Case study: 600 niestandardowych okien dachowych FAKRO w Goethehof

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:

Monumentalny budynek Goethehof jest jednym z największych przykładów budownictwa komunalnego w Wiedniu. FAKRO dostarczyło ponad 600 okien dachowych, zapewniając w ten sposób dopływ naturalnego światła w 128 mieszkaniach.


Dzięki inwestycji wartej 42 miliony euro i rozbudowie poddasza o powierzchni 8800 m², Goethehof jest obecnie jednym z największych miejsc w Wiedniu o tak rozbudowanym poddaszu. Zabytkowy budynek został wybudowany pod koniec lat 20. ubiegłego wieku i obecnie jest objęty ochroną zabytków. Kompleksowa renowacja sprawiła, że Goethehof oferuje najnowszy standard energooszczędności w nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej.

Ciężkie, żelazne kraty i masywne ceglane ściany przypominają zamek i symbolizują wyraźne oddzielenie Goethehof od otaczającego go terenu oraz przestronnych zielonych dziedzińców w środku. Nazwa budynku wywodzi się od słynnego poety Goethego. Goethehof prawdziwą sławę zyskał w latach 90. dzięki popularnemu austriackiemu serialowi telewizyjnemu "Kaisermühlenblues". Gernot Barak z Gesellschaft für Stadt- und Dorferneuerung GmbH (GSD) był odpowiedzialny za zarządzanie budynkiem i zaznaczył, że „Goethehof jest miejscem nowoczesnego i energooszczędnego życia nie tylko dla najbardziej zamożnych." 

Ochrona zabytków i niezwykłe rozwiązania


Po trwającym 5 lat remoncie w jednym z najciekawszych miejsc w Wiedniu pojawiło się 128 mieszkań na poddaszu o powierzchni od 35 do 100 m². Za ciekawostkę należy uznać fakt, że rusztowanie zostało przystosowane do okresu gniazdowania jaskółki oknówki, chronionej populacji ptaków w Austrii. 

Pomimo wpisu w rejestr zabytków i zastosowania niezwykłych rozwiązań, renowacja Goethehof odbyła się w bardzo krótkim czasie – mówi Theresa Jelinek, architekt z pracowni Kiener. Firma Mach Holzbau była odpowiedzialna za przygotowanie planów architektonicznych. Projekt drewniano-stalowej konstrukcji dachu wymagał wykorzystania okien dachowych o bardzo wąskich ościeżnicach. Martin Dechat z Mach Holzbau powiedział: Wąskie ościeżnice były wymogiem, który mogła spełnić tylko firma FAKRO. Montaż wysokiej jakości 600 okien dachowych pod dużą presją czasu wymaga doświadczonego fachowca.

Okna dachowe preSelect
zostały zainstalowane w zewnętrznej konstrukcji dachu i są zlicowane z pokryciem dachowym. – Innowacyjne okna uchylno-obrotowe preSelect w dużych rozmiarach oferują doskonałe rozwiązanie w zakresie dostarczania światła dziennego – wyjaśnia Carsten Nentwig, Dyrektor Handlowy FAKRO Austria. – Rozmiar okien wynikał z wysokości poddasza, dzięki czemu mogliśmy zastosować szczególnie duże okna

Zwłaszcza okna dachowe FAKRO charakteryzują się wysokimi wymaganiami architektonicznymi i technicznymi, a także stanowią idealne rozwiązanie dla osób mieszkających na poddaszu. Mieszkańcy uzyskują maksymalny komfort życia, ponieważ udowodniono, że światło dzienne poprawia jego jakość. Smukłe ościeżnice okien dachowych preSelect powiększają powierzchnię szyby umożliwiając napływ dużej ilości naturalnego światła. Okna preSelect mają dwie oddzielne funkcje. Funkcja uchylna zwiększa powierzchnię użytkową i zapewnia ładny widok na zewnątrz, natomiast funkcja obrotowa służy między innymi do mycia zewnętrznej strony szyby. Energooszczędny trzyszybowy pakiet gwarantuje współczynnik przenikania ciepła okna Uw= 0.97 lub 0.81 W/m²K (wg normy EN 14351-1). Markizy zapewniają komfort użytkowania oraz skuteczną ochronę przed nadmiernym ciepłem, gdyż absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą, jednocześnie umożliwiając dopływ naturalnego światła. 

Informacje:

» Nazwa budynku: Budynek komunalny (Goethehof)
» Miejsce: 1220 Wiedeń, Schüttausstraße 1-39 (Goethehof)
» Architekci: Arch. DI Werner Rebernig, Arch. DI Martin Kiener
» Wykonawca: MACH Holzbau GmbH
» Firma budowlana: GSD Gesellschaft für Stadt- und Dorferneuerung Ges.m.b.H.
» Czas budowy: 2014–2019
» Zastosowane produkty FAKRO: 600 okien dachowych FPP P5 preSelect (94x140 cm) oraz FTT U6 (94x118 cm)

#okna_dachowe, #renowacja_poddasza, #fakro

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
http://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/Innowacja i bezpieczeństwo motywem przewodnim MADE Expo 2019

Innowacja i bezpieczeństwo motywem przewodnim MADE Expo 2019

W dniach 13-16 marca 2019 roku w Mediolanie odbyło się...

PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

Między 13-16 marca PAGEN gościł na targach Made Expo w...

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

Przedstawiciele FAKRO uczestniczyli w VII Forum...

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

W postanowieniu z dnia 14 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w...

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Odpady z tworzywa sztucznego z roku na rok stają się...» Więcej na subportalu okna