| Wyświetleń:3903

Pielęgnacja, konserwacja, zabezpieczenie i regulacja okien – co trzeba wiedzieć

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Pielęgnacja, konserwacja, zabezpieczenie i regulacja okien – co trzeba wiedzieć

fot. AM OKNA | Pielęgnacja, konserwacja, zabezpieczenie i regulacja okien – co trzeba wiedzieć

Okna pełnią ważną funkcję w każdym domu. Obecnie dostępne na rynku są nowoczesne i energooszczędne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że aby okna przez lata działały tak samo jak zaraz po montażu, należy o nie dbać.


Kiedy zdjąć folię ochronną okien?


Okna zawsze przyjeżdżają na miejsce oklejone specjalną folią zabezpieczającą. Monterzy okien nie usuwają foli w procesie montażu okien, szczególnie jeśli trwają inne prace remontowe. Dlatego decyzja o tym kiedy ją zdjąć pozostaje w kwestii właściciela nieruchomości. Pytanie kiedy to najlepiej zrobić?

Zalecane jest usunięcie foli nie później niż miesiąc od montażu. Im dłużej pozostanie folia zabezpieczająca, tym trudniejsze staje się jej usunięcie, gdyż może zespoić się z profilem. Proces przywierania foli do profilu zwiększa ekspozycja na słońce. W sytuacji gdy okna zostały zakupione, ale nie zamontowane (czyli nie są narażone na działanie promieni UV oraz wysokich temperatur) zalecany czas usunięcia foli to 2-3 miesiące od zakupu.

Co zrobić gdy folia została na oknach dłużej?


Czasem zdarzyć się może sytuacja, w której nie doczytaliśmy o konsekwencjach późniejszego ściągnięcia foli zabezpieczającej z okien. Jak sobie wówczas poradzić? Najważniejsza jest cierpliwość – usuwanie pozostałej foli w pośpiechu może spowodować poważne uszkodzenie profili, które będą nie do odratowania. Warto zaopatrzyć się w preparaty i środki dostosowane do danej powierzchni (np. PVC). Wybrany preparat należy nakładać stopniowo i wcierać miękką ściereczką. Może to zająć sporo czasu. Z polecanych sposobów można skorzystać także z myjki wysokociśnieniowej z funkcja podgrzania wody, zabezpieczając wcześniej ościeżnicę. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie podgrzewacza parowego. Należy unikać środków ściernych, żrących i rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powłokę.

Jak zabezpieczyć okna na budowie?


Stolarka okienna stanowi niezwykle istotny element, pozwalający zamknąć stan surowy domu i rozpoczęcie prac wykończeniowych oraz tynkarskich. Okna pozostają jednak narażone na uszkodzenie przez fachowców, którzy koncentrują się na swojej pracy. Szyby, profile czy okucia nie najlepiej znoszą pył, kurz, piach czy zaprawy, których nie da się unikać, dlatego warto zabezpieczyć okna.

Do zabezpieczenia okien przed tynkowaniem i innymi pracami wykończeniowymi sprawdzą się folia malarska lub przeźroczysta folia typu strech. Na czas budowy warto korzystać z klamki roboczej, a docelowe zamontować po zakończeniu prac. Bardzo ważne jest zabezpieczenie okien tarasowych typu HST w celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, jak np. ekipa budowlana przejeżdżająca po aluminiowym progu HST taczką z piaskiem. Aluminiowy próg i przemieszczające się rolki wózków jezdnych po niskiej szynie progowej wraz z brudem budowlanym mogą doprowadzić do licznych przetarć czy zadrapań. Dlatego należy zamknąć wyjście na taras i zdjąć klamkę. Gdy konieczne jest skorzystanie z szerokiego przejścia (drzwi HST) niezbędne jest każdorazowe zabezpieczenie progu i drzwi oraz usunięcie piasku lub pyłu, który się dostał.

Sprawdzenie okien po zakończeniu prac wykończeniowych


Gdy zakończone zostaną wszystkie prace wykończeniowe, należy sprawdzić uszczelki okienne i – jeśli dostał się brud – oczyścić je, myjąc ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Następnie należy skontrolować otwory i szczeliny odwadniające oraz odpowietrzające i – jeśli to konieczne – również je oczyścić. Kolejnym etapem powinno być oczyszczenie elementów ruchomych okna (z naciskiem na zawiasy) i naoliwienie ich. Okna montowane w stanie surowym po ukończeniu pozostałych prac powinny zostać ponownie wyregulowane.

» Przeczytaj całość artykułu na www.amokna.pl 


#konserwacjaokien, #regulacjaokuc, #czyszczenieokien, #gorzow, #GorzowWlkp

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

AM OKNA B.Szymkowiak Sp. z o.o. Sp. k.

66-400 Gorzów Wlkp.
Podmiejska 21a
tel.: +48 506-600-668
tel.: +48 512-976-581
tel.: +48 660-523-266
Fax: 0048 95 727 85 60
e-mail: info@amokna.eu
https://www.amokna.pl/
https://www.facebook.com/amokna

https://www.linkedin.com/company/am-okna