| Wyświetleń:1069

Niemal 50 lat tradycji marki Sokółka. Rozmowa z Dyrektorem Zarządzającym Inwido Polska S.A.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Gernot Kammerhofer dpowiedzialność za działania operacyjne w Inwido Polska S.A. przejął w listopadzie 2018 roku.

fot. Sokółka

Gernot Kammerhofer dpowiedzialność za działania operacyjne w Inwido Polska S.A. przejął w listopadzie 2018 roku.


Stolarka otworowa marki Sokółka Okna i Drzwi jest dostępna na rynku już niemal od 50 lat. To przedsiębiorstwo o wieloletniej tradycji trafiło pod skrzydła szwedzkiego koncernu Inwido AB w 2006 roku, jako pierwszy producent spoza rynku państw skandynawskich. Mieliśmy przyjemność zadać Panu Gernotowi Kammerhoferowi, Dyrektorowi Zarządzającemu Inwido Polska S.A., kilka pytań. Zapraszamy do ciekawej lektury. 


Zakład stolarski SOKÓŁKA specjalizuje się w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej od prawie 50 lat! Jak tak bogate tradycje wpływają na codzienną pracę?

Dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu pracowników możemy się znacznie bardziej skupić na detalach i jakości wykonywanej pracy niż na podstawowych czynnościach z nią związanych. Ludzie są dumni z bycia częścią firmy, która jest właścicielem najlepiej rozpoznawanej marki okien drewnianych na polskim rynku. 

Nasza działalność dotyczy nie tylko produkcji okien. Posiadamy własne i franczyzowe salony sprzedaży oraz dealerów, którzy montują nasze produkty i dbają o ich poprawną konserwację. Tak więc nie dostarczamy na rynek jedynie produktów, ale kompletne i profesjonalnie przygotowane rozwiązania architektoniczne, które szczelnie wypełniają otwory w ścianach naszych klientów. Umożliwiło nam to poznanie i zoptymalizowanie oferty w celu zapewnienia długotrwałej użyteczności naszych produktów.

Dla każdego laika, wydawać by się pewnie mogło, że okna ciągle wyglądają tak samo, ot rama z szybą w środku. Jak faktycznie różny jest dzisiejszy proces wytwarzania okien od tego sprzed kilkudziesięciu lat?

Proces jest bardziej zautomatyzowany i nowoczesny, ale nadal jest w nim dużo pracy ręcznej. Ponieważ każde zamówienie jest szyte na miarę, koncentracja dotyczy jakości, a nie ilości. Małe zamówienia zamiast dużych, powtarzalnych serii produkowanych na magazyn. Proces jest bardziej przyjazny dla środowiska, używa się farb na bazie wody, ekologicznych, a nie farb chemoutwardzalnych. W przeszłości produkowano głównie białe i typowe okna, obecnie okna produkowane są we wszystkich kolorach tęczy i w nietypowych kształtach. Rozmiary przeszkleń są znacznie większe, aby wpuścić więcej światła do domów. W przeszłości używano litych elementów drewnianych, które miały tendencję do zakrzywiania się, obecnie drewno do produkcji okien jest klejone warstwowo, a w trakcie procesu klejenia są dodatkowo eliminowane wszystkie naturalne wady drewna. Proces produkcji odbywa się pod pełnym nadzorem, a we wnętrzach fabryk dba się o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Wydaje się, że po latach „zachłyśnięcia” się oknami i drzwiami z tworzywa, moda na stolarkę z drewna wraca. Jak Państwo to oceniają?

Widzimy zmiany w sposobie myślenia i podejściu naszego społeczeństwa. Ludzie są bardziej świadomi, a na znaczeniu zyskują takie zagadnienia jak: zrównoważony rozwój, zużycie energii i naturalne materiały. Jest to widoczne w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Coraz częściej zadajemy sobie pytania czy jedzenie, które kupujemy swoim dzieciom, było przygotowywane w odpowiedni sposób, czy składniki są naturalne, zdrowe? W codziennych rozmowach z naszymi Klientami słyszymy, że miejsce i sposób, w jaki produkujemy nasze okna, ma dla nich ogromne znaczenie. Chcą wiedzieć dla przykładu, czy okna produkowane są w Polsce, czy wykorzystujemy do tego rodzime zasoby naturalne itp. Jak wiemy, materiałem używanym w produkcji okien PVC jest m.in. ropa naftowa. Coraz więcej osób nie chce już sponsorować Szejków na Bliskim Wschodzie, kupując plastikowe okna. Stolarka produkowana lokalnie, surowce naturalne, ciepłe powierzchnie... to odpowiedź na odpowiedzialne budownictwo i renowację.

