| Wyświetleń:14855

Od małego rodzinnego zakładu po branżowego giganta

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Mateusz Kłosek, Prezes Zarządu, właściciel EKO-OKIEN

fot. EKO-OKNA

Mateusz Kłosek, Prezes Zarządu, właściciel EKO-OKIEN


Przedsiębiorstwo zatrudniające blisko 2,3 tys. osób, które może wyprodukować 7 tys. sztuk gotowych okien, drzwi i akcesoriów stolarki okiennej dziennie, posiadające najnowocześniejszy park maszynowy – tak w skrócie można scharakteryzować firmę EKO-OKNA S.A. Ten potężny zakład, znajdujący się w niewielkiej miejscowości Kornice (powiat raciborski), plasuje się obecnie w czołówce krajowych producentów stolarki okiennej. Mateusz Kłosek, Prezes Zarządu podsumowuje 18 lat istnienia firmy.

EKO-OKNA S.A. to obecnie jedna z największych i najprężniej rozwijających się firm branży okiennej w Europie. 18 lat nieustannego rozwoju sprawiło, że zakład z Kornic stał się czołowym producentem okien i drzwi w Polsce. Produkty tej firmy cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy ponad 200 tys. zrealizowanych rok rocznie zamówień oraz 620 tys. wykonanych okien i drzwi. Wyroby z niewielkich Kornic trafiają do 19 państw na całym świecie: w większości są to kraje europejskie. – Taki rozwój jest możliwy dzięki naszym pracownikom, ich podejściu do pracy, zaangażowaniu i profesjonalizmowi. Tak właśnie wzmacniamy markę na światowych rynkach – przyznaje Mateusz Kłosek, prezes Zarządu EKO- OKIEN S.A.

Zakład kilkakrotnie zmieniał lokalizacje, przybywało rąk do pracy. W kwietniu 1998 roku w liczącej zaledwie 300 mkw hali przy ul. Kościuszki w Raciborzu powstały EKO-OKNA. Produkty wychodzące z niewielkiej fabryki zdobywały uznanie klientów, a co za tym idzie – przybywało im zamówień. Hala przy ul. Kościuszki stawała się ciasna, więc przeniesiono zakład do Studziennej (dzielnica Raciborza), następnie na ul. Łąkową do Raciborza. Tamtejsze pomieszczenia pomieściły maksymalnie 350 osób. – W 2009 roku wybudowaliśmy pierwszą halę produkcyjno- biurową w Kornicach. Odbiorców naszych produktów mieliśmy gównie w kraju, Czechach i na Słowacji – mówi prezes EKO-OKIEN. 

Po pewnym czasie dobra passa minęła i firma musiała zmierzyć się z widmem rynkowego kryzysu. – Rynek zbytu wyczerpał się, a konkurencja deptała nam po piętach. Musieliśmy podjąć decyzję, co dalej. Postanowiliśmy przeprowadzić modernizację parku maszynowego, wdrożyć innowacyjne technologie oraz rozpocząć ekspansje na rynki zagraniczne – wspomina M. Kłosek, który wraz z żoną na rok przeniósł się do Belgii. W Brukseli otworzyli sklep firmowy, a na miejscu, w Kornicach, zainwestowali w nowoczesną flotę samochodową. – Każdy z naszych samochodów miał zamontowany wózek widłowy dla sprawnego rozładunku, co w tamtych czasach niewątpliwie było nowością w branży stolarki okiennej – podkreśla prezes EKO-OKIEN. 

EKO-OKNA to po 18 latach działalności gigant w branży okiennej. Firma doskonale rozwinięta w trzech zakresach: produkcji, międzynarodowego handlu i transportu. Zatrudnia coraz więcej osób, które pracują w 3 nowoczesnych halach produkcyjno-biurowych, produkując, sprzedając i dostarczając kompleksowe wyroby z zakresu stolarki okiennej, która uzupełniana jest o rolety, drzwi, bramy garażowe, systemy przesuwne. – Dążymy do tego, aby oferować naszym klientom możliwie najszerszy asortyment. Chcemy i możemy produkować tyle gotowych produktów, aby klienci mieli wybór, jak w supermarketach, i mogli kupić wszystko od razu, w jednym miejscu – porównuje Mateusz Kłosek. 

Na produkcji w Kornicach powstają m.in.: kompleksowa stolarka okienna, rolety, panele drzwiowe, siatki antyinsektowe, okna PVC, aluminiowe i przesuwne, a od niedawna i bramy garażowe. W tym roku uruchomiono produkcję szyb zespolonych. Była to kosztowna inwestycja, ale dzięki temu zakład jest mniej zależny od dostawców. Ponadto w poszczególnych miastach, takich jak Łódź, Katowice, Wrocław, a niebawem również Bielsko-Biała i Rybnik, tworzone są oddziały, gdzie obsługiwani są klienci zagraniczni. – Planujemy uruchomić dział Badań i Rozwoju, by stale unowocześniać nasze wyroby. Jesteśmy producentem okien i to, że mamy dobrze rozbudowaną i wyposażoną flotę transportową, sprzedawców władających językami obcymi czy pojemne magazyny, żeby szybko dostarczać produkty, to dobrze, ale to nam nie wystarcza. Klient postrzega nas jeszcze przez pryzmat produktu, a nie zawsze nasi dostawcy są w stanie dostarczyć nam takie komponenty, jakie byśmy chcieli. Dlatego w najbliższym czasie chcemy wykorzystać te moce, które posiadamy, i skupić się na wprowadzeniu innowacyjnych produktów – zapowiada prezes EKO-OKIEN. 

