| Wyświetleń:1235

Kameleon – skuteczny duet w branży stolarki otworowej

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Spółka Kameleon została założona w 2013 roku. Jej założyciele i właściciele, Łukasz Kukuła i Piotr Filipiak, wyróżniają się bogatym doświadczeniem w branży budowlanej. Mimo że firma istnieje na rynku od kilku lat, każdy z nich ma za sobą wieloletnią praktykę w branży stolarki okiennej i drzwiowej.


Katarzyna Wytwer: Skąd u Panów chęć do prowadzenia własnego salonu sprzedaży stolarki otworowej?

Pomysł na firmę narodził się kiedy obaj pracowaliśmy dla naszego ostatniego pracodawcy, również w branży stolarki okiennej i drzwiowej. Uczyliśmy się na popełnianych przez naszych ówczesnych szefów błędach, codziennie dostając lekcje, jak nie należy prowadzić własnej działalności. Sami, z własnych środków realizowaliśmy zlecenia, aby zachować ciągłość pracy, utrzymać bazę dostawców oraz zadowolonych klientów. Można powiedzieć, że dzięki temu nauczyliśmy się, co należy robić, a czego nie, aby prowadzić działalność odnoszącą sukcesy. 

W momencie naszego odejścia z tej firmy, mieliśmy odpowiednio 10 i 12 lat doświadczenia w branży. Można by rzec, że reszta była już tylko formalnością, ale wcale tak nie było. Był to skok na głęboką wodę, bez jasnego przekonania, że damy sobie radę z utrzymaniem się na powierzchni. To tak jakby wiedzieć, że umie się pływać, nigdy wcześniej tego nie robiąc. Obaj czuliśmy, że nadszedł czas, aby działać.

K.W.: I jak wyglądały te początki pływania w panów wykonaniu?

Początki na pewno nie były łatwe. W tej branży, jak w wielu innych, na starcie potrzebny jest kapitał, którego nie mieliśmy. Dzięki niewielkim oszczędnościom oraz pomocy udzielonej przez rodzinę udało się zacząć. Zadaniami podzieliliśmy się tak, że Piotr koordynował pomiary i montaże, cała stronę techniczną, a Łukasz sklep, obsługę klienta i zamówienia. Można powiedzieć, że w mniejszym lub większym stopniu, tak właśnie działa to obecnie. Podobnie jak na początku, wspólnie jeździmy na większość pomiarów do klientów. Względem naszych początkowych kontraktów, średnia wartość przeciętnego zlecenia obecnie jest prawie dwa razy większa. Do tego dochodzi eksport, który generuje kilkukrotnie większe przychody.

K.W.: Co, poza doświadczeniem, okazało się kluczowe w prowadzeniu dochodowego biznesu?

Wydaje nam się, że doskonale dopełniamy się w działaniach. Łukasz zajmuje się aspektem sprzedażowo-operacyjnym, Piotr zaś technicznym oraz zarządzaniem ekipami montażowymi, magazynem oraz załadunkami. Obaj jesteśmy zadaniowi – dużą wagę przykładamy do terminowości, aby wszystkie płatności były uregulowane na czas, tak u kontrahentów, jak i przede wszystkim u pracowników. Między innymi dlatego też jesteśmy polecani przez klientów i współpracowników. Poza tym, jesteśmy w pełni przekonani, że uczciwość, pracowitość i cierpliwość mają kluczowe znaczenie, aby zdobyć i  utrzymać zaufanie klientów, a dzięki temu pozycję na rynku.

K.W.: Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?

Główne produkty w ofercie to oczywiście okna, drzwi, podłogi, parapety, bramy oraz rolety. Możemy ze spokojem powiedzieć, że po 15 latach w branży współpracujemy i oferujemy klientom jedynie dostawców i producentów, którzy oferują sprawdzone produkty i świetną obsługę posprzedażową. Najważniejsze, chyba jak w każdej branży, jest jednak wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i dobieranie takich produktów, które będą idealnie trafiać w te potrzeby. 

Stale śledzimy nowe rozwiązania oraz innowacje, aby iść z duchem czasu. To, co uważamy za ogromny plus, to fakt, że świadomość klientów jest coraz większa, co sprawia, że przychodząc do nas, nie tylko mają już wyobrażenie o tym, czego chcą, ale również są w stanie podejrzeć i zweryfikować pracę, jaką wykonujemy dla innych klientów. Rozmowy z ludźmi, różnego rodzaju fora czy Internet sprawiają, że nic się nie ukryje. A dobrze wykonana praca zawsze się obroni.

K.W.: Kto zatem dostarcza Wam produkty?


Dostawcy, z których usług korzystamy, to sprawdzone na rynku marki. Dzięki stałej współpracy z nimi, jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom konkurencyjne ceny oraz najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny produktu. Jeśli chodzi o stolarkę okienną PVC to są to takie firmy jak Teamplast, Abakus czy Pagen. Stolarka aluminiowa to głównie firma Alunex, która wykonuje swoje produkty na profilach firmy Aluprof i okuciach Roto. Numerem jeden, jeśli chodzi o stolarkę drzwiową zewnętrzną, obecnie w sprzedaży jest Wikęd, ale współpracujemy również z takimi firmami jak KMT, Setto czy CAL – jeśli chodzi o drewno. Rynek bram jest, nie bez przyczyny, obecnie zdominowany przez firmę Wiśniowski – renomowaną markę, która oferuje obecnie najwyższą jakość w swojej kategorii. Dobrą alternatywą jest również firma ze Śląska – Fill, która zajmuje się produkcją bram, rolet i żaluzji. 

K.W.: Do kogo skierowana jest oferta?

Obsługujemy głównie klientów indywidualnych, którzy liczą na naszą ekspertyzę i doradztwo zanim dokonają zakupu. Są to zazwyczaj rezydenci mieszkań czy domów. Ponadto, obsługujemy również firmy budowlane, deweloperów, ale zdarzają się też klienci instytucjonalni, placówki oświaty, zdrowia itp. Ponad wszystko jednak, nasza oferta skierowana jest do klientów, którzy cenią sobie dobre produkty, miłą atmosferę podczas procesu wyboru i sprzedaży oraz wysoką jakość usług montażowych.

K.W.: Jak oceniacie miniony rok?

Miniony rok zapamiętamy na pewno jako pełen pracy, kiedy to cały rynek budowlany nieustannie kwitnął. Cała masa inwestycji prywatnych i publicznych, które powodowały ciągłe wyzwania dla nas, aby móc obsłużyć wszystkie zlecenia na akceptowalnym przez nas poziomie. To skłoniło nas do tego, aby zrekrutować kolejnych monterów, kiedy to liczba naszych ekip montażowych podwoiła się – obecnie mamy ich 5. Zwiększona liczba zleceń była również spowodowana zatrudnieniem przedstawiciela w terenie – naszego handlowca, który obsługuje cały rejon województwa łódzkiego. Robiąc podsumowanie liczb, możemy oszacować, że w 2018 roku, względem 2017, zaobserwowaliśmy wzrost o ponad 70%.

K.W.: Jakie macie plany na przyszłość?

Zdecydowanie wygospodarować trochę więcej czasu na realizowanie swoich pasji, dla siebie i swoich bliskich. Zawodowo – na pewno zainwestujemy więcej środków oraz czasu na nasze działania eksportowe. Nawiązaliśmy już szereg kontaktów, które będziemy rozwijać, aby stopniowo rozszerzyć naszą obecność na rynkach zachodnich. Nasz research pokazuje, że mamy bardzo dobre produkty oraz konkurencyjne ceny. Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek, będziemy starać się poszerzać naszą ofertę dla klientów oraz ciągle inwestować w marketing internetowy, głównie social media. Nie jest żadną tajemnicą, że tam właśnie obecnie skupia się uwaga ludzi, co sprawia, że za stosunkowo niedużą cenę można dotrzeć do swoich odbiorców. Dużą rolę odgrywa też stała komunikacja z klientami, która dzięki tym kanałom jest możliwa. Co więcej? Jutro pokaże.

K.W.: Czego można Wam życzyć?

Zdecydowanie zdrowia i spokoju. Sił nam nie brakuje, mamy wsparcie naszych bliskich, otaczamy się fantastycznymi ludźmi, którzy znają się na tym co robią i lubią to robić. To owocuje, przyciągając fantastycznych klientów, którzy nie tylko do nas wracają, ale też lubią z nami współpracować. Przykładów nie trzeba daleko szukać – przy okazji robienia zdjęć do artykułu, z uwagi na fakt, że zależało nam na tym, aby były zrobione w naszym naturalnym środowisku, nasi klienci nieustannie z nami żartowali i instruowali, jak mamy pozować. Efekty możecie sami ocenić. Dziękujemy Wam za wszystko!

KAMELEON s.c. Ł. Kukuła, P. Filipiak
97-400 Bełchatów,
ul. Okrzei 2.
Telefon/ FAX: 44 632 21 11

#sprzedaz_stolarki, #okna, #drzwi, #bramy, #oslony

Zainteresowany? Poproś o ofertę!AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

AWILUX z nowym centrum tnąco-obróbczym za ponad 5 mln zł

Awilux Polska, oferujący stolarkę okienno-drzwiową do...

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

DRUTEX zwiększa zatrudnienie. Producent szuka kilkuset pracowników

Sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, są jednak i...

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

Wyłazy dachowe VERSA z nowym fartuchem EPDM

OKPOL nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w zakresie...

#FAKROpomaga – maseczkowa akcja firmy z Nowego Sącza

#FAKROpomaga – maseczkowa akcja firmy z Nowego Sącza

Ponad 4 500 tysiąca maseczek ochronnych przekazała...» Więcej na subportalu okna