| Wyświetleń:2234

Jak negocjować wartość stolarki?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zakup stolarki to z reguły dość konkretna inwestycja. Poniżej prezentuję kilka porad, jak przygotować się do negocjacji i jak wywalczyć dla siebie jak najwięcej. 

Zanim przejdę do porad, warto przypomnieć sobie, że negocjacje to komunikowanie się w celu osiągnięcia satysfakcjonującego porozumienia dla obu stron. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej w komunikacji zadziałają merytoryczne argumenty zamiast agresywnych odpowiedzi w stylu „nie, bo nie!”.

» Nastawienie  

Mamy prawo, a wręcz powinniśmy walczyć o niższą cenę kupowanego produktu. Nie ma się co łudzić, że zaproponowana przez dilera kwota to wartość ostateczna. Spokojnie można przyjąć, że jest to wartość, którą diler chciałby otrzymać, ale pewnie uwzględniona jest w niej zniżka do negocjacji. Warto wiedzieć, że średnia marża oscyluje wokół kilkunastu procent (punkt opłacalności dla dilera), więc wszystko, co jest ponad to, jest potencjalnie do negocjacji. Oczywiście wszystko jest uzależnione od danego regionu kraju oraz jakości i wartości stolarki.

» Zapoznanie z sytuacją

Wiedza to klucz, więc im więcej będziemy wiedzieć na tym etapie, tym łatwiej będzie nam przedstawiać konkretne argumenty. Wiedza przyda nam się również do doskonałego dobrania oferty pod siebie. Sugerowanie się tylko wyglądem okna i wartością, bez określenia odpowiednich kryteriów oceny, może przynieść nam tylko rozczarowanie. Tym bardziej, że sprzedawcy prześcigają się we wszelkiego rodzaju promocjach. Producenci na swoich stronach internetowych czy w folderach podają wiele parametrów. Jak je czytać, aby nie pogubić się w zalewie informacji? Co warto wiedzieć przed wizytą w salonie sprzedaży? Zapraszam do dodatkowych informacji.

» Wybieramy stolarkę krok po kroku (część 1)

Zatem, co warto wiedzieć? Warto na pewno rozumieć techniczne informacje dotyczące produktu, a więc orientować się, co oznaczają tajemnicze symbole pokroju Uw, Rw czy Lt, jakie funkcje mogą spełniać nasze okna (energooszczędność, wyższa odporność na włamanie, dźwiękoszczelność, właściwości przeciwpożarowe itd.). A to dopiero początek, gdyż pojawiają się jeszcze tematy dot. dodatkowego wyposażenia, gwarancji, zakresu usług i czasu oczekiwania na realizację. O wyglądzie okien nawet nie wspominam, bo to odrębna, bardzo indywidualna kwestia. 

» Co to znaczy „dobre okno"?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – głosi znane polskie przysłowie. Sprawdza się ono również w przypadku zakupu okien i drzwi. Przemyślany, dopasowany do naszych potrzeb wybór stolarki otworowej to jednak tylko połowa sukcesu. Newralgicznym punktem całej inwestycji jest montaż, zapewniający długotrwałą i oszczędną eksploatację zainstalowanych wyrobów. 

» Okno i drzwi na lata? Tylko z dobrym montażem

Podsumowując, mając na względzie powyższe, możemy negocjować wszystkie elementy przed zakupem stolarki. Mamy prawo również szukać alternatywnych rozwiązań tych elementów u innych, co znowu daje nam przewagę w negocjacjach. Nierzadko zdarzy się, że sama stolarka w jednym punkcie sprzedaży okaże się najtańsza, ale już z całym dodatkowym zapleczem (akcesoriów, dodatkowych funkcji, usług itd.) niekoniecznie. Warto więc brać pod uwagę całość inwestycji, a nie tylko sam produkt. Warto też poruszyć aspekt nieproduktowy, często pomijany przez kupujących, a niezwykle ważny. Jest nim wybór firmy, która wykona swoją pracę rzetelnie i uczciwie. Jeśli już wiesz, czego chcesz, i potrafisz właściwie ocenić ofertę, możesz jeszcze ewentualnie zaproponować coś dodatkowego od siebie, jak np. elastyczność w kwestii płatności.

» Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy wykonawczej, oprócz dobrego produktu?

» Konkurencja

Nie ma nic lepszego jak „dobra” kontroferta innego sprzedawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na spotkanie ze sprzedawcą przyjść już z porównywalną ofertą, ale w atrakcyjniejszej cenie. Ważne jest, aby w czasie negocjacji potrafić pokazać dobre cechy konkurencyjnego produktu lub elementy, których brakuje w stolarce u danego dilera. Warto też podkreślać, że mamy gotowość zakupu tej stolarki (mimo tych niedociągnięć), choć oczywiście wywołuje to w nas wewnętrzny niepokój ;) Podejście to wymaga od nas niewielkich umiejętności aktorskich, ale ostatecznie może się opłacić.

Z drugiej strony negocjowanie wartości stolarki ze sprzedawcą, u którego nie chcemy jej zamówić, da nam możliwość przećwiczenia tematu w bezpiecznych dla nas warunkach. Posłuchamy przy tym, jakie sposoby i argumenty mają sprzedawcy na sprzedaż swoich produktów.

» Czas

Pośpiech to zły doradca, wobec tego warto dać sobie trochę czasu na negocjacje – pozwoli to wypracować nam bardziej satysfakcjonujące rozwiązanie. Fakt, że w tym momencie nie ma możliwości zejścia z ceny nie oznacza, że tak będzie cały czas. Z reguły nikt nie lubi przeciągających się tematów i ta niecierpliwość sprzedawcy może wyjść nam na korzyść.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Awilux zawalczy o 100 milionów

Awilux zawalczy o 100 milionów

Leszczyński producent wzbogacił właśnie swój park...

Przygotuj dom na ocieplenie klimatu z OknoPlus

Przygotuj dom na ocieplenie klimatu z OknoPlus

Nawet jeśli tegoroczne lato nie rozpieszcza nas...

DRUTEX przenosi technologię laminowania na wyższy poziom

DRUTEX przenosi technologię laminowania na wyższy poziom

Jeden z największych producentów okien i drzwi w...

Case study FAKRO: stary młyn zyskał nowe, lepsze życie

Case study FAKRO: stary młyn zyskał nowe, lepsze życie

W miejscowości Dmosin Drugi dokonano transformacji...» Więcej na subportalu okna