| Wyświetleń:978

ROL – ciekawość pierwszym stopniem... do produkcji okien?!

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Roman Ludwiczuk, współwłaściciel Wałbrzyskiej fabryki okien ROL

fot. ROL

Roman Ludwiczuk, współwłaściciel Wałbrzyskiej fabryki okien ROL


Biuro fabryki ROL

fot. ROL

Biuro fabryki ROL

Realizacja fabryki ROL (naprzeciw fabryki)

fot. ROL

Realizacja fabryki ROL (naprzeciw fabryki)

Wałbrzyska Fabryka Okien ROL założona został przeszło dwie dekady temu przez dwóch wspólników, Leszka Głoda i Romana Ludwiczuka. Ciekawi kulisów powstania tego producenta, zaprosiliśmy do rozmowy jednego ze wspólników – Romana Ludwiczuka.

Panie Romanie, jak powstał pomysł na firmę? Jak wyglądały jej początki?

W 1992 roku, prowadząc firmę budowlaną, spotkałem obecnego wspólnika, który pracował wtedy przy produkcji łączników i innych elementów wykorzystywanych w zespalaniu ramek międzyszybowych stosowanych w produkcji szyb. Temat wydał mi się ciekawy, dlatego wybrałem się wraz z nim do jego kilku odbiorców. Tak mi się to spodobało, że niedługo po tym podjąłem decyzje o rozpoczęciu produkcji szyb zespolonych w Wałbrzychu. Znalazłem odbiorców między innymi w Jaworze i Jaworzynie, gdzie z kolei miałem okazje przyjrzeć się produkcji stolarki PVC. Choć wydawało mi się to wtedy kosmiczną technologią, to mocno mnie zaintrygowało – postanowiłem spróbować swoich sił także w oknach. 

Zaczęliśmy od sprzedaży okien wyprodukowanych we wspomnianej już Jaworzynie, a po wizycie przedstawicieli Roplasto, którzy zachęcili nas do założenie własnej produkcji na ich profilu, podpisaliśmy umowę z tym dostawcą, co jednocześnie zmobilizowało nas do uruchomienia fabryki okien i drzwi. I tak się to zaczęło: używana zgrzewarka jednogłowicowa z DKV, frezerki z Lututowa, a reszta własnego pomysłu... i tak produkujemy 21 lat do dnia dzisiejszego, choć śladu po wspomnianych maszynach nie widać już od lat.

Co było kluczowe dla powodzenia całej inwestycji?

Rozpoczęcie jakiejkolwiek produkcji w tamtych czasach było dużym wyzwaniem. Brak środków finansowych, niedostępność kredytów – to tylko przykładowe bolączki tamtego okresu. Nie brakowało nam natomiast chęci i determinacji do poznawania czegoś nowego. Odwaga, determinacja i duża motywacja pomogły nam w osiągnięciu celu. Krok po kroku unowocześnialiśmy nasz park maszynowy, nie zapominając, że to klient jest zawsze najważniejszy.

Proszę coś więcej powiedzieć o waszych produktach i odbiorcach. 

W pewnym sensie wyspecjalizowaliśmy się w produkcji drzwi zewnętrznych, i to jest naszą najmocniejszą stroną. Jeśli chodzi o dostawców, to zawsze staraliśmy się być „stali”, ale niestety z rynku zniknął profil Roplasto, jak i zresztą cała firma... A szkoda, bo byli to wspaniali partnerzy. Postawiliśmy na profil Gealan. Okucia od wielu wielu dostarcza nam ROTO – w moim przekonaniu numer 1 na rynku. Naszymi głównymi odbiorcami są klienci indywidualni – do w przeważającej większości u nich znajdą Państwo okna sygnowane marką ROL. 

A jak ocenia Pan chylący się ku końcowi rok?

Mijający rok nie był najgorszy. Zauważamy tendencję do wymiany okien z lat 90-tych, co otwiera duże możliwości, zarówno dla polskiego rynku, jak i europejskiego. Liczymy na wzmocnienie tego trendu i intensywnie przygotowujemy się na jego rozwój.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Model ETERNITY w ofercie produktów premium od PLASTIXAL

Model ETERNITY w ofercie produktów premium od PLASTIXAL

Do kolekcji okien firmy PLASTIXAL w klasie premium...

Projekt w szacie COOL – wakacyjna promocja OknoPlus

Projekt w szacie COOL – wakacyjna promocja OknoPlus

Jak obniżyć temperaturę w domu w słoneczny, gorący...

OKNOPLAST Złotą Budowlaną Marką Roku 2020

OKNOPLAST Złotą Budowlaną Marką Roku 2020

Jakość i doświadczenie marki OKNOPLAST zostały po raz...

Wybieramy okna do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Wybieramy okna do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Stworzenie pełnej aranżacji polega na odpowiednim...

Okna w domu a strony świata

Okna w domu a strony świata

W całym procesie planowania budowy niezwykle istotne...» Więcej na subportalu okna