KE po sześciu latach odrzuca skargę FAKRO na VELUX

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Materiał dowodowy w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego zebrany przez FAKRO.

fot. FAKRO

Materiał dowodowy w sprawie naruszenia prawa antymonopolowego zebrany przez FAKRO.


Jak informuje RZECZPOSPOLITA, Komisja Europejska po sześciu latach odrzuciła skargę FAKRO na VELUX. 


FAKRO miało otrzymać na razie tylko e-maila w tej sprawie z Brukseli, z zapowiedzią przesłania w ciągu kilku dni ostatecznej decyzji. To, że jest ona negatywna, potwierdził RZECZPOSPOLITEJ Ricardo Cardoso, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej. 

Spór między nowosądeckim FAKRO a duńskim gigantem VELUX miał swoje początki już ponad dziesięć lat temu, kiedy Fakro stwierdziło, że w związku z nieuczciwą działalnością Veluxa ma ograniczone możliwości oferowania swoich produktów w znacznej części Europy Zachodniej. UOKiK skierował sprawę oskarżeń ze strony Fakro do Komisji Europejskiej. W 2009 roku KE zamknęła swoje postępowanie bez wydania decyzji. FAKRO zdecydowało się w 2012 roku wnieść własną skargę (nie przez UOKiK) – jej analiza trwała do dziś, choć „już" w grudniu 2015 roku KE przesłała do polskiej firmy pismo zapowiadające wstępny zamiar odrzucenia skargi. W marcu 2017 roku Fakro poskarżyło się do europejskiego rzecznika praw obywatelskich na niewłaściwe administrowanie przez KE, skierowało także petycję do Komisji ds. Petycji Parlamentu Europejskiego dotyczącą odrzucania przez KE skarg ze względu na niewystarczający interes UE, zapowiadało też wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie przewlekłości postępowania.

Fakro ma dwa miesiące na zaskarżenie tej decyzji do unijnego sądu. Z informacji udzielonej Rzeczpospolitej przez Ryszarda Florka, Prezesa FAKRO, wynika, że najpewniej to zrobi. Dodatkowo zostanie złożona skarga do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a być może także do urzędów antymonopolowych w innych krajach UE. 
#okna_dachowe, #fakro-velux

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Rozstrzygnięto II edycję programu „Ambasador marki...

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

W sobotę 9 lutego w Jarosławiu odbył się trzeci...

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

Biuro, które spełnia nasze potrzeby, sprawia, że...

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

„ŚWIATŁO, BRYŁA, SZTUKA – kompleksowa oferta...» Więcej na subportalu okna