, którego nie widać!

Przy tym systemie do okna można przykręcić atrapy zabytkowych okuć, które odegrają swoją zdobniczą rolę, a dzięki Elegance - okno będzie się elegancko otwierać i uchylać. 

W "Krótkiej historii budowniczej dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego" Łukasza Opalińskiego czytamy, że "każdy naród ma sposób inakszy i osobny budowania priwatnego, to jest 'architecturae civilis'." Kto pragnie specjalizować się w produkcji stolarki nietypowej, powinien najpierw poznać kulturę budowania charakterystyczną dla innych krajów. Jak to zrobić? No cóż, można poszperać w Internecie, poszukać w fachowych pismach, ale najprościej będzie zapytać specjalistów. 

Firma Winkhaus działa w całej Europie oraz USA. Nasi technicy zgromadzili ogromne doowiadczenie i naprawdę imponującą wiedzę na temat rozwiązań stosowanych na tych rynkach. Nie strzeżemy jej tak zazdrośnie jak Chińczycy swego Feng Shui. Pomagamy zgłębić tajniki sztuki okiennej "według obcych mód". Podpowiadamy sprawdzone rozwiżzania, dostarczamy nietypowe okucia. I jeśli w ten sposób przekazujemy naszym klientom choć trochę pozytywnej energii, to chyba nie jesteśmy gorsi od konsultantów Feng Shui. 

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

Napęd łańcuchowy KS4 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP

FUMARO z Gdańska wprowadza na polski rynek nowy...

VELUX odnosi się do oskarżeń FAKRO

VELUX odnosi się do oskarżeń FAKRO

Na wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej w...

Lato – czas włamań. Jak zniechęcić nieproszonych gości?

Lato – czas włamań. Jak zniechęcić nieproszonych gości?

Wyjeżdżając na wakacje martwimy się nie tylko o...

Racks and Rolls – lekkie konstrukcje stalowe to ich specjalność

Racks and Rolls – lekkie konstrukcje stalowe to ich specjalność

W 2011 roku energiczny właściciel, wieloletni...

DRUTEX na kolejnym turnieju Kuby Błaszczykowskiego

DRUTEX na kolejnym turnieju Kuby Błaszczykowskiego

Letni Kuba Cup 2018 to dwudniowy turniej piłkarski dla...» Więcej na subportalu okna