| Wyświetleń:2855

Rozprawka na temat szczelności okien i wentylacji

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Autorem dzisiejszej rozprawki na temat szczelności (nieszczelności?) okien i prawidłowej wentylacji jest Andrzej Woszczyna, Produkt Menadżer SOLO PPHU. Życzymy miłej lektury. 

Standardowe okno energooszczędne z trzema uszczelkami z TPE o gabarycie 1165x1435 posiada
przepuszczalność powietrza na poziomie 0,81 m³/hm² (przy różnicy ciśnień 100 Pa). Jest to bardzo dobry wynik. Biorąc pod uwagę standard, jaki oferują okna PVC, takie okno możemy uznać za naprawdę szczelne. Jeżeli średniej wielkości sypialnia (25 m² przy wysokości 2,5 m daje 62,5 m³) posiada zamontowane dwa takie okna (pow. 3,34 m²) to w ciągu doby niekontrolowany przepływ powietrza przez te okna wynosi 0,81 x 3,34 m² = 2,7 m³ / h x 24 h = 64,8 m³. Zatem całe powietrze z sypialni zostanie wymienione w sposób samodzielny i niekontrolowany w ciągu zaledwie jednej doby – czy to dla nas, użytkowników, dobrze, czy źle?

W myśl dawnych przekonań, że okno PVC powinno być nieszczelne, tak aby umożliwić swobodny przepływ świeżego powietrza do środka, wydaje się, że dobrze. Jednak kiedy głębiej zastanowimy się nad ofertą okien, jakie mamy na rynku, oraz elementów dodatkowych, zapewniających prawidłową wentylację pomieszczeń, a przede wszystkim nowoczesnymi systemami wentylacji mechanicznej, to niekontrolowany przepływ powietrza jest zjawiskiem niepożądanym. Wszystkie opracowania techniczne, poradniki i instrukcje stanowią jednoznacznie, że okna mają być maksymalnie szczelne.Skoro nawet przepisy mówią o tym jasno i wyraźnie, dlaczego tak trudno nam, użytkownikom, fachowcom z branży okiennej przełamać stereotypy? Z pewnością powodów jest kilka. Przepisy mówią o konieczności stosowania super szczelnych przegród okiennych, nie mówią natomiast nic o sposobie dostarczenia świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń – do tej pory wystarczały nieszczelności w oknach lub świadome wycinane części uszczelki. Obecnie użytkownik – w zależności od rodzaju wentylacji, jaką planuje zastosować w swoim domu czy mieszkaniu – ma do dyspozycji szeroki wybór rozwiązań. Może zdecydować się na nawiewniki okienne, które będą sprawdzać się w połączeniu z wentylacją grawitacyjną. Tutaj jednak trzeba ostrożnie i z namysłem podchodzić do tematu, gdyż zbyt mała ilość nawiewników lub ich zbyt mała przepustowość mogą być powodem niewystarczającego obiegu powietrza. W efekcie może rozwinąć się pleśń i grzyb na ścianach (głównie w miejscach, gdzie ściany łączą się ze stropem). Z kolei zbyt duża ilość nawiewników lub ich zbyt duża przepustowość spowodują nadmierne wyziębianie i straty na ogrzewaniu.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że strumień powietrza pomiędzy czerpnią (naszym nawiewnikiem) a ujściem (kratką wentylacyjną) powinien przebiegać po jak najdłuższej i krętej drodze. Powinniśmy unikać montażu nawiewników w sąsiedztwie komina – najlepiej montować je po przekątnej pomieszczenia. Kolejnym błędem będzie niewątpliwie montaż nawiewnika w kuchni lub łazience. W Przypadku łazienki naszą czerpnią powinna być kratka, tuleje lub wycięcie w drzwiach wejściowych. Powietrze do łazienki powinno dostawać się pod drzwiami, bo wtedy pokona ono najdłuższą trasę, znajdując ujście w kratce wentylacyjnej – tak przebiegający strumień powietrza zapewni najszybszą i najbardziej wydajną wentylację łazienki.

Oczywiście możemy otworzyć okno, ale w tym artykule skupiamy się na podejściu energooszczędnym, a – jak wiadomo – wietrzenie nie jest tutaj odpowiednią metodą. W kuchni naszym ujściem będzie kratka wentylacyjna oraz okap kuchenny, często umiejscowione w dwóch różnych miejscach. Napływ powietrza – podobnie jak w łazience – powinien opierać się na tych samych prawidłach: strumień powietrza powinien przebyć jak najdłuższą drogę, aby wymiana była jak najbardziej efektywna. Często rozwiązaniem jest montaż nawiewników po drugiej stronie jadalni, która jest połączona z otwartą kuchnią. Ilość nawiewników i ich przepustowość powinna być zawsze indywidualnie obliczana i dobierana w zależności od kubatury pomieszczeń.