A ile z waszych produktów pozostaje w granicach naszego kraju, a ile trafi na eksport? Jakie są główne kierunku eksportu?

Dzięki sukcesowi, który odnosiliśmy, z roku na rok wydajność w naszej fabryce w Sokółce oraz liczba okien produkowanych dziennie zmienia się. Obecnie około 30% naszej sprzedaży jest sprzedawane i instalowane w Polsce. Reszta jest sprzedawana długoterminowym partnerom, którzy przestrzegają naszych wytycznych jakościowych w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także w Kanadzie, USA, a nawet w Australii. Kraje te szczególnie cenią sobie wysoką wartość współczynnika Uw, bardzo dobrą jakość (czasami nawet ręcznie obrabianej) powierzchni drewnianej oraz nasze rozwiązania do drzwi przesuwnych.

Ile okien dziennie wytwarza się obecnie w fabryce SOKÓŁKA?

Dziennie w Fabryce w Sokółce powstaje około 250 okien o różnych profilach. Są to drewniane i drewniano-aluminiowe okna i drzwi tarasowe produkowane na indywidualne zamówienia dla naszych klientów.

Jakie konstrukcje cieszą się dziś największą popularnością i dlaczego?

Duży wpływ na popularność danego profilu ma grupa docelowa, która ma konkretne zapotrzebowanie. Architekci preferują okna nowoczesne, o określonym designie. Klienci końcowi skupiają się na naszym klasycznym oknie „Elite 92” ze względu na doskonałą wartość współczynnika Uw. Firmy budowlane koncentrują się zaś na naszej linii „Thermo80” i szerokiej gamie rozwiązań, które jesteśmy w stanie zapewnić dzięki temu profilowi (okna, drzwi balkonowe itp.). Skandynawscy klienci preferują nasz profil „Euro” otwierany na zewnątrz.

Zapadły Państwu w pamięci jakieś ostatnie, nietypowe realizacje?

Ostatnie nietypowe realizacje zagraniczne: domy pasywne w Kanadzie, okna instalowane przez naszego partnera handlowego, firmę Vetta. Z kolei w Austrii dostarczyliśmy 200 okien dla pierwszego 6-piętrowego bloku mieszkalnego (apartamentowca) z drewna. Z krajowych realizacji: ciekawym projektem był z pewnością montaż w Szczecinie, w starym bloku z płyty na 4 piętrze prawie 6 metrowego HS, co było sporym wyzwaniem pod względem logistycznym i montażowym. Pozwolenia na zablokowanie ruchu, dźwig, wycinanie murków po standardowych oknach, wycinanie barierek na balkonie, aby tego HS wsunąć do powstałego otworu itd.

Gernot Kammerhofer studiował ekonomię w Austrii (koncentrując się na sprzedaży, marketingu, produkcji i logistyce). Pracował w ciągu ostatnich 25 lat dla kilku firm (10 – 500 pracowników), ale zawsze w branży budowlanej. Do grupy Inwido dołączył w 2013 roku, a odpowiedzialność za działania operacyjne w Inwido Polska S.A. przejął w listopadzie 2018 roku.

#okna_drewniane, #drzwi_drewniane

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Lato – czas urlopów, czas… włamań

Lato – czas urlopów, czas… włamań

W dzisiejszych czasach, planując wakacyjny wyjazd,...

DRUTEX ponownie Złotą Budowlaną Marką Roku 2021

DRUTEX ponownie Złotą Budowlaną Marką Roku 2021

DRUTEX po raz kolejny został nagrodzony Złotą...

REDAN sponsorem tytularnym Pucharu Polski MTB

REDAN sponsorem tytularnym Pucharu Polski MTB

Już 20 czerwca odbędą się połczyńskie zawody...

6 kolejnych salonów firmy PAGEN na szóstkę z plusem

6 kolejnych salonów firmy PAGEN na szóstkę z plusem

Zmiany wizerunkowe wprowadzane są w kolejnych salonach...

Ścianki działowe Ponzio – wysoka akustyka i loftowy design

Ścianki działowe Ponzio – wysoka akustyka i loftowy design

Lekkie, aluminiowe ścianki wewnętrzne wprowadzają...» Więcej na subportalu okna