Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:
Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji

Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji


28 grudnia 2018 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazuje firmie Velux Polska zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. Sprawa dotyczy firmy Velset, która oferuje okna dachowe różnych producentów na rynki całej Europy. Sąd w uzasadnieniu wyroku podaje, że Velux utrudniał firmie Velset dostęp do rynku poprzez udzielanie jej rabatów handlowych na mniej korzystnych warunkach w porównaniu do rabatów udzielanych innym kontrahentom. 


Sąd w ramach rekompensaty nakazał Velux Polska opublikowanie w dzienniku „Puls Biznesu” (na pierwszej stronie) ogłoszenia następującej treści: Velux Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, producent i dystrybutor okien dachowych VELUX, przeprasza Velset spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dystrybutora okien dachowych za dopuszczenie się na jej szkodę w 2011 r. i 2012 r. czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu Velset spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dostępu do rynku poprzez rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane jej traktowanie w porównaniu do innych kontrahentów Velux Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie w zakresie udzielania rabatów handlowych. Dodatkowo zobowiązał firmę Velux do zwrotu kosztów procesu, postępowania apelacyjnego i kasacyjnego. 

Velux to monopolista na światowym rynku okien dachowych. Od 27 lat do tego globalnego rynku dołączył polski gracz, firma FAKRO. FAKRO od wielu lat oskarża VELUX o stosowanie wobec nich arsenał kilkunastu antykonkurencyjnych praktyk, zabronionych prawem dla dominanta. Mowa o sprzedaży poniżej kosztów, stosowaniu tzw. marki walczącej oferowanej selektywnie głównie dystrybutorom z Europy Zachodniej czy różnicowaniu rabatów w sposób nieuzasadniony ekonomicznie, jak to miało miejsce w powyższej sprawie z Velsetem. W 2012 roku FAKRO złożyło do Komisji Europejskiej oficjalną skargę na nadużywanie pozycji dominującej przez duńską firmę Velux. 

Komisja po 6 latach podjęła decyzję, że nie zamierza prowadzić postępowania i po raz kolejny nie odniosła się merytorycznie do stawianych firmie VELUX zarzutów. FAKRO walczy jednak dalej o równe szanse konkurowania dla polskich firm w Unii Europejskiej. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wyjaśnia Ryszard Florek, prezes FAKRO. 


Jeszcze niedawno, David Briggs, prezes Grupy Velux, w artykule „Druga noga Veluxa”, który ukazał się 3 grudnia 2018 roku na łamach Pulsu Biznesu, zapewniał, że jego koncern konkuruje w absolutnie uczciwy sposób. 

W branży okien dachowych bardzo duże znaczenie ma kapitał i korzyści skali, a tutaj nasz konkurent, ze względu na znacznie dłuższą obecność na rynku, ma dużą przewagę. Mimo tych różnic, FAKRO cały czas dynamicznie się rozwija. Velux najwidoczniej musi łamać prawo, żeby sobie z nami poradzić. Wygrana sprawa firmy Velset, dystrybutora okien dachowych, mocno podważa wiarygodność firmy Velux. Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości – podsumowuje Ryszard Florek. 


» Zobacz komentarz Velux w tej sprawie

#okna_dachowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
http://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

Między 13-16 marca PAGEN gościł na targach Made Expo w...

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

Przedstawiciele FAKRO uczestniczyli w VII Forum...

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

W postanowieniu z dnia 14 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w...

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Odpady z tworzywa sztucznego z roku na rok stają się...

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Decyzja o zakupie gruntu i budowie nowej siedziby była...» Więcej na subportalu okna