Drugim rozwiązaniem realizującym wymianę powietrza w budynku jest wentylacja mechaniczna. Rekuperacja posiada własną czerpnię, która kieruje odpowiedni strumień świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia, a następnie powietrze zostaje ogrzane przepływając przez wymiennik ciepła (wyrzucane na zewnątrz pomieszczenia nieświeże powietrze oddaje energię cieplną na rzecz tego świeżego, zaciąganego do środka). O wydajności systemu, jego skuteczności oraz kosztach ponoszonych na ogrzewaniu decyduje w dużej mierze szczelność budynku. Cała idea rekuperacji opiera się na prostej zasadzie: całe powietrze dostające się do wnętrza i wydostające z pomieszczenia powinno przepływać przez rekuperator. Wszelkie nieszczelności, dodatkowe powietrze, które dostaje się do środka pomieszczenia, będzie miało niższą temperaturę od tego, które jest dostarczane przez rekuperator. To z kolei wymusi na systemie konieczność dogrzania tego dodatkowego powietrza do ustalonej temperatury za pomocą jakiegoś źródła ciepła. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że każde, dodatkowe włączenie pieca to strata finansowa, to zmarnowane pieniądze. Podobnie jest z powietrzem, które wydostaje się z pomieszczenia poprzez nieszczelności – nie będzie ono w stanie przekazać energii cieplnej do systemu i dogrzać napływającego poprzez rekuperator świeżego powietrza. To również strata, która wpływa na częstotliwość i długość włączania się systemu grzewczego.

Skoro już wiemy, że okna powinny być szczelne, że mamy do dyspozycji dwa rodzaje wentylacji i możemy zaproponować i dobrać optymalnie rozwiązania zapewniające prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu, to czy wciąż stosowanie nieszczelnych okien wydaje się zasadne? Na początku tego artykułu udowodniłem, że energooszczędne okno spowoduje poprzez swoją nieszczelność wymianę całego powietrza w sypialni w ciągu doby. Wiemy już, że to samo powietrze spowoduje stratę finansową, bez względu na rodzaj wentylacji, jaka będzie zastosowana w pomieszczeniu, gdyż skutkuje dodatkową pracą systemu grzewczego.

Wyobraźmy sobie teraz, że ta sama ilość powietrza z sypialni wydostanie się na zewnątrz w niekontrolowany sposób dopiero po upływie 10 dni (prawidłowa ilość powietrze jest optymalnie wymieniana poprzez nawiewniki lub rekuperator). Poniżej obliczenie dla okna o współczynniku przepuszczalności powietrza 0,08 m³/hm² (przy różnicy ciśnień 100 Pa).

0,08 x 3,34 m² = 0,26 m³ / h x 24 h = 6,41 m³. Z wyliczenie wynika, że w ciągu doby ucieknie z pomieszczenia przez nieszczelność okna zaledwie 6,41 m³, a przypominam, że nasza sypialnia ma kubaturę 62,5 m³. Czy takie okno warto mieć u siebie w domu? Czy warto zainwestować w rozwiązanie dziesięć razy szczelniejsze? Moim zdaniem tak, a jedyne okno, które zapewni taki poziom szczelności jest okno serii LUFT HAUSE.

LUFT HAUSE to sprawdzone, przebadane i opatentowane rozwiązanie, które zapewni maksymalny, nieosiągalny dla innych rozwiązań energooszczędnych, poziom szczelności. Dokonując świadomego wyboru stolarki dla własnego domu, jest to jedyne logiczne rozwiązanie, dlatego je serdecznie polecam. Zachęcam do zgłębiania wiedzy nie tylko na temat stolarki energooszczędnej, ale również wentylacji i rozwiązań grzewczych. Pamiętajmy, że na ostateczną wielkość rachunków za ogrzewanie wpłynie dobór tych trzech systemów.

Andrzej Woszczyna, Produkt Menadżer SOLO PPHU

#energooszczędna stolarka, #szczelność okien, #prawidłowa wentylacja, #domy pasywne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

Firma AWILUX zakończyła rok 2020 z rekordowym obrotem...

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Nowy rok – symboliczny czas zmian, oczywiście na...

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Firma Plastixal jest jednym ze sponsorów strategicznych...

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

STOLLAR Systemy Okienne w pełni przeniósł swoją...

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Czasy, w których okna traktowane były wyłącznie jako...» Więcej na subportalu okna