Jak producenci stolarki otworowej odpowiadają na potrzeby nowoczesnego budownictwa?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Architekci odchodzą już od projektowania budynków z małymi oknami.

fot. BMK Europe

Architekci odchodzą już od projektowania budynków z małymi oknami.


Mariusz Kubik, Dyrektor Produkcji i Wiceprezes Zarządu spółki BMK Europe S.A.

fot. BMK Europe

Mariusz Kubik, Dyrektor Produkcji i Wiceprezes Zarządu spółki BMK Europe S.A.

Specyfika rynku konsumenckiego podporządkowuje asortyment producentów gustom i oczekiwaniom klientów. Ta firma, która szybciej zdiagnozuje potrzebę konsumencką i stworzy produkt, który ją zaspokoi – zyskuje przewagę. Dlatego też elastyczność i czujność przedsiębiorców pozwalają im osiągać sukcesy sprzedażowe i zwiększać swój udział w rynku. O tym, jak producenci stolarki okiennej i drzwiowej odpowiadają na potrzeby nowoczesnego budownictwa, rozmawiamy z Mariuszem Kubikiem, Dyrektorem Produkcji i Wiceprezesem Zarządu spółki BMK Europe S.A., która ostatnimi laty przejęła markę Urzędowski. 


Od kilku lat rynek mieszkaniowy odnotowuje wyraźne ożywienie, a deweloperzy prześcigają się w inwestycjach. Ilość nie zawsze przekłada się na jakość, jednak coraz częściej oczekiwania konsumentów przekładają się na standard nieruchomości. Deweloperzy i inwestorzy, tworząc nowe projekty, decydują się nierzadko na materiały, które podnoszą wartość ich inwestycji. Jak produkty marki Urzędowski wpisują się w takie potrzeby rynku?

Od ponad 25 lat zajmujemy się produkcją okien i drzwi drewnianych oraz drewniano-aluminiowych. Produkty wykonywane z surowców naturalnych są niezmiennie synonimem jakości i trwałości. Wynika to nie tylko z właściwości samego materiału, ale też z profesjonalnej jego obróbki. Nasze okna i drzwi powstają w zgodzie ze sztuką stolarską i z dbałością o każdy detal. Wykończenie elementami drewnianymi nadaje pomieszczeniom bardziej prestiżowego charakteru. Stają się przyjazne i nabierają ciepła, co podnosi komfort ich użytkowania. Deweloperzy, inwestorzy i w końcu klienci nie chcą już otaczać się „bylejakością”. Wolą zainwestować więcej, by móc cieszyć się oknami spełniającymi ich wszystkie wymagania – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.  

Jakie jeszcze wyzwania stoją przed producentami stolarki otworowej w kontekście oczekiwań dzisiejszych inwestorów i deweloperów? 

Coraz częściej inwestorzy stawiają na projekty o niezwykle nowoczesnych, ale prostych i geometrycznych formach. Oczekują zatem od swoich dostawców produktów wyróżniających się na tle innych, konkurencyjnych marek jakością, estetyką i designem. Każdemu z deweloperów zależy przecież na tym, aby jego inwestycja zwracała na siebie uwagę, przyciągała i była interesująca, a mieszkania czy lokale użytkowe po prostu się sprzedawały. Konstrukcja i elementy wykończeniowe powinny być zatem nie tylko oryginalne wizualnie, ale także praktyczne i intuicyjne w użytkowaniu. Wysoka jakość i solidność zastosowanych materiałów przekłada się na ocenę samego dewelopera przez jego klientów. Wybór niezawodnych i bezusterkowych rozwiązań gwarantuje mu pewność i spokój, zaś mieszkańcom nieruchomości wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego też coraz częściej uczestniczymy w budowie nowo powstających osiedli i obiektów mieszkaniowych. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji, precyzji wykonania oraz walorom energooszczędnym okna Urzędowski służą użytkownikom przez długie lata. 

Jakie zauważa Pan potrzeby nowoczesnego budownictwa – technologiczne, funkcjonalne?

Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na nieoczywiste kształty, modernistyczne formy i futurystyczne technologie. Nowe osiedla mieszkaniowe w niczym już nie przypominają pozbawionych wyrazu blokowisk sprzed kilkudziesięciu lat. Konsument jest bardziej świadomy, czego chce i co dzięki temu zyska. Dobór wysokiej jakości materiałów to inwestycja w przyszłość. Zarówno pod kątem szeroko pojętych oszczędności, jak i lokaty kapitału w nieruchomość na sprzedaż.

Istotny jest również aspekt praktyczny. Zwiększenie funkcjonalności stolarki może odbywać się na wiele sposobów. Do najprostszych należy wprowadzenie udoskonaleń i nowych zastosowań okuć (np. Baby Safe). Kolejnym przykładem jest doposażenie stolarki w kontaktrony, co pozwala wykorzystać okna w systemach automatyki budynkowej (alarm, ogrzewanie). Dla wymagających mogą być to nowoczesne systemy kontroli, zwiększające funkcjonalność np. drzwi wejściowych.

Czy muszą Państwo dostosowywać swoją produkcję do wymogów nowoczesnych inwestycji?

