| Wyświetleń:848

Zasady montażu okien dachowych. O czym pamiętać, montując na krokwiach, łatach i wymianach?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.

fot. OKPOL

Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.


Zobacz również:

oknoad

Tylko u nas moskitiery na okna łukowe

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

3x3 - mnożymy korzyści w pakiecie

Nowe narzędzie dla branży okiennej

Montaż okna na Porothermie


Kołnierz AKP

fot. OKPOL

Kołnierz AKP

Okna dachowe stanowią newralgiczny punkt konstrukcji dachu pod względem termiki, akustyki i wilgoci, która może przedostawać się na poddasze. Dokładny i poprawny montaż są więc nie mniej istotne niż parametry techniczne samej stolarki. Wraz z ekspertem OKPOL wyjaśniamy najważniejsze zasady dotyczące montowania okien w połaci dachowej.

Jasne, ciepłe i suche poddasze jest dowodem na to, że okno zostało zamontowane poprawnie. W przypadku stolarki połaciowej ewentualne błędy kosztują jednak podwójnie, bo przyczyniają się nie tylko do przenikania do wnętrza chłodu i wilgoci, ale – w dłuższej perspektywie – także do uszkodzeń konstrukcji dachowej. Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno więc być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.

Jak podkreślają eksperci, okna dachowe najlepiej montować równocześnie z kryciem połaci, a przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie prace i ewentualne korekty, ale zmniejszymy też ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia. – Zanim przystąpimy do montażu okien, dach należy wcześniej pokryć paroprzepuszczalną membraną lub inną izolacją wstępnego krycia. Wokół otworu można też położyć część docelowego pokrycia dachowego, tak, aby nie zasłonić sobie krokwi i łat pod montaż – podpowiada Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

Oczywiście, okna można także zamontować w gotowym dachu, na przykład adaptując poddasze do celów użytkowych. Poprawne ułożenie stolarki ma jednak wówczas jeszcze większe znaczenie, gdyż ewentualne mostki termiczne i nieszczelności między oknem, a połacią będą trudniejsze do wykrycia i naprawienia – tłumaczy Marcin Demski.

» Szczelność to podstawa

Szczególnie istotne jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. W tym celu, przy wycinaniu otworu montażowego w membranie, przy każdej z krawędzi należy zostawić sobie zapas w postaci 10-15 cm, który pozwoli łatwo zawinąć i zamocować folię. Membranę przyklejamy dokładnie do ościeżnicy okna, wykorzystując dekarskie taśmy samoprzylepne.

Szczelność izolacji przeciwwilgociowej można dodatkowo poprawić, dokładając pocięte paski membrany o szerokości 20-30 cm według instrukcji montażu, tudzież wykorzystując stosowne akcesoria. Dostępny w ofercie OKPOL kołnierz AKP posiada takie same właściwości co otaczająca go folia paroprzepuszczalna, gwarantując zabezpieczenie przed wilgocią w przypadku rozszczelnienia się pokrycia dachowego nad oknem. Zastosowanie takiego dodatkowego połączenia spowoduje, że woda spłynie obok sekcji dachu, w której zamontowana została stolarka.

Tego typu zabezpieczenie jest także istotne z punktu widzenia termiki. Jeśli nie docieplimy dostatecznie ramy okiennej, ciepłe powietrze będzie się skraplać na wewnętrznej części oblachowania, a następnie zostanie wchłonięte przez stolarkę. Kołnierz AKP spowoduje, że woda skraplając się na wewnętrznej części oblachowania (czyli na najzimniejszym materiale), wypłynie na zewnątrz, bez szkody dla samego okna.

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, niezbędne jest z kolei szczelne umiejscowienie materiału izolacyjnego wokół ościeżnicy. W tym celu można wykorzystać wełnę mineralną, którą docinamy w paski lub wdmuchujemy w formie granulatu. Wygodną i skuteczną alternatywę stanowi gotowa rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB, którą doklejamy po obwodzie ramy okiennej, łatwo i szybko wypełniając szczelinę między ościeżnicą, a konstrukcją dachu.

» Jak montować okno na dachu?

Okna połaciowe można montować praktycznie w każdej konstrukcji dachu. W zdecydowanej większości przypadków stolarkę mocuje się na krokwiach lub na łatach montażowych. Pierwszy sposób, najłatwiejszy i najmniej ryzykowny, polega na umieszczeniu okna pomiędzy dwiema sąsiednimi krokwiami. W takim przypadku przyjmuje się, że rozstaw krokwi standardowo powinien wynosić około 4-6 cm więcej niż szerokość okna.

Jeśli szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi, stolarkę mocuje się do łat montażowych o szerokości 4-5 cm, które przykręcamy do konstrukcji dachu. Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona łatwo przesuwać okno w poziomie podczas jego późniejszego dopasowywania do miejsca montażu.

W pewnych przypadkach, zwłaszcza podczas adaptacji poddasza nieużytkowego, może się zdarzyć, że okno będzie szersze niż rozstaw krokwi. Wówczas należy wyciąć kolidujący fragment krokwi i wykonać dodatkowe łaty – tzn. wymiany, które mocujemy w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Ponadto, montując okno na dachu, należy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy stolarką a pokryciem. Wielkość odstępu zależy od docelowego materiału wykończeniowego. – Przy pokryciu płaskim, takim jak papa, gont bitumiczny czy blacha płaska, powinniśmy zachować przynajmniej kilka centymetrów pomiędzy deskowaniem a ościeżnicą. W przypadku dachówki lub blachodachówki odstęp powinien być nieco większy – od 4 do 9 cm – wyjaśnia Marcin Demski.

Dodatkowo, przy układaniu dachówki wzdłuż boków okna dachowego, należy pozostawić od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad oknem – od 6 do 15 cm. Pomoże to skutecznie odprowadzać deszczówkę poza obręb okna dachowego, a co za tym idzie – uzyskać suche oraz wolne od grzybów i pleśni poddasze – podsumowuje ekspert OKPOL.

#okna_dachowe, #montaz_okien, #okna_polaciowe, #okpol

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
https://www.okpol.pl
https://www.facebook.com/oknadachowe/AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

Awilux Polska, oferujący stolarkę okienno-drzwiową do...

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

Sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, są jednak i...

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

OKPOL nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w zakresie...

#FAKROpomaga – maseczkowa akcja firmy z Nowego Sącza

#FAKROpomaga – maseczkowa akcja firmy z Nowego Sącza

Ponad 4 500 tysiąca maseczek ochronnych przekazała...» Więcej na subportalu okna