Branża budowlana jednoczy się na rzecz wprowadzenia ulg remontowo-budowlanych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:
I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury

fot. FAKRO

I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury


FAKRO aktywnie inicjuje oraz wspiera działania, które mają doprowadzić do rozwoju budownictwa. Jednym z ważniejszych obecnie jest wprowadzenia w Polsce ulg remontowo-budowlanych. 

Podczas I Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury na tegorocznej BUDMIE przedstawiciele środowiska branżowego, reprezentowani przez Janusza Komurkiewicza – prezesa Związku Polskie Okna i Drzwi oraz Pawła Babija – prezesa Polskiej Izby Przemysłowo Handlowej Budownictwa, przekazali Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa Andrzejowi Adamczykowi oraz wiceministrowi Tomaszowi Żuchowskiemu analizę i rekomendacje w zakresie wpływu ulgi remontowo-budowlanej na koniunkturę w budownictwie. Analizę przygotowała firma ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie sześciu organizacji branżowych związanych z energooszczędnym budownictwem – izb gospodarczych i stowarzyszeń budowlanych, których zdaniem wprowadzenie regulacji spowoduje dynamiczny rozwój polskiego budownictwa. 

Pomysł przywrócenia ulg remontowo-budowlanych to inicjatywa konsolidująca branżę budowlaną wokół ważnej idei. To mocny stymulator koniunktury na rynku budowlanym oraz działanie pozwalające na uszczelnienie systemu podatkowego, a także narzędzie walki z nieuczciwą konkurencją w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Jest to również element walki o czyste powietrze, wzrost polskiej gospodarki i większe wpływy do budżetu państwa. 

W Polsce obecnie 2 mln mieszkań wymaga kompleksowej termomodernizacji, a aż 30% polskiego społeczeństwa mieszka w budynkach wybudowanych w latach 1945-1970. Ulga w postaci odpisów podatkowych wydatków na budowę oraz remont, np. na wymianę okien, docieplenie budynków czy wymianę starych pieców węglowych, uaktywni proces inwestycji w termomodernizację budynków i mieszkań

Zdaniem organizacji branżowych niezbędne jest wprowadzenie zachęty do wystawiania faktur VAT, zarówno za sprzedaż produktów budowlanych, jak również ich montaż. Na tej podstawie inwestorzy będą mogli ubiegać się o zwrot podatku za zakup materiałów budowlanych. Finalnie, budżet państwa na tym zyska. Wprowadzenie ulg spowoduje bowiem ograniczenie szarej strefy oraz wzrost koniunktury na rynku budowlanym.

Jak wynika z zapisów ujętych w strategii Europa 2020, konieczne jest podniesienie efektywności energetycznej budynków o 20%. Musimy zużywać mniej energii do ogrzewania naszych domów, co spowoduje obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie. Bez dwóch zdań zmniejszy to też emisję CO2 do atmosfery oraz przyczyni się do polepszenia jakości powietrza i zminimalizuje uciążliwy dla nas wszystkich smog – uzupełnia Janusz Komurkiewicz. 

Wprowadzenie ulgi remontowo-budowlanej rekomendują: Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonów, SIPUR Polski Związek Producentów Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR. 

Resort rozważa przywrócenie ulgi, potrzebne jest jednak współdziałanie całej branży oraz szeroka medialna akcja wspierająca.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
http://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/OKNOPLAST Running Team po raz kolejny w Biegu Wielkich Serc

OKNOPLAST Running Team po raz kolejny w Biegu Wielkich Serc

W niedzielę 13 stycznia odbył się już siódmy Bieg...

Nowa siedziba, nowa nazwa, nowe logo – MS się zmienia

Nowa siedziba, nowa nazwa, nowe logo – MS się zmienia

Ostatnie miesiące w firmie MS więcej niż OKNA...

GSW Office – nowoczesne przeszklenia w biurach

GSW Office – nowoczesne przeszklenia w biurach

Ściany szklane stają się nieodzownym elementem...

Kompromis pomiędzy ciepłem a szerokością profilu – BluEvolution 82 w ofercie EKO-OKIEN

Kompromis pomiędzy ciepłem a szerokością profilu – BluEvolution 82 w ofercie EKO-OKIEN

Największy producent okien PVC w Polsce poszerza swoją...

BOGMAR – kto powiedział, że na rynku przetrwają tylko najwięksi?

BOGMAR – kto powiedział, że na rynku przetrwają tylko najwięksi?

BOGMAR to nieduży zakład stolarski posiadający...» Więcej na subportalu okna