20-lecie produkcji VELUX w Polsce

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Obchody 20-lecia produkcji VELUX w fabryce okien w Gnieźnie. Od lewej: Robert Purol dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie, Jacek Siwiński prezes VELUX Polska, Agnieszka Kamińska kierownik ds. komunikacji korporacyjnej i CSR w VELUX Polska.

fot. VELUX

Obchody 20-lecia produkcji VELUX w fabryce okien w Gnieźnie. Od lewej: Robert Purol dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie, Jacek Siwiński prezes VELUX Polska, Agnieszka Kamińska kierownik ds. komunikacji korporacyjnej i CSR w VELUX Polska.


Fabryka okien VELUX w Gnieżnie

fot. VELUX

Fabryka okien VELUX w Gnieżnie

Kontrola jakości okien w fabryce VELUX w Gnieźnie

fot. VELUX

Kontrola jakości okien w fabryce VELUX w Gnieźnie

Podczas obchodów 20-lecia produkcji VELUX w fabryce okien została posadzona aleja drzew

fot. VELUX

Podczas obchodów 20-lecia produkcji VELUX w fabryce okien została posadzona aleja drzew

20 lat temu, w Gnieźnie na ul. Słonecznej, Grupa VELUX rozpoczęła produkcję okuć do okien, a następnie okien do poddaszy. Z tej okazji, 21 czerwca br. na terenie fabryki okien odbyła się uroczystość podsumowująca dotychczasową działalność firmy. Obecnie fabryka okien VELUX w Gnieźnie to jeden z największych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej, a powstające w niej nowoczesne okna dachowe trafiają na wszystkie rynki europejskie.


Gnieźnieńska fabryka wypracowuje wspólnie z trzema pozostałymi fabrykami Grupy zlokalizowanymi w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa 25 proc. wartości polskiego eksportu okien. Fabryki należą do kluczowych pracodawców w swoich regionach, a Grupa zatrudnia w sumie ponad 4250 osób.

To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 20 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien – powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.


Na początku zakład przy ul. Słonecznej mieścił się w 2 halach, na terenie których odbywała się produkcja okuć do okien. W 2004 roku, wraz z rozwojem fabryki, produkcja okuć została przeniesiona na ul. Kolejową, a wtedy w pierwszej lokalizacji rozpoczęto produkcję okien dachowych. W ciągu 20 lat fabryki Grupy VELUX w Gnieźnie mocno rozwinęły się, zarówno pod względem infrastruktury, jak i asortymentu. Obecnie na ich terenie znajduje się 16 hal produkcyjnych, których łączna powierzchnia wynosi ponad 70 tys. metrów kwadratowych. Produkowane są tu energooszczędne okna, które trafiają na wymagające rynki Europy Zachodniej, jak również szeroki wachlarz okuć, które stanowią kluczowy element każdego okna dachowego.

Rozwój dzięki strategicznym inwestycjom


Fabryki VELUX w Gnieźnie należą do największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w branży stolarki w Polsce. A wszystko dzięki stałym inwestycjom w ich modernizację i rozwój, co dotyczy również pozostałych fabryk w Namysłowie i Wędkowych. W roku 2017 wartość inwestycji Grupy w rozwój zakładów w Polsce po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat zainwestowano 309 mln zł. Ubiegłoroczne inwestycje dotyczyły m.in. zakończenia kolejnego etapu rozbudowy fabryki okuć w Gnieźnie, jak również budowy nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 11 000 mkw. w Wiosce Okiennej DOVISTA w Wędkowych oraz ekologicznej instalacji ciepłowniczej w fabryce okien i kołnierzy w Namysłowie. Certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 zaświadczają, że wszystkie zakłady produkcyjne VELUX wyróżnia zachowanie najwyższych standardów w zakresie jakości produkcji, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy.

Wraz z rozwojem produkcji VELUX w Polsce wzrasta zatrudnienie. W dwóch fabrykach w Gnieźnie pracuje obecnie ponad 950 osób. Natomiast cała Grupa zatrudnia w sumie ponad 4250 pracowników. W ubiegłym roku Grupa stworzyła 500 nowych miejsc pracy, a w planach są kolejne rekrutacje. Stały rozwój fabryk wpływa również na zwiększenie liczby poddostawców. Co istotne, współpraca Grupy VELUX z dostawcami ma charakter długookresowy, z większością kluczowych dostawców kooperacja trwa od ponad 10 lat. Od tego czasu liczba polskich dostawców wzrosła blisko 10-tnie. W tym samym czasie obroty handlowe pomiędzy polskimi firmami a Grupą VELUX zwiększyły się ponad 40-tnie.

Zaangażowanie w życie społeczności lokalnych


W ciągu 20 lat udało się zrealizować wiele ciekawych i ważnych inicjatyw dzięki grantom od Fundacji Pracowniczej, która wspiera zarówno pracowników, jak i ważne projekty dotyczące lokalnej społeczności. W latach 1991-2016 Fundacja Pracownicza przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie działalności typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych VELUX. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych. 

Z okazji 20-lecia produkcji Fundacja Pracownicza ufundowała okolicznościowy grant na projekt społeczny „Lighthouse”. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Zaangażowanie społeczne jest jednym z fundamentów Grupy VELUX, nie tylko poprzez wsparcie finansowe konkretnych projektów, ale również w postaci troski o bycie dobrym sąsiadem w społecznościach, w których działamy – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.


#okna_dachowe, #20lat_velux, #velux, #produkcja_okien

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Rozstrzygnięto II edycję programu „Ambasador marki...

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

W sobotę 9 lutego w Jarosławiu odbył się trzeci...

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

Biuro, które spełnia nasze potrzeby, sprawia, że...

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

„ŚWIATŁO, BRYŁA, SZTUKA – kompleksowa oferta...» Więcej na subportalu okna