Co oznaczają poszczególne parametry okien?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast.

Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast.


Wybór okna nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na zakupie modelu, który będzie charakteryzował się wysoką energooszczędnością, dobrą akustyką czy po prostu komfortowym użytkowaniem. Zadania nie ułatwia szeroki asortyment propozycji okiennych dostępnych na rynku, a dodatkowo liczne parametry, które opisują ich poszczególne właściwości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien i jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji, podpowiada Jerzy Chrzanowski z Dobroplast. 

Okno jest tym elementem domu, które przede wszystkim musi dobrze spełniać swoje funkcje użytkowe. Właściwie osadzone i odpowiednio dopasowane pod względem parametrów technicznych potrafi bowiem skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Doskonale pełni również rolę bariery przed hałasem, zapewniając wewnątrz domu spokój i ciszę. Aby jednak  tak się  stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by nie popełnić błędu i zdecydować się na model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania. 

» Energooszczędność skryta pod symbolami

Zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest jeden z kluczowych parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższy współczynnik przenika ciepła Uw dla całego okna, tym mniejsza ilość energii ucieka przez stolarkę okienną. Według aktualnie obowiązujących przepisów polskiego prawa budowlanego maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K. Jeżeli zależy nam jednak na oknach, o których powiedzieć można, że są one super energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K.  

W dużej mierze niską wartość tego parametru osiąga się między innymi dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi, np. argonem, co pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła nawet o 10 %. Kolejną istotną rzeczą wpływającą na energooszczędność okien jest zastosowanie pakietów szybowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. I tu pojawia się następna tajemnicza wartość, która informuje nas o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii. Współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug, bo o nim tu mowa, często jest źle rozumiany lub też podawany przez niektórych sprzedawców okien, jako współczynnik dla całego okna. Jednak nic bardziej mylnego, ten współczynnik dotyczy wyłącznie szyby, choć ma bardzo duży wpływ na  finalną  wartości Uw całego okna. Jeśli mówimy o zadowalającym poziomie współczynnika Ug dla szyby, to powinien on oscylować poniżej wartości 1,1 W/m²K.

Pozostaje jeszcze parametr Uf, który również mówi nam o ilości traconej energii, ale tylko tej, która przedostaje się przez ramę okienną. Wybierając stolarkę okienną uwzględnić więc należy wszystkie wspomniane parametry, pamiętając jednak, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw. 

» Szczelne okna to ciepłe okna

Parametry świadczące o termoizolacyjności okien to bez wątpienia kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Nie mniej ważne są jednak również dane informujące o szczelności stolarki i jej odporności na działanie wiatru czy deszczu. W tym miejscu warto wspomnieć o indeksie przepuszczalności powietrza. Dobrze byłoby wybierać takie modele, które według normy PN-EN 12207 osiągają klasę 4. Przykładowo w przypadku tylko o jeden stopień niższej klasy 3 szczelność przegrody okiennej jest trzykrotnie gorsza. Zagadnieniem, które warto rozważyć przy zakupie jest także klasa wodoszczelności. Im wyższa, tym niższe ryzyko przecieku nawet w przypadku ulew z silnym wiatrem. Gwarancję taką dają nam okna klasyfikujące się zgodnie z normą PN-EN 12208 w obrębie klasy 5A lub wyższej. 

» Akustyka też jest ważna

Coraz częściej przy wyborze nowych okien rozważamy już nie tylko samą kwestię termoizolacji, ale również takie aspekty, jak izolacyjność akustyczną. O poziomie ochrony przed hałasem z zewnątrz informuje nas parametr Rw, który jest wyrażany w decybelach. Im wyższa jest ta wartość, tym skuteczniejszą zaporę przed hałasem stanowi okno. I tym razem decyduje o tym kilka zmiennych. Na poziom parametru Rw wpływa m.in. rodzaj i konstrukcja zastosowanych szyb zespolonych, wielkość okna, typ i ilość uszczelek, ewentualne zastosowanie nawiewników czy nawet właściwy montaż stolarki w otworze okiennym. Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie ok. 30-32 dB. O wszystkich innych, gdzie parametr Rw sytuuje się powyżej tej wartości, jak np. systemie okiennym ENCORE (34 dB), możemy mówić, że mają podwyższony poziom tłumienia dźwięków zewnętrznych.

Rozważając zakup okna, musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Znajomość podstawowych parametrów technicznych okien pozwoli nam dokonać jak najbardziej świadomego wyboru, a podjęta decyzja z pewnością zaprocentuje w niższych rachunkach i wysokim komforcie przez wiele lat.

#okno, #przenikalność cieplna, #współczynnik uw, #energooszczędność, #przepuszczalność powietrza, #wodoszczelność, #akustyka, #okno, #rw

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Innowacja i bezpieczeństwo motywem przewodnim MADE Expo 2019

Innowacja i bezpieczeństwo motywem przewodnim MADE Expo 2019

W dniach 13-16 marca 2019 roku w Mediolanie odbyło się...

PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

PAGEN na targach Made Expo 2019 w Mediolanie

Między 13-16 marca PAGEN gościł na targach Made Expo w...

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

FAKRO uczestnikiem VII Forum Nowoczesnej Produkcji

Przedstawiciele FAKRO uczestniczyli w VII Forum...

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

W postanowieniu z dnia 14 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w...

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Odpady z tworzywa sztucznego z roku na rok stają się...» Więcej na subportalu okna