Oczywiście! Stale się rozwijamy, wprowadzamy nowe rozwiązania i unowocześniamy system produkcyjny, by nasze produkty były atrakcyjne i odpowiadały potrzebom naszych klientów oraz kontrahentów. Aktywnie poszukujemy również partnerów biznesowych i wchodzimy w ciekawe kooperacje, które dają nam możliwość w sposób szybki i ekonomiczny wprowadzać do produktów wszelkiego rodzaju innowacje. Przykładem może być tu współpraca z firmą GU, specjalistą w zakresie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie techniki okiennej, w wyniku której do naszego asortymentu wyprowadziliśmy system HS z mechanizmem ePower. Umożliwia on zamykanie i otwieranie przesuwnych drzwi tarasowych nie za pomocą klamki, ale przy użyciu wbudowanego w profil okienny panelu dotykowego. 

Czym rynek deweloperski różni się od rynku klienta indywidualnego w kontekście produkcji? 

Rynek deweloperski to ostatecznie również rynek klienta indywidualnego, który decyduje się na zakup mieszkania. Różnic zatem nie ma zbyt wiele. Klienci indywidualni mają określoną wizję, a niejednokrotnie i bardzo skomplikowane projekty architektoniczne, którym trzeba sprostać. Z kolei deweloperzy muszą bardzo mocno śledzić obowiązujące trendy. Potencjalni kupcy, co do zasady, przychodzą „na gotowe”, jednak kreują swoje oczekiwania w oparciu o magazyny i portale wnętrzarskie, które piszą, co aktualnie jest na czasie.  

Które zamówienie było dla Państwa największym wyzwaniem i wiązało się np. z wprowadzeniem nowych technik produkcji czy wcześniej nieprodukowanych rozwiązań?

Ostatnimi czasy możemy pochwalić się realizacją inwestycji Browary Warszawskie, w których oprócz stolarki okiennej w lazurowym kolorze wykorzystano także wyprodukowane przez nas, na specjalne zamówienie, drewniane panele. Ich zadaniem jest odizolowanie wnętrza od hałasów z zewnątrz i stworzenie cichej oraz intymnej przestrzeni, sprzyjającej odpoczynkowi. Ten projekt wymagał od nas zdecydowanie wytężonej pracy i zaangażowania dużego zespołu. 

Dla jakich inwestycji obecnie przygotowujecie Państwo swoje produkty?

Zgodnie z harmonogramem planowanych inwestycji kontynuujemy współpracę w projekcie Browary Warszawskie, w ramach której realizować będziemy kolejne budynki w kompleksie. Oprócz stolarki okiennej dostarczamy dla tej inwestycji również wspomniane wcześniej panele dźwiękochłonne. Dodatkowo do zrealizowania mamy stolarkę ze szkleniem narożnym. Rozwiązanie tego typu jest coraz częściej spotykane w dzisiejszym budownictwie, natomiast z racji swojej przestrzennej konstrukcji stanowi wyzwanie zarówno produkcyjne, logistyczne, jak i montażowe. Prowadzimy intensywne prace nad podwyższeniem izolacyjności cieplnej tego narożnika.

Wspomniana wcześniej izolacyjność akustyczna stolarki stanowi jeden z podstawowych wymogów stawianych dzisiejszym oknom. Nie inaczej jest w przypadku tej realizacji. Oczywiście niezbędne jest dopasowanie kolorystyczne stolarki do innych elementów wystroju budynków. Często standardowa paleta barw jest niewystarczająca. Dzięki współpracy z dostawcami farb jesteśmy w stanie dopasować wybarwienie do oczekiwań projektantów i inwestorów. 

Jakie zauważa Pan trendy w nowoczesnym budownictwie i jak dopasowują się do nich Państwa produkty? 

Nowoczesne budownictwo stawia jednocześnie na prostotę form, a z drugiej strony na ich oryginalność. Najważniejszym trendem dla nas, producentów stolarki okiennej i drzwiowej, są zauważalne w większości nowoczesnych inwestycji duże przeszklenia tworzące jasne, otwarte przestrzenie. Można powiedzieć nawet, że im większe okna, tym inwestycja jest bardziej modna. Architekci odchodzą już od projektowania budynków z małymi oknami. W ofercie produktowej marki Urzędowski posiadamy oczywiście okna i drzwi tarasowe wykonane w systemie HS, ale wykonujemy też produkty na indywidualne zamówienia, dopasowane do oczekiwań klientów. Jesteśmy niezwykle elastyczni i potrafimy dopasować się do projektu tak, by stworzyć produkt nie tylko atrakcyjny wizualnie i wpisujący się w najnowsze trendy, ale zachowujący przy tym swoją wysoką jakość i funkcjonalność. Właśnie za takie podejście do produkcji bardzo cenią nas nasi obecni klienci.  

Dziękujemy za rozmowę. 

Również dziękuję. 

#okna_drewniane, #trendy_okienne, #produkcja_stolarki, #

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Pracownicy FAKRO zostali Ambasadorami!

Rozstrzygnięto II edycję programu „Ambasador marki...

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

OKNOPLAST wspiera chorych na mukowiscydozę

W sobotę 9 lutego w Jarosławiu odbył się trzeci...

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok

Biuro, które spełnia nasze potrzeby, sprawia, że...

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

Architekt Robert Konieczny ambasadorem FAKRO

„ŚWIATŁO, BRYŁA, SZTUKA – kompleksowa oferta...» Więcej na subportalu okna