W znacznym stopniu firmę tworzą młodzi, energiczni ludzie nastawieni na rozwój. Zgranemu zespołowi z pewnością łatwiej będzie wdrażać nowe pomysły. Szczególnie, że zakład ma jeszcze sporo możliwości i tereny do rozbudowy. – Pod kątem finansowym jesteśmy niezależni. Korzystamy z kredytów bankowych, nie potrzebujemy inwestora zewnętrznego – podkreśla M. Kłosek, który przyznaje, że budując od podstaw tak dużą firmę kieruje się zasadą „małej łyżki”. – Nie nastawiamy się na duże kontrakty, bo na takie czasem czeka się latami. Stawiamy na mniejszych odbiorców, ale stałych, bo to oni przynoszą nam stabilne dochody. To dla nich chcemy się rozwijać. Niedawno zaczęliśmy produkować bramy garażowe. Myślimy teraz o wprowadzeniu produktów z drewna albo stalowych, które robią się coraz bardziej popularne w zabudowie jednorodzinnej w krajach skandynawskich – uchyla rąbka tajemnicy Mateusz Kłosek. 

Mateusz Kłosek jest w dość komfortowej sytuacji – jest zarówno właścicielem, jak i prezesem, więc może samodzielnie podejmować decyzje. – Moja wizja jest jasna: inwestujemy w rozwój i innowacyjność. Mamy najnowocześniejszy park maszyn w Polsce. Przez najbliższe 2 lata chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki już posiadamy – to jest nasz cel. Nasze możliwości produkcyjne są ogromne. Dziennie jesteśmy w stanie wyprodukować blisko 7 tys. wyrobów, takich jak okna, rolety, drzwi czy siatki bez szyb. Obecnie jeszcze nie doszliśmy do tego pułapu, ale w tym, co mamy, drzemie olbrzymi potencjał. Dlatego stały rozwój to nasze podstawowe założenie – zapewnia prezes. – Co ważne, oprócz maszyn, które już mamy, ciągle tworzymy nowe miejsca pracy, tak naprawdę w każdej dziedzinie. Potrzebujemy specjalistów do spraw handlowych, znających języki obce, pracowników biurowych, zawodowych kierowców, informatyków, pracowników produkcji. Wcale nie dlatego, że jest u nas taka rotacja, ale właśnie tak dynamicznie się rozwijamy. Tylko w tym roku planujemy zatrudnić ok. 100 osób do biur handlowych zlokalizowanych w kilku miastach Polski: Katowicach, Łodzi, Bielsku-Białej, Rybniku i oczywiście w Kornicach – opisuje właściciel firmy. 

18 lat EKO-OKIEN to całkiem sporo. Mamy silną pozycję rynkową, chcemy ją stale wzmacniać. Stawiamy na innowacyjność naszych produktów i stały rozwój. Możemy pochwalić się nowoczesnym zakładem, biurowcami, liczącą kilkaset pojazdów flotą samochodów ciężarowych. Jednak to, co najcenniejsze, to nasi pracownicy, bo dzięki nim firma może się rozwijać, tworzyć swoją historię i wartości. Wierzę w to, że EKO-OKNA dadzą pracę kolejnym pokoleniom mieszkańców naszego regionu. Wierzę również w to, że można prowadzić dużą firmę, operującą na międzynarodowym rynku, konkurencyjną, innowacyjną, a jednocześnie taką, gdzie liczą się rodzinne wartości. W końcu EKO-OKNA to nada firma rodzinna – podsumowuje Mateusz Kłosek. 

#

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

EKO-OKNA S.A.

47-480 Pietrowice Wielkie
Kornice ul. Spacerowa 4
tel.: 801 232 728
tel.: (32) 415 17 63
Fax: (32) 418 30 62
e-mail: poczta@ekookna.pl
https://www.ekookna.pl
https://www.facebook.com/Eko-Okna-SA-131332623623082/AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

AWILUX rozbudowuje zakład produkcyjny

Firma AWILUX zakończyła rok 2020 z rekordowym obrotem...

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Noworoczne postanowienie? Wpisz na listę przegląd okien!

Nowy rok – symboliczny czas zmian, oczywiście na...

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Plastixal sponsorem strategicznym Gala Armia Fight Night 9

Firma Plastixal jest jednym ze sponsorów strategicznych...

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

Nowe technologie, nowoczesne rozwiązania – nowa hala produkcyjna firmy STOLLAR

STOLLAR Systemy Okienne w pełni przeniósł swoją...

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Co łączy nowoczesne okna i kolory Pantone 2021?

Czasy, w których okna traktowane były wyłącznie jako...» Więcej na subportalu okna