| Wyświetleń:299

Sposoby na zdrowy sen – korzyści, jakie dają wewnętrzne rolety zaciemniające

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rolety wewnętrzne zaciemniające sterowane elektrycznie DML

fot. VELUX

Rolety wewnętrzne zaciemniające sterowane elektrycznie DML


Rolety wewnętrzne zaciemniające Disney & VELUX z kolekcji „Dobranoc”

fot. VELUX

Rolety wewnętrzne zaciemniające Disney & VELUX z kolekcji „Dobranoc”

Rolety wewnętrzne zaciemniające DFD 2 w 1

fot. VELUX

Rolety wewnętrzne zaciemniające DFD 2 w 1

Zaciemnienie wnętrza, optymalna temperatura oraz cisza i spokój to czynniki, które zapewniają zdrowy i długi sen – tak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów”, przygotowanego w 2018 roku na zlecenie grupy VELUX. 


Europejczycy, którzy śpią w takich warunkach, mają aż o 50% większe szanse na to, by utrzymać zdrowie i pełnię energii o poranku. Ale jak skutecznie kontrolować ilość światła na poddaszu? Eksperci marki VELUX podpowiadają, jak zapewnić sobie komfortowy sen o każdej porze dnia i nocy.

Dlaczego podczas snu warto ograniczyć ilość światła?


W ciemnych pomieszczeniach śpimy lepiej. Niestety, nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na pełne zaciemnienie wnętrz – nawet jeśli nie zasypiamy w pobliżu włączonego telewizora lub laptopa, często przeszkadzają nam lampy uliczne czy światła przejeżdżających samochodów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy ochotę na drzemkę w ciągu dnia. 

Jak wynika z licznych badań, spanie w oświetlonym pomieszczeniu może przyczyniać się m.in. do zaburzeń hormonalnych oraz depresji. Takie warunki utrudniają też pracę wielu narządów wewnętrznych. Winę za ten stan rzeczy ponosi światło, które zatrzymuje wytwarzanie melatoniny – hormonu produkowanego przez szyszynkę. To właśnie on wpływa na zdrowy i długi sen, gdyż reguluje poziom glukozy, ciśnienie krwi oraz temperaturę naszego ciała. Jeśli więc chcesz się wyspać i zapewnić sobie dobre samopoczucie, zadbaj o odpowiednie zaciemnienie sypialni. 

Pełną kontrolę nad ilością wpadającego światła na poddaszu dają rolety zaciemniające VELUX, które gwarantują aż 99,9% zaciemnienia. Są dostępne w 24 różnych kolorach oraz trzech modelach: manualnym, elektrycznym i solarnym. W ofercie marki VELUX znajdują się także dwie kolekcje specjalne rolet, którymi można sterować manualnie: rolety Colour By You (dostępne w aż 1800 odcieniach) oraz rolety zaciemniające Disney. Dzięki tym drugim także pokój dziecięcy może być idealne zaciemniony – maluchy śpią w końcu w ciągu dnia, a głęboki i długi sen wpływa pozytywnie na ich rozwój. Takie rolety nie tylko wkomponują się w klimat dziecięcego pokoju i zapewnią długi sen, ale też pobudzą dziecięcą wyobraźnię.

Jak wykorzystać rolety zaciemniające w ciągu dnia?


Jak wykazano w raporcie „Barometr zdrowych domów”, aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła dziennego, rzadko odczuwa wysoki poziom energii. Jednak ten odsetek spada do 21% w przypadku odpowiedniego poziomu światła. Dlatego w pomieszczeniach wielofunkcyjnych – np. w kawalerce na poddaszu lub sypialni połączonej z gabinetem – sprawdzą się manualne rolety zaciemniająco-plisowane 2 w 1. W zależności od potrzeb, ten model umożliwia 98% zaciemnienia lub delikatne rozproszenie światła. A przy okazji jest ciekawą dekoracją okien dachowych.

Rolety zaciemniające a optymalna temperatura na poddaszu


Optymalna temperatura to kolejny ważny czynnik, który poprawia jakość i komfort snu. Przyjmuje się, że najlepsza temperatura do spania to ok. 18°C, choć duże znaczenie mają tu indywidualne preferencje domowników. O ile jednak latem łatwiej o zdrowy sen (czasami wystarczy po prostu otworzyć okno), o tyle w chłodniejszych miesiącach może być znacznie trudniej zadbać o optymalną temperaturę. 

Dlatego podczas chłodniejszych nocy przyda Ci się energooszczędna roleta zaciemniająca, która (poza swoją podstawową funkcją) poprawia skuteczność izolacji dachu nawet o 27% (wartości techniczne zgodne z normą EN ISO 12567-2, EN 13363-2 oraz ISO 15099 – efekt zależy od typu okna i parametrów szyby). Dzięki niej część ciepła zostanie w pomieszczeniu. Wszystkie rolety zaciemniające VELUX możesz zamontować samodzielnie już w kilka minut dzięki prostemu systemowi Pick&Click!®. 

#okna_dachowe, #kontrola_sloneczna, #oslony_szloneczne, #rolety_wewnetrzne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Czy branża budowlana wychodzi z kryzysu?

Czy branża budowlana wychodzi z kryzysu?

Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki,...

AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

Awilux Polska, oferujący stolarkę okienno-drzwiową do...

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

Sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, są jednak i...

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

OKPOL nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w zakresie...» Więcej na subportalu okna