| Wyświetleń:10376

Dlaczego szyby parują od zewnątrz?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!


Zobacz również:

oknoad

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

Ekspert Stolarki

Montaż okna na Porothermie

Nowa aplikacja AR - Winkhaus

3x3 - mnożymy korzyści w pakiecie


Dlaczego szyby parują od zewnątrz? Czy można tego zjawiska uniknąć? Ciekawej odpowiedzi na te pytania udziela Empol – producent stolarki z Dolnego Śląska.

Producenci okien ciągle podwyższają parametry termoizolacyjne swoich wyrobów, ponieważ rynek, rosnące koszty energii i proekologiczne trendy zachęcają czy wręcz pomału wymuszają na klientach zakup takiej stolarki. Aby okno było coraz cieplejsze, niezbędne jest instalowanie coraz cieplejszych szyb, których to właśnie dotyczy zjawisko zaparowania. Sprawcą tego często nieoczekiwanego zjawiska jest para wodna, która wraz z „punktem rosy” złośliwie ograniczają widoczność przez okna. Poniższy wzór pokazuje przy jakiej wilgotności i temperaturze zjawisko to ma miejsce.

Przybliżona zależność na wyznaczenie temperatury punktu rosy:

T_d=\sqrt[8]{\frac{H}{100}} \cdot[112 +(0,9 \cdot T)]+ (0,1 \cdot T)- 112
  • Td – temperatura punktu rosy [°C]
  • T – temperatura [°C]
  • H – wilgotność względna w %

A teraz innymi słowy, "po ludzku"

Najprościej rzecz ujmując, jeśli przy pewnej wilgotności temperatura spadnie do poziomu tak zwanego „punktu rosy”, zacznie się proces skraplania wody zawartej w powietrzu. Przy czym rosnąca wilgotność i spadająca temperatura, nieuchronnie zbliżają nas do zaistnienia tego zjawiska.

Przykład:

Przy temperaturze powietrza (w mieszkaniu) 20°C i wilgotności względnej 70% na niepijących powierzchniach kondensat pary pojawi się w temperaturze powierzchni poniżej ok.15 °C

Dlaczego na starych oknach tego nie było i jak temu zaradzić obecnie? Dowiedzą się Państwo już z blogu Empolu (przejdź do tekstu).Reklama

#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

EMPOL Fabryka Okien

55-330 Źródła
ul. Wschodnia 12
tel.: 071 7726438
tel.: 071 7726400
Fax: 071 7726409
e-mail: fabryka@empol.pl
https://empol.pl/
http://www.facebook.com/Empol.Okna/