Wobec olbrzymiego nasycenia rynku krajowego, a w ślad za tym – zaciętej konkurencji cenowej, coraz więcej polskich producentów intensywnie rozwija eksport w kierunku zachodnioeuropejskim. Szczególnie atrakcyjna jest tu Wielka Brytania. Również firma Maxbud od lat buduje swoją pozycję na Wyspach, jako dostawca wysokiej jakości drewnianej stolarki otworowej.
Reklama...czytaj dalej ˇ
Klient brytyjski szczególnie ceni sobie tradycję i pozostaje wierny lokalnym systemom okiennym. W przeciwieństwie do Europy Kontynentalnej, gdzie dominują okna otwierane do środka mieszkania, w Zjednoczonym Królestwie prym wiodą okna otwierane na zewnątrz (casement windows) oraz gilotynowe – przesuwane w osi pionowej (sash windows). Oba te standardy dzielą się jeszcze na dodatkowe podgrupy.
Mimo że do niedawna popularne na Wyspach były okna z pojedynczymi szybami (o bardzo słabej termoizolacji), obecnie obserwujemy tam coraz większe zainteresowanie energooszczędnym aspektem stolarki otworowej. Oznacza to, że powoli podwójna szyba (jednokomorowa), która była w ostatnich latach standardem dla okien eksportowanych do Wielkiej Brytanii, częściowo ustępuje miejsca szybie potrójnej (dwukomorowej). Zwiększa się bowiem grupa odbiorców szukających okien angielskich w systemie energooszczędnym i pasywnym. W takiej stolarce cieplejszej szybie towarzyszy grubsza rama drewniana – dająca podwyższoną ciepłochronność.
Odpowiadając na ten trend, Maxbud opracował technologię okien angielskich – zarówno rozwiernych, jak i przesuwnych – w standardzie pasywnym, czyli z szybą dwukomorową o współczynniku ciepłochronności Ug=0,5 i ramą skrzydła grubości 92 mm (zamiast standardowych 68 mm dla okien casement i 56 mm dla okien sash). – Od końca zeszłego roku oba te najnowsze rozwiązania są dostępne w naszej ofercie. Co ciekawe, pasywne okna w systemie angielskim wzbudziły zainteresowanie również klientów krajowych. Przyjęliśmy już pierwsze zamówienie z Polski na tego typu stolarkę – wyjaśnia Marcin Frenkel z MAXBUD-u.