| Wyświetleń:1316

Jak rozmieścić okna w domu?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Pokój dzienny, jadalnię, bibliotekę czy taras warto zaplanować od strony południowej lub południowo-zachodniej.

fot. URZĘDOWSKI

Pokój dzienny, jadalnię, bibliotekę czy taras warto zaplanować od strony południowej lub południowo-zachodniej.


Światło północne dobrze sprawdzi się m.in. w kuchni.

fot. URZĘDOWSKI

Światło północne dobrze sprawdzi się m.in. w kuchni.

Okna odgrywają kluczową rolę w trzech ważnych kwestiach dotyczących projektu wymarzonego domu. Pierwsza to wygląd zewnętrzny budynku, druga: widok i połączenie naszego domowego azylu ze światem zewnętrznym i naturą, a trzecia: komfort i bezpieczeństwo domowników. 

Orientacja względem stron świata determinuje, gdzie, kiedy i jakie światło będzie gościć w naszym nowym domu. Jest to istotne nie tylko ze względu na oświetlenie, ale także na ogrzewanie całego budynku. Odpowiedni projekt pozwoli jak najlepiej wykorzystać energię, jaką daje nam promieniowanie słoneczne. Strona południowa jest najbardziej naświetlona i ciepła, a północna to jej przeciwieństwo. Aby straty ciepła były jak najmniejsze, można więc ograniczyć liczbę lub wielkość przeszkleń od strony północnej czy zamontować okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej. To, czy okno jest skierowane ku północy, wschodowi, południu czy zachodowi, powoduje dużą różnicę w tym, jaki typ światła otrzymujemy. 

» Północ-południe

Gdzie powinna być zlokalizowana sypialnia? Jeśli lubimy budzić się wraz ze wschodem słońca, to we wschodniej części domu. Będziemy wtedy wypoczęci i naładowani pozytywną energią na cały dzień. Optymalnym wyborem jest północ. Przy takiej lokalizacji słońce nie będzie nam przeszkadzać, nawet jeśli lubimy popołudniowe drzemki. Pomieszczenia gospodarcze czy spiżarnia także powinny się znaleźć od strony północnej. Można tam również zaplanować kuchnię, gdzie ciepło powstaje przy gotowaniu, nadmiar słońca mógłby być więc w tym pomieszczeniu zbyt męczący. Światło północne dobrze sprawdzi się również w łazience – nie powoduje kontrastów, a barwy wyglądają w nim naturalnie.

Pokój dzienny, jadalnię, bibliotekę czy taras warto zaplanować od strony południowej lub południowo-zachodniej. Pomieszczenia będą jasne i przytulne, a słońce wydobędzie ich piękno. Taka lokalizacja sprawi, że wnętrza będą odpowiednio doświetlone w godzinach popołudniowych, gdy najczęściej spędzamy w nich czas z rodziną czy przyjaciółmi. Pamiętajmy jednak, aby teorię zweryfikować na podstawie własnych upodobań i wspólnie z architektem znaleźć rozwiązanie idealne dla nas, by co dzień cieszyć się komfortem w swoim domu. 

» Więcej światła, więcej powietrza, lepszy widok

Naturalne światło pomaga nam się zrelaksować i skupić, dlatego tak istotne jest, aby jego źródło znajdowało się w każdym pokoju. Kiedy zaczniemy myśleć o umieszczeniu okna, zastanówmy się więc, gdzie światło padnie, a gdzie nie, czy będzie rzucać cienie, tworzyć odblaski i olśnienia? Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniu biurowym oraz tam, gdzie planujemy ustawić kącik telewizyjny. Jeśli ściana, na której znajdzie się monitor, będzie prostopadła do okien, wpadające przez nie światło będzie się odbijać od ekranu, co utrudni pracę lub zakłóci wyczekiwany relaks.

Okna są idealnym źródłem nie tylko naturalnego światła, ale i świeżego powietrza. Aby odświeżyć klimat pomieszczenia wystarczy otworzyć okno lub dwa. Warto więc umieścić przeszklenia na przeciwległych ścianach, aby orzeźwiające powietrze mogło wędrować przez cały dom. Dzięki temu zachowamy zdrowy mikroklimat.

Światło jest jednym z najistotniejszych kreatorów przestrzeni w pomieszczeniach, elementem dekoracji. Wybór właściwego okna lub drzwi tarasowych może sprawić, że to właśnie ten obszar będzie najbardziej charakterystycznym miejscem w domu. Nawet wtedy, gdy otoczenie nie jest idealne, nie mamy widoku na góry czy las, dobrze dobrane okno może być ustawione tak, aby uwydatnić najlepszy możliwy widok, a jednocześnie ukryć to, czego nie chcemy oglądać. Poszukajmy w okolicy pejzażu, który zwraca na siebie uwagę – może być to panorama miasta albo … nasz przydomowy ogródek. A gdy naprawdę nie chcemy patrzeć na to, co na zewnątrz? Okno możemy zamieścić nieco wyżej na ścianie, pozostawiając dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła.

» Wymarzony kształt i kontakt z naturą

Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie projektu domu tak z zewnątrz, jak i z perspektywy mieszkańców, jest użycie różnych kształtów i rozmiarów okien. Jeśli z domu rozciąga się jeden spektakularny widok, warto to wyeksponować przy użyciu ściany okien. Taki zabieg nie tylko uatrakcyjni wizualnie fasadę, ale pozwoli włączyć naturę do wnętrza projektu.

Jeśli zależy nam na tym, by słońce wpadające do naszego domu miało również piękną oprawę, wybierzmy okna, które same w sobie stanowią ozdobę. Naprzeciw takim potrzebom wychodzą rodzimi producenci stolarki drewnianej. Produkty marki Urzędowski, wybrany design są wyrażeniem stylu właściciela, potwierdzeniem uwagi i zaangażowania, z jakim jest budowany i jak ważny jest dom – podkreśla Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski.

W niektórych przypadkach, zamiast okien warto wybrać drzwi tarasowe. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy nie tylko cieszyć się widokiem, ale także swobodnie wchodzić i wychodzić z domu. To wygodne połączenie wnętrza ze światem zewnętrznym – brama łącząca nas z naturą. Najczęściej, pomieszczeniem, w którym warto zastosować takie rozwiązanie, jest salon. – Właściwie dobrana konstrukcja drzwiowa wpłynie na przestronność wnętrza i odpowiednio doświetleni pomieszczenie, podkreślając jego unikalny charakter – dodaje Jarosław Issel.

#okna, #wentylacja, #drzwi_balkonowe, #urzedowski, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Model ETERNITY w ofercie produktów premium od PLASTIXAL

Model ETERNITY w ofercie produktów premium od PLASTIXAL

Do kolekcji okien firmy PLASTIXAL w klasie premium...

Projekt w szacie COOL – wakacyjna promocja OknoPlus

Projekt w szacie COOL – wakacyjna promocja OknoPlus

Jak obniżyć temperaturę w domu w słoneczny, gorący...

OKNOPLAST Złotą Budowlaną Marką Roku 2020

OKNOPLAST Złotą Budowlaną Marką Roku 2020

Jakość i doświadczenie marki OKNOPLAST zostały po raz...

Wybieramy okna do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Wybieramy okna do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Stworzenie pełnej aranżacji polega na odpowiednim...

Okna w domu a strony świata

Okna w domu a strony świata

W całym procesie planowania budowy niezwykle istotne...» Więcej na subportalu okna