| Wyświetleń:1493

Konferencja FAKRO: Czas stworzyć "procedurę praworządności" w stosunku do KE?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:
Materiał dowodowy w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego zebrany przez FAKRO.

fot. FAKRO

Materiał dowodowy w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego zebrany przez FAKRO.


Ryszard Florek, prezes FAKRO.

fot. FAKRO

Ryszard Florek, prezes FAKRO.

12 lipca br. w siedzibie PAP odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę FAKRO, polskiego producenta okien dachowych. Konferencja odbyła się pod hasłem: Czas stworzyć „procedurę praworządności” w stosunku do Komisji Europejskiej? Głównym celem konferencji było sprowokowanie Komisji Europejskiej do otworzenia złożonej 4 lata temu skargi FAKRO, dotyczącej nadużywania pozycji dominującej przez Grupę VELUX.

Podczas spotkania przedstawiciele ds. skargi, pracownicy FAKRO oraz niezależni eksperci przedstawili tok postępowania sprawy, a raczej brak reakcji i decyzji ze strony Komisji Europejskiej. Pomimo przedłożenia przez FAKRO kilku tysięcy stron materiału dowodowego w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego, KE nie otworzyła sprawy. W grudniu 2015 roku wydała jedynie krótkie, lakoniczne oświadczenie, w którym twierdzi, że rozpoczęcie analizy sprawy FAKRO wymagałoby znacznych zasobów i najpewniej byłoby nieproporcjonalne ze względu na ograniczone prawdopodobieństwo stwierdzenia występowania naruszenia.

Powód niewszczęcia postępowania wydaje się być mglisty. Tymczasem klarowny jest fakt, że duńska Komisarz Vestager nie otwiera sprawy, która mogłaby skończyć się ukaraniem duńskiego koncernu z branży okien dachowych. Można to porównać do sytuacji, w której sędzia osądza we własnej sprawie – mówili podczas spotkania organizatorzy konferencji. W opinii FAKRO oraz współpracujących z nim niezależnych ekspertów, prawo konkurencji może być niewygodne dla Danii, gdyż to właśnie Dania posiada najwięcej firm globalnych, które posiadają na rynku europejskim pozycje dominującą. Przykładem są chociażby takie firmy jak Velux, Lego czy Lurpak.

Ten brak decyzyjności Komisji Europejskiej jest dowodem na naruszenie podstawowych zasad demokracji wewnątrz unijnego rynku. Zostały naruszone zasady równej konkurencji, co wpływa na destabilizację i uniemożliwia rozwój zdrowej konkurencji – komentuje Ryszard Florek, prezes FAKRO.

FAKRO deklaruje, że w dbałości o polską i europejską wspólnotę podejmie wszelakie możliwe działania, aby przeciwstawić się dyskryminacji Polski w UE. – Największym dobrem państw tworzących Unię Europejską jest dostęp do wspólnego rynku wewnętrznego. Unia Europejska ma obowiązek stania na straży ładu, sprawiedliwości i równego konkurowania na rynku wewnętrznym. Obecnie jednak z tego dobra korzystają bogate kraje Europy Zachodniej, tym samym dostęp do równej konkurencji biedniejszych krajów europejskich jest znacznie ograniczony. Pozycja Polski i polskich firm będzie stabilna tylko wtedy, kiedy będą zagwarantowane równe szanse konkurowania. O tym może zadecydować jedynie Komisja Europejska – mówi Ryszard Florek, prezes FAKRO. 

Zespół ds. skargi i FAKRO mają wrażenie, że była minister gospodarki i spraw wewnętrznych Danii, a obecna komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej, celowo nie chce zająć się sprawą. – Firma FAKRO zgromadziła pokaźny materiał dowodowy liczący kilka tysięcy stron. W odpowiedzi uzyskała jednak kilkustronicowe uchylenie się od decyzji w sprawie – dodaje Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO.


Informacja dodatkowa:

Przed siedzibą Polskiej  Agencji Prasowej przedstawiciele firmy VELUX rozdawali materiały, w treści których wskazywali, że w 2008 r. Grupa VELUX została poddana kontroli Komisji Europejskiej, która nie wykazała nadużyć. – FAKRO wielokrotnie spotykało się z opiniami, że obecnie prowadzone postępowanie jest tożsame z tym zamkniętym przez Komisję w 2009 r. Jest to nieprawdziwe twierdzenie. Nie dość, że w ramach obecnego postępowania prezentowane są zupełnie inne zarzuty niż te rozpatrywane w latach 2007-2009, to ponad 95% materiału dowodowego pochodzi z okresu po zamknięciu poprzedniego postępowania przez Komisję Europejską. Są to zupełnie różne postępowania, prowadzone w oparciu o rozbieżne przesłanki, odmienną argumentację i inne dowody, dodatkowo rozpatrywane w odrębnych trybach proceduralnych. Poprzednie postępowanie prowadzone było przez Komisję Europejską z urzędu na wniosek UOKiK, co oznaczało, że FAKRO nie miało w nim przymiotu strony, a zatem nie dysponowało prawem dostępu do akt, prawem inicjatywy dowodowej, prawem odwołania itd – tłumaczą przedstawiciele FAKRO.

Dodatkowo, do rozdawanych przez przedstawicieli VELUX materiałów dołączony został artykuł z 2008 r. opublikowany w wydawanym przez Komisję Europejską biuletynie Competition Policy Newsletter. Został on zaprezentowany jako dowód na to, że Komisja Europejska nie stwierdziła naruszenia prawa konkurencji przez Grupę VELUX. – Warto zaznaczyć, że autorem artykułu jest Duńczyk, zaś sam artykuł nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska KE i jest jedynie prywatną opinią pracownika KE, co zresztą zostało wprost wskazane w treści przypisu nr 1 do tego artykułu: Treść niniejszego artykułu nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej. Odpowiedzialność za informacje oraz poglądy w nim zawarte ponoszą wyłącznie autorzy. Artykuł ten, jest od wielu lat prezentowany przez Grupę VELUX przy różnorakich okazjach (w tym ramach postępowania przed Komisją Europejską) jako dowód potwierdzający racje Grupy VELUX. Artykuł ten odnosi się do poprzedniego postępowania, które, jak pragniemy ponownie zaznaczyć, nie ma nic wspólnego z obecnie toczącym się postępowaniem – dodają przedstawiciele FAKRO.

W związku z konferencją prasowa zorganizowaną przez FAKRO, która odbyła się pod hasłem: Czas stworzyć „procedurę praworządności” w stosunku do Komisji Europejskiej?, Grupa VELUX wydała oświadczenie, którego treść znajdą Państwo TUTAJ.
#okna dachowe, #velux, #fakro, #spór velux-fakro

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
https://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

Firma AWILUX zakończyła rok 2020 z rekordowym obrotem...

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Nowy rok – symboliczny czas zmian, oczywiście na...

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Firma Plastixal jest jednym ze sponsorów strategicznych...

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

STOLLAR Systemy Okienne w pełni przeniósł swoją...

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Czasy, w których okna traktowane były wyłącznie jako...» Więcej na subportalu okna