| Wyświetleń:4462

Jakie ogólnoświatowe trendy mają swoje odbicie w branży stolarki otworowej?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Trendy są trendy, dlatego m.in. rozmawia się o nich w ramach konkursu POiD Building Awards 2021, konkursu, w którym wyłonine zostaną najlepsze rozwiązania stolarki otworowej oraz automatyki osłonowej i smarthome. 


Jury wybierze najlepsze obiekty na podstawie ściśle określonych kryteriów, wśród których wymienić należy estetykę, a także wpływ produktów stolarki na bilans energetyczny całego budynku. Czy to główne trendy, na które producenci zwracają uwagę? Opowie o tym Marta Gmyrek z firmy Fakro, mecenasa konkursu POiD Building Awards 2021.

Stolarka otworowa w trzech słowach: Jakość (wysoka jakość zastosowanych surowców, trwałość potwierdzona długoletnią gwarancją), Estetyka (piękne produkty, przemyślane i dopracowane w każdym szczególe), Komfort (obsługi, mieszkania w energooszczędnym domu pełnym światła)

Jakie ogólnoświatowe trendy mają swoje odbicie również w naszej branży?


Możemy zaobserwować, że coraz większą uwagę przy współczesnym nowoczesnym projektowaniu zwraca się na ekologię oraz budowanie w zgodzie z naturą. Trend dużych przeszkleń jest tego idealnym przykładem, gdyż otwierają one nasz dom na otaczającą przyrodę, często granica między wnętrzem a zewnętrzem się zaciera. 

Dodatkowo ogromne przeszklenia to jasne, doskonale doświetlone pomieszczenia naturalnym światłem słonecznym, a dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Firma FAKRO posiada globalną ofertę, gdyż nasze produkty są dostarczane do ponad 50 krajów na świecie i w większości z nich ogromną uwagę zwraca się na: energooszczędność, bezpieczeństwo, ekologię i oczywiści duże przeszklenia zapewniające kontakt z natura i jasne wnętrza.

W wielu obiektach widzimy dążenie do uproszczenia formy. Czy oznacza to, że ich realizacja jest łatwiejsza?


Uproszczenie formy to jednocześnie większa dbałość o wysoką jakość zarówno wykonania, jak i szlachetność użytych materiałów wysokiej klasy. Weźmy chociaż proste, bezokapowe dachy, w których rynny są schowane i zupełnie niewidoczne. Niby prosto to brzmi, ale wykonanie takiego orynnowania jest dużo trudniejsze i niewielu wykonawców się tego podejmie. Tutaj ogromna rola nas, producentów. Powinniśmy na bieżąco organizować profesjonalne szkolenia dla wykonawców, montażystów, aby jak najlepiej potrafili zamontować nasze produkty.

Zrównoważone budownictwo opiera się na wykorzystaniu naturalnego światła. Jak będą się rozwijać produkty stolarki otworowej w tym kontekście?


Duże przeszklenia, zarówno w dachu jak i w elewacji, doskonale wpasowują się w ten trend. Oprócz ogromnej ilości życiodajnego światła słonecznego wprowadzają do domu naturę, dzięki zniesieniu bariery wnętrze – zewnętrze. Nowoczesne pakiety szybowe tłumią nam hałas dochodzący z zewnątrz, a dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjności nie powodują strat energii.

Należy jednak pamiętać, że duże przeszklenia to ryzyko przegrzewania pomieszczeń w lecie. Na pewno równocześnie mocno rozwinie się trend ochrony wnętrz przed upałem w gorące lenie dni, gdyż chłodzenie pomieszczeń zaczyna być bardziej problematyczne niż ich ogrzewanie. Warto zwrócić uwagę na markizy zewnętrzne do okien, zarówno dachowych, jak i pionowych, które zatrzymują promieniowanie już przed szybą, nie dopuszczając do jej przegrzania. Markizy, w przeciwieństwie do innych osłon zewnętrznych, zapewniają widoczność na zewnątrz.

» Przeczytaj całość wywiadu


#PoidBuildingAwards, #konkurs, #DobryMontaż, #POiD, #FAKRO